Bayram yaklaştı: Baklava kaç kalori?

Bayram yaklaştı: Baklava kaç kalori?

14 Temmuz 2015 Salı 16:45
Bu haber 2100 kez okundu

Adı üstünde Şeker Bayramı... Baklava, güllaç ve çikolata gibi tatlılar tüketme bayramı... Ancak bu bayramı çok daha az kalori ile atlatabilirsiniz. Beslenme ve Diyet Uzmanı Safiye Taş, doğru zamanda, makul ölçüde, masum tatlılar tüketerek bunu başarabilirsiniz diyor.


Bayram yaklaştı: Baklava kaç kalori?
banner26
 Uzun süre aç kaldıktan sonra hızlı emilen basit şekerler olduğunu belirten Taş, oruç tutanların daha da çok tatlı tüketme ihtiyacı hissettiklerini belirtti. Ancak tatlı tüketmenin adabını bilirseniz hiçbir sorun yaşamazsınız. Öncelikle susuzken tatlı yeme isteğiniz artar. Günde 2-2.5 litre su içenlerin tatlıya eğiliminin daha az olduğu biliniyor. Tatlı öncesinde bir bardak su içerseniz yiyeceğiniz miktar daha az olacaktır. Ayrıca mutlaka iyi bir kahvaltı yapın, öğle yemeğinde salata, sebze gibi posa içeriği yüksek besinler tercih edin" dedi. Diyetisyen Taş, aç karınla tatlı tüketildiğinde miktar kontrolü yapmanın zor olacağına dikkat çekerken, düşmüş olan kan şekerinin aniden yükselmesine bağlı olarak uyku hali görülebileceğini ve kısa bir süre sonra tekrar acıkma hissi oluşabileceğini söyledi. Tatlı için en ideal zamanın öğle yemeğinden sonraki ikinci saat olduğunu belirten Taş, "Öğle yemeğinde posa içeriği yüksek besinlere yer verirseniz, acıkma hissi geç oluşacağı için tatlı tüketirken miktar kontrolü yapmanız daha kolay olacaktır. Yemek yemeden tatlı yemeyin" uyarısında bulundu. Sütlü tatlıların şerbetli, hamur tatlılarına göre daha düşük kalori içerdiğini, vitamin ve mineral açısından da daha zengin olduğunu belirten Taş, ev yapımı tatlılarda süt olarak az yağlı sütün kullanılmasını önerdi. 

Ramazan tatlısı olarak bilinen güllacın en masum sütlü tatlılardan biri olduğunu belirten Taş, "Bir dilim güllaç 220-250 kalori içerirken, 1 dilim meyveli yaş pasta 520 kalori. Bunun karşılığı ise; 2 ince dilim ekmek + 2 porsiyon meyve + 6 adet tam ceviz + 1 yumurta büyüklüğünde et + 1 çay bardağı süt/yoğurt" dedi.

2 adet baklavanın 220 kaloriye, 2 adet baklava ile birlikte bir top sade dondurmanın ise 280 kaloriye eşit olduğunu belirten Taş bazı tatlıların kalori değerleriyle ilgili bilgiler verip şöyle dedi:

2 adet baklava + 2 top sade dondurma = 335 kalori, 4 adet sade baklava = 440 kalori

1 kase sütlü tatlı= 290 kalori, 1 kase sütlü tatlı + 1 top meyveli dondurma = 340 kalori

1 porsiyon supangle = 330-360 kalori, 3 top sade dondurma = 175 kalori

1 adet orta boy şeftali = 60 kalori.

Tablo ortada, tercih sizin. Bayramı bayram tadında geçirmek, sonrasında kilolardan dert yanmamak için doğru zamanda, makul ölçüde, masum tatlılardan tüketin.
Hürriyet

Anahtar Kelimeler

banner45

Yorum Yaz

@name x