YAŞLILAR MI.... GENÇLİK Mİ.. SUÇLU KİM ?

YAŞLILAR MI.... GENÇLİK Mİ.. SUÇLU KİM ?

23 Ocak 2017, 15:38
Bu makale 757 kez okundu

Ne yalan söyleyeyim ben gençlerin tarafındayım. Onların dinamizmi, olaylara bakışları, heyecanları, duyguları, zevkleri, hırsları, sorunları, bakışları her zaman ilgimi çekmiştir. Benim zamanımdan baktığımda  geleceğe onların ne kadar az hayal dünyasına sahip olabileceklerini düşünüyor onları bu yüzden daha çok seviyorum. Öyle ki benim zamanımda daha çok hayal vardı kurabilecek. Zamanımıza baktığımda kurulabilecek hayallerin ne kadar birbirine yakın ve sıradanlığını düşündüğümüzde insan gözlerini kapatıp hayal bile kurmak istemiyor. Onlara hayal kurabilecek bir gelecek bıraktık mı acaba.
Yaş olarak sınıra dayanmış bir topluluğun geride bıraktıklarına baktığımızda durumun hiçte iç açıcı olmadığını görmek zor olmamalıdır. Ye, iç, yat, ve ne varsa tüket felsefesinin tüketildiği bir dönemin sonunda milyonlarca atıkla karşı karşıyayız. Tüketilmiş duyguların yanı sıra fikir ve yaşam kalitesinden de uzak kalan bu yaşlı topluluğun günümüzde baktığımızda gelecek içinde hiç bir şey üretmediğini bırakın bir sürü klasik yalanların etrafında bir mazerette ürettiğini görebiliriz. Bizim zamanımızla başlayıp suçlu olanın gençlik olduğun cevabını alana dek olan bir süreç.


Oysa ben genç olsam bana bırakılan bu hayat için o kadar çok sorum olurdu ki cevap bulması gereken. Cevapsız kalan. Bir takım inançların, kuralların, ananelerin arkasına saklanarak  saygı ve sevgiden pay alarak peşine bir sürü ahlaki kavramlara eşliğinde savunmasını yapıldığı cevap niteliğinde samimiyetsiz  nedenler. Kimi neden niçin kandırıyoruz biz. Neden gençleri sevmiyoruz, görmüyoruz, yaşatmıyoruz. Kemikleşmiş, fosilleşmiş kalplerimizle hala tutunduğumuz hükümlerden neden vazgeçmiyoruz.

Tek yapmamız gereken yüzleşmek oysa. Senden olan bir parçayı keşfetmek, yeniden onu yakalamak, ona defalarca sarılmak onu anlamak onu dinlemek, ona hak vermek, ona defalarca aşık olmak..


Eskiden olan şimdilerde bayrama yakın şeker yada banka reklamlarında canlandırılır oldu gerçek dışı bir birlerini yıllardır seven, sayan tutkulu yaşlı iki çift. Çok umutsuz olsam da geleceğe umutla bakıyorum. Belki onlar güzel mutlu bir hayatı kaçırdı ama gençler için hala bir şans var. Sadece yapmamız gereken hayatımızda yaşam alanımızda onlara daha çok yer açmak.


Yaşlılık bir doğal süreç olsa da ruh da yaşlanma  bir çeşit erken ölüm nedenidir. Bu durumdaysanız boşuna havadaki oksijeni, kalplerdeki duyguları tüketmeden fişinizi çekin. Gerçek bu.. Onlarda yaşasın bu güzel hayatı..


Gençliği seviyorum.. Sonunda havasında suyunda Aşk var ne de olsa....


Yorum Yaz

@name x