Sahnede tenor salonda herkül

Sahnede tenor salonda herkül

08 Nisan 2018 Pazar 08:39
Bu haber 1226 kez okundu

Mustafa Koray Damcıoğlu hem bir tenor sanatçısı hem de bilek güreşi sporcusu. Sahnede en tiz sesi çıkarırken, spor salonunda ise tüm fiziksel gücünü ortaya koymak zorunda. Bu iki uğraş da birbirine zıt görünse de Damcıoğlu ikisinde de başarılı. Operada birçok kez başrol üstlenirken geçen hafta yapılan Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonası’nda ikinci olarak milli takıma seçildi. 20 yıldır tenor sanatçısı olan Damcıoğlu, eylül ayında yapılması planlanan Dünya Bilek Güreşi Şampiyonası’na hazırlanıyor.


Sahnede tenor salonda herkül
banner26
 KORAY Damcıoğlu bir opera sanatçısı. Türkiye’nin yetiştirdiği az sayıda drama tenorundan biri. Aynı zamanda bir sporcu. Hem sahnede hem spor müsabakalarında başarılarıyla adından söz ettiriyor. 1977’de Ankarada doğan Damcıoğlu, İzmir Güzel Sanatlar Fakültesi’nde okurken hocası Prof. K.P. Lisovsky ile birlikte Moskova’ya gitti. 2000 yılında Moskova Gnesin Müzik Akademisi’nden mezun oldu. Aynı yıl Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde sanat hayatına girdi. 2001 yılında Prof. Lilia İlieva ile çalıştı. 1998 yılından itibaren Mietta Sighele ve Veriano Luchetti’nin İtalya Riva Del Garda’daki Master Class’larında çalıştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Opera ve Bale Müdürlüğü’nde çok sayıda gösteride başrol oldu. 2017-2018 sezonunda başrol olarak ‘Aida’ operası Radames rolü, Bizet ‘Carmen’ operası Don Jose rolü, Tchaikovsky ‘İolanta’ operası Vodemon rolünü üstlendi. 

Sahnede tenor salonda herkül
Ömer Erbil - Mustafa Koray Damcıoğlu

İLK MÜSABAKADA MADALYA ALDI
Birçok Avrupa ülkesinde konserler veren Damcıoğlu aynı zamanda eylül ayında Antalya’da yapılacak Dünya Bilek Güreşi Şampiyonası’nda ay yıldızlı forma ile ülkemizi temsil etmeye hazırlanıyor. 31 Mart-4 Nisan tarihleri arasında Antalya Kemer’de düzenlenen Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonası ve Milli Takım seçmelerinde 100 kilo üzeri Master Erkekler (40 yaş üstü erkekler) sol kol kategorisinde ikinci olarak madalya kürsüsüne çıktı. Çocukluğundan beri vücut geliştirme sporuyla ilgilenen Damcıoğlu son beş yıldır bilek güreşi sporuna merak sardı. Profesyonel bilek güreşçisi ve çok sayıda Avrupa ve dünya madalyası bulunan hocası Tunç Olcay’la tanışınca bu spor dalına geçiş yaptı. Damcıoğlu ilk girdiği müsabakada da madalya kazandı. Oldukça zorlu geçen müsabakalarda finalde ikinci olan Damcıoğlu’nun yeni hedefi ise dünya şampiyonu olmak. 

SALONDA TANIMAK ZOR
Aspendos’ta Aida Operasında Rademes’i canlandıran Koray Damcıoğlu’nu spor salonunda tanımak oldukça zor. Sahnede seyirci karşısında en naif haliyle ayakta alkışlanan Damcıoğlu, spor müsabakalarında ise rakibiyle kıran kırana mücadele veriyor. Sahne çalışmalarından spor salonuna gitmeye fırsat bulamadığı günlerde idmandan geri kalmamak için evinin bir odasını da spor aletleriyle doldurmuş. 4 saat süren sahne gösterisinden eve döndüğünde aşırı stres ve yorgunluğunu ağırlık çalışarak atıyor. Bu duruma eşi ve çocuğu da alışmış durumda. 

‘ZOR SENDEN KORKSUN’
Damcıoğlu şöyle konuştu: ‘‘Bilek güreşindeki ayrıntıları ve zekayı görünce bu spora aşık oldum. Güreşirken saniyeler içinde bir sürü teknik ve varyasyon yaşıyorsunuz. Bu durum da sizi heyecanlandırıyor. Yıllarca ağırlık çalışmıştım bilek güreşine dönmek acılı oldu ama içindeki zeka o kadar etkiledi ki beni o acılara dayandım. Anneannem hep derdi ki ‘Zordan korkma oğlum zor senden korksun.’ Bu beni hep ateşlemiştir. Bilek güreşi yaptığımda zihnim o kadar rahatlıyor ki sahneye inanılmaz şekilde aç dönüyorum. Sahne stresini de spora döndüğümde atıyorum. Profesyonellik ikisinde de olursa birbirine destek oluyor. Bilek güreşi belki 1.5 dakika sürüyor ama ağır çekime alsanız içinde saatler sürecek veri bulursunuz. Bilek güreşi önce zeka gücü sonra fizik gücü. Zeki sporcular bu sporda uzun kalıyorlar. İlk defa hakemli müsabakalara katıldım. Çok seyirci vardı. Sahne tecrübesi olmasa o seyircinin baskısını daha fazla hissederdim. Sahnenin çok faydasını gördüm.”

Anahtar Kelimeler

banner45

Yorum Yaz

@name x