Ege’nin AfroTürkler’i köklerini arıyor

Ege’nin AfroTürkler’i köklerini arıyor

24 Ekim 2018 Çarşamba 12:02
Bu haber 2027 kez okundu

İzmir’in Torbalı ilçesine bağlı Tulum köyünde yaşayan Ayşe Yörümlü, Afrikalı atalarından miras kalan siyah rengini korusa da tipik bir Egeli şivesiyle konuşuyor. “Dedemin dedesi Sultan Hamit zamanında köle olarak getirilmiş” diyor.


Ege’nin AfroTürkler’i köklerini arıyor
banner26
 80 yaşını geçen Yörümlü de Afrika kökenli Türkler için kullanılan ‘Arap’ ifadesini benimsemiş. “Eskiden çok Arap vardı Tulum’da. Şimdi iki tane kaldık. Kimi öldü, kimi beyazlarla evlendi. Bir nesil daha geçince, biz de gidince Araplık kalmayacak” diyor. Kendi babasının da beyaz olduğunu anlatıyor.

‘Kardeşçe geçindik’

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Afrikalı Türkler, Batı Ege’nin Tire, Ödemiş, Bayındır, Torbalı, Söke, Akhisar ve başka ilçelerinde yaşıyorlar. Hâlâ birçok köyde onlara rastlamak mümkün. Bayındır ilçesine bağlı Hasköy’de yaşayan İletmiş ailesi de Afrika kökenli. Deniz İletmiş, eskiden köylerinde 14-15 hane Afrotürk olduğunu ama şimdi bu sayının 5-6 haneye düştüğünü anlatıyor. İletmiş, doğup büyüdüğü bölgede teninin renginden dolayı bir ayrımcılıkla karşılaşmadığını belirtiyor.
gazetevatan


Anahtar Kelimeler

banner45

Yorum Yaz

@name x