"YARALANMAM, KALLEŞÇE BİR TUZAKTI!"

"YARALANMAM, KALLEŞÇE BİR TUZAKTI!"

"YARALANMAM, KALLEŞÇE BİR TUZAKTI!"

Nilsu Duru

30 Aralık 2016, 14:18
Bu röportaj 929 kez okundu

 " SİLAHLI MÜCADELE İLE VURAMADILAR KALLEŞÇE SABOTAJLA TUZAK KURDURUP YARALADILAR!!! "

Vatan uğruna feda edilen bir ömür. ..Vatanına bayrağına duyduğu büyük aşk...

Değerli gazimiz Ali İhsan Uygur :
" Bu röportajımdaki gayretim; vatan evlatlarına vatan sevgisini anlatmak, özel harekatçının nasıl olması konusunda bir fayda sağlamak, bu işin imanla itikatla yapılacak iş olduğunu hatırlatmaktır. "
diyor. 

Sevgi, saygı ve hürmetle tüm gazilerimizi anmak adına yaptığım röportaj sizlerle...

* Merhaba, 
Doğumunuzdan başlayalım mı ? İyiki doğmuşsunuz iyiki varsınız :) Buyrun...

Merhaba. Sağolun Allah razı olsun. Ben 1964 yılı buğday ekinlerinin tarlada orakla işlendiği bir dönemde Aksaray'ın Camiliören köyü Kızıltepe mevkiinde Yalmanköyü'nden fayton tekerlekli atların çektiği arabalarla ekin işlemeye gelen annemin sancısı tutunca dedem Efraim bu atlı arabayla Aksaray Nevşehir asfaltına kara yoluna annemi çıkarıp araç bekler. Tevafuk olacak ya daha önce köyde yardım ettiği bir dernek arabası gelir. Nevsehir Devlet Hastanesi'nde doğmuşum.
1964 yılı Temmuz ayı tahmini 13 üncü günü annem beni doğurur. 

Aksaray'ın Yalman Köyü'nde, taştan kemerli, alti yeraltı mağaralı, üstü toprak bir evde çocuk bezi yerine toprağın kullanıldığı köyümde evimizin avlusunda tavukların kedi ve köpeklerimizin koyunlarımızın arasında emekleyip büyümüşüm. 
Babam 1969-1970 yılları Mersin'e gelip liman işletmesine işçi olarak çalışmaya başlamış.
1971 yılında bizi annem ve yeni doğan erkek kardeşimle birlikte bir kız kardeş toplam benle birlikte dört kardeş Mersin'e geldik.


Bu arada Efraim dedemin babası Süleyman ve amcası Mustafa iki kardeşle birlikte Efraim dedemin dedesi Haydar Çin'in zulmünden UYGUR Doğu Türkistan'dandan kaçarak Türkiye'ye gelmişler. dedemin babası Süleyman ve amcası mustafa 1. Dünya savaşından dönmemişler şehit olmuşlar .1973 yılında yaztatili köy dönüşü dedem bir kamyon tuttu anneannemi diğer hala amca hepsini Mersin e getirdi.

" LİSEYİ BEŞİNCİLİKLE BİTİRDİM. "

Ben ortaokulu bitirdikten sonra liseyi okumaya Endüstri Meslek Lisesi'ne başladım. Amacım kısa yoldan iş sahibi olmaktı çünkü Mersin'e gelincede üç kardeşim daha doğdu toplam yedi kardeşiz.

Liseyi 5. olarak bitirdim lise son sınıfı annemin ısrarı ile evlenerek evli olarak okudum. 
Askerlik görevini Amasya'da Güdümlü füze eğitimi aldıktan sonra Edirne Karaağaç ta Yunanistan sınırında yaptım.

" KALBİMDEKİ VATAN SEVGİSİYLE POLİS OLMAYA KARAR VERDİM. "

* Polis olmaya nasıl karar verdiniz ? 
Kalbimde hep vatan sevgisi vardı. 
Mersin Limanı'nda işçi olarak çalışırken POLİS olmaya karar verdim ve sınavları kazandım. 

* Sonrasında ... Nasıl bir eğitimden geçiliyor ? Neler öğreniliyor? Mesleki eğitim gizliliğini koruyarak genel bahseder misiniz? 

Ankara Gölbaşı PEM' de eğitim görüp kura ile Kastamonu'da göreve başladım. 
Gölbaşı'nda eğitim görürken Özel Harekatçılar da orda eğitim görüyordu ben de  Kastamonu 'dan müracaat ettim. 

Zorlu bir sınav ve mülakat tan sonra gönüllü olarak vatanıma daha çok katkı sağlamak için 13. Dönem Polis Özel Harekatçı Kursu'na Samsun'da başladık. 
Terörle mücadele taktikleri konusunda ağırlıklı olarak eğitim aldık. Rehinekurtarma helikopter ve bina cephe şerinden iple sarkarak operasyon yapma bomba ve diğer silahlarla atış yaparak atış yeteneğimizi geliştirdik silahları tanıdık eğitim den sonra kura çektim. 

" TERÖRİSTLER KORKARAK KAÇTI. "

* Bitlis'te özel harekat polisi olarak görev aldığınız dönemde neler yaşadınız? 

Bitlis'e göreve başlamak için ev tutmaya gittim.

Sivil kot pantolon ve tişörtlü spor ayakkabılıyım. Görev çıktı bir hücum yeleği giydim tişörtü mün üstüne sırt çantamı vs ekipmanları aldım. 

Geceleri bazen önümüze denk gelen göçerlerin kıl çadırlarında bazen kayalık ların kovuklarında sadece 3- 5 saat uyumak süreciyle 3 gün 3 gece yürüdük.

Bitlis in Van'a sınır Çatak sınırına geldik. Gece telsizden istihbarat bilgisi geldi Teröristler in önümüzdeki dağın arkasında Van Gölü kıyısındaki karayolları şantiyesini basıp araçları yaktıktan sonra kaçtıkları bize doğru olabileceği hususunda tedbirli ve kontrollü davranmamız gerektiği belirtildi. 

" Bitlis'te özel harekat polisi olarak terörle mücadele ederken çok sayıda operasyona katıldım. "

Operasyonun birinden dönerken geçtiğimiz bir meşelik alandan arkamdaki astsubay jandarma komando Adana lı Kaan kardeşim mayına bastı bacağı koptu, dağdan indirene kadar kan kaybından şehit oldu.

Yine jandarma komando askerlerin nöbet değişiminden karakoldan dönerken pusu kuran
 Teröristlere operasyon yapmak için helikoptere binmiştik ormanlık dağlık alanda üzerlerine gelince helikoptere ateş ettiler.  Helikopterin içerisindeyken helikoptere değen mermi seslerinin cama değen tolu sesleri gibi hala kulaklarımda. Teröristlere ateş açınca, teröristlerin korkup kaçtıklarını hiç unutmam.


" SABOTAJI EMNİYETİN PANZER TAMİRCİSİ TERÖRİSTLERLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDE YAPMIŞ "

* Yani hainler korkaktır ve arkadan vurur ya da tuzak kurar diyebilir miyiz? Size kurulan hain tuzak gibi. 

Evet hem hain ve korkaklar. 13 mayıs 1991 tarihli görev emri ile Bitlis Güroymak ilçesi Çıtaklı kasabası Gedikli Mezrası'ndaki duyumu alınan teröristleri etkisiz hale getirmek için operasyona giderken içerisinde bulunduğumuz panzerin önceden kalleşçe sabote edilerek arızalanması sağlandığından Bitlis Muş Tatvan karayolundan 36 metre dik bir uçurumdan takla atarak yuvarlanması neticesi 14 mayıs 1991'de saat 02:15 te yaralandım ...

Ankara GATA'da 40 gün yoğun bakım sonrasında yatağa bağımlı 8-10 ay tedavi gördüm. İngiltere ye tedavi için Aylesbury Stok Mandeville Hospital'e gönderildim. 

İngiltere de tedavi de olduğum dönemde Bitlis polis özel harekatçı arkadaşlarım Bitlis Tatvan da bir evde kadın Teröristi bir evde kıstırmışlar teslim olmayıp intahar etmiş. Ev sahibini bulmuş emniyetin araç bakımında panzerin tamircisi sorgulamışlar ve panzerin hareket halindeyken arızlanmasını sağladığını bizim kalleşçe yaralanmamıza sebep olduğunu öğrenmişler!!!

* Şu anda ne yapıyorsunuz ? Nasıl geçiyor günleriniz? 

Vatanıma faydalı olmaya devam ederek elimden geldiğince tabi. Mesela 17- 25 Kaset santaj FETO iftiralarından sonra Ankara ya gidip 26. Dönem Milletvekili Aday adayı olarak safımı belli ettim. Sayın Cumhurbaşkanımıza da bunu bildirdim. 

Şehit haberi aldığımda ona son görevimi yapmak için hemen cenaze namazlarına gidiyorum.

" EVLATTA BABASININ İZİNDE, NARKOTİKTE KOMİSER. "

Son olarak aileniz eşiniz evlatlarınız ? 

Ailem her zaman yanımda oldu. Eşimle hacılık görevimizi yaptık çok şükür. Oğlum Narkotik Şube'de komiser,  kızım vergi müfettişi ve damadım deniz astsubayı. Devletimize milletimize ailece hizmet etmeye devam. Kalleşçe vurdular ama gönlümle ve evlatlarımla vatanımızı sevmeye hizmete devam ettik edeceğiz de . 

*Hep diyoruz bir ölürüz bin diriliriz diye durum tam da bu. Size minnettarız dualarımız ve kalbimiz her zaman sizinle. Saygılar teşekkürler.

Ben teşekkür ederim sağolun. Nilsu DURU
Twitter: nilsu_duru

Yorum Yaz

@name x

Toplam Yorum Sayısı 3

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

ÖZGÜR SELCUKER 3 yıl önce yorumlandı

Gurur kaynagimiz, bize vatan sevgisini asilayan abimiz. Allah senden ve senin gibilerden razi olsun. Allah eksikliginizi gostermesin.

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Şeyma ARSLAN 3 yıl önce yorumlandı

İlk kez bir röportajı okurken sözcükler boğazıma dizildi. Hain her zaman kalleşce tuzak kurar. Rabbim A. İhsan bey ağabeyimiz gibi bu vatana hizmet eden, bu uğurda her şeyinden geçen " kahramanlar" nasip etsin. Rabbim hepsinden razı olsun. Allah böyle "yiğitlerin" eksikliğini göstermesin. Sonsuza kadar minnettarız..

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ali İhsan UYGUR 3 yıl önce yorumlandı

Özel harekatçı polis i tanıtmak adına yapılan bu röportaj da şehidine gazisine saygılı bir genç evladımızın gayret ve çabalarını taktir ediyor yolunun ve bahtının açık olmasını temenni ediyorum Verilmek istenen mesaja bilgi tanıtım ve niyete katkımız oldu ise ne ala.! Özel harekatçılık ve anılar anlatmakla bitmez benim özlemim bununlada dinmez Yaşamayanda bu hissi bilmez Emeği geçenlerden Allah razı olsun

Kişi beğendi.