Üniversite mezunu olmak işe yarıyor mu?

Üniversite mezunu olmak işe yarıyor mu?

Üniversite mezunu olmak işe yarıyor mu?

Ebru Eğinlioğlu

23 Şubat 2017, 21:16
Bu makale 1433 kez okundu

 Üniversite mezunu olmak işe yaramıyor. Çünkü her ne kadar eğitim sistemimiz ezbere dayalı olsa, her ne kadar üniversite sınavlarında şaşırtıcı sorular olsa da, bir şekilde bunları kazanmış pek çok zeki çocuk var. Bu pek çok zeki çocuk, her yıl yenilenen bir şekilde sınav kazanıp, üniversitelere giriyor.
Üniversite sayısı her yıl biraz daha artıyor. En iddialı ve dünyada kabul gören üniversitelerimiz; İtü, Odtü ve Boğaziçi’ ne ilaveten, yeni özel üniversitelerimizde her yıl yüzlerce yeni mezun veriyor. Yurt dışına gidip özel üniversitelerde okuyup gelen pek çok gencimiz var. Bunlar genellikle,aile şirketlerinde, yönetim kadrolarında çalışmaya başlıyor. Orada sorun yok.
Sorun bir şekilde, sınavlara hazırlanmış, kazanmış, mezun olmuş ama ailesinin işinde çalışmayan veya çalışamayan çocuklarımızda.
İşssizlik ve dövizdeki sert yükselişler, artan enflasyon, buna bağlı olarak düşen yaşam standartına karşı durmaya çalışan gençlerimiz…
Pek çok meslek dalında iş bulma açısından zorluklar olduğu kesin ama benim gözlemime göre, yarı bilim adamı da sayılacak mühendis statüsündeki çocukların işinin daha da zor olduğu. Ya da benim oğlumda gözlemlediğim şey bu.
Mesela neden böyle diyorum. Bir kere mezuniyet törenlerine gittiğim zaman gözlemlediğim şey; çok fazla bölümlerinin ve çok fazla mezunlarının olduğuydu ki; İtü’nün fazla mezun vermediğini biliyorum, pek çok çocuk sınav kazanıp girmiş bile olsa da, mezun olamayan, yarıda eğitimini bırakıp, başka üniversitelere gitmiş pek çok çocuk var. Diğer üniversite mezunlarını da hesap edersek, pek çok çocuk mezun olduktan sonra iş arıyor.
Peki bir mesleği yapmak için sadece üniversite mezunu olmak yeterli mi?
Hayır tabii ki, master sınavına girip, onu da kazanmanız gerek. Tek başına o yeterli mi? Hayır tabii ki, yabancı dil sınavını da kazanmanız gerek. Ancak o zaman işinizde uzmanlaşmış sayılıyorsunuz.
O zaman hemen iş bulunuyor mu? Nerede! Tabii ki iş tecrübenizin olması lazım. Peki yeni mezunlar bu tecrübeye nasıl erişecek? Onu da Allah bilir artık. Diyelim ki, bunları düşünmeden Cv’nizi iş arayan firmalara yolladınız. Bir de bakıyorsunuz ki, sizden başka 700 kişi daha aynı işe Cv yollamış. Sizce böyle bir işi alma şansınız nedir?
Hesap ortada 700 de 1.
Pek çok işverenin, eleman alırken en birinci dikkat ettiği şeyin, işyerine yakın yerde oturmanız gerektiği olduğunu biliyoruz. İstanbul trafiğinde 2 saat gelip, 2 saat de dönüşe koyduğunuz zaman, en az 4 saatinizin yolda geçtiğini hesaba katıyor ve hala işe talip oluyorsanız. Bunu da firma kabul etmiyor ve iyi ki de öyle oluyor. Yoksa nitelikli nitelikli yollarda sürünürsünüz.
Bir de yine oğlumdan duyduğum bir anektodu hemen paylaşayım. Oğlum Jeofizik Mühendisi ve Master öğrencisi İtü’ yü de gayet iyi bir not ortalaması ile bitirdi, kuşkusuz gurur kaynağım. Arkadaşlarının kendinden önce mezun olanları; güç bela, bir tanıdık yardımıyla falan bir zemin ölçümleme firmasına giriyorlar ve firmada bunları zemin ölçümlemesi yapmak üzere; Güneydoğu anadolu’ ya yolluyor. Çocuklar ellerinde ölçüm cihazları, dağ başında bir yerlere gidip ölçümleme yaparken, başlarına Pkk’ lı olduğunu düşündükleri silahlı adamlar musallat oluyor. Kimsiniz siz, bu arazilerde ne arıyorsunuz, petrol araması mı yapıyorsunuz diye çocukları sıkıştırıyorlar. Çocuklar da canlarını zor kurtarıp, ölçümleme filan yapamadan İstanbul’ a geri dönüyorlar ama bayağı bir sinir sistemleri alt üst oluyor.
Firmanın sahibine başlarına gelen şeyleri anlatınca, olur böyle şeyler iş hayatında yanıtı alıyorlar. Birkaç çocuk hemen işten ayrılıyor. Kalanlar hala oradamıdır, çalışıyormudur, bilemiyorum.
Eğitime, çalışana verilen değer maalesef bazı işyerlerinde bu şekilde, siz daha idealist olmaya devam edin. Özel sektörde böyle şeyler duyunca şaşırmıyorum doğrusu.
Bu konularda devletin belirleyici ve gençlerin hedefine ulaşmasında yol gösterici olması gerektiğini düşünüyorum. Yoksa çocukların hali fena. Ya da direkt bazı bölümleri kapatsınlar, özellikle bilim ve teknoloji ile ilgili bölümleri. Boşu boşuna çocuklar, dirsek çürütüp, bir sürü sınav kazanıp, üniversitelere girmesin. İş yok çünki devamında.
Bizi diğer ülkeler kıskanıyor, ekonomimiz düzgün gidiyor, şöyle iyiyiz, böyle birinciyiz diyorsak, devlet olarak bu çocuklara da bir istihdam yaratmak durumundayız. Hem de biz madem vergi veriyoruz, devletten de bu konuda destek ve yol gösterici olmasını beklemek en doğal hakkımız olmalı. Savaştan kaçan çaresiz insanlara kapılarımızı açmak çok alkışlanası kuşkusuz ama kendi canlarımızı da unutmamak kaydı ve şartıyla…
Daha iyi yarınlara ulaşmak ümidiyle…


Yorum Yaz

@name x