Uzaydaki ilk ülke Asgardia için tarih verildi

Uzaydaki ilk ülke Asgardia için tarih verildi

14 Haziran 2017 Çarşamba 17:31
Bu haber 983 kez okundu

Uzayda Asgardia isimli bir ülke kurmayı hedefleyen proje için ilk adım atılıyor.


Uzaydaki ilk ülke Asgardia için tarih verildi
banner26
 Tarihin ilk uzay ülkesi olmaya aday Asgardia’nın planları geçtiğimiz dönemde Fransa'nın başkenti Paris’te düzenlenen bir etkinlik çerçevesinde uluslararası bilim insanları tarafından açıklanmıştı. 

Yaklaşık 100.000 insanın Dünya yörüngesinde kurulacak olan bir uzay istasyonu için ilk adım atılıyor. Ekipten yapılan açıklamaya göre, proje kapsamında ilk uydu bu yılın yaz aylarında yörüngeye fırlatılacak. 

Kendi kural ve yasalarıyla yaşamasını öngeren uzay ülkesi Asgardia; meteor, uzay çöpü ve diğer tehditlere karşı Yeryüzü’nü korumaya çalışacak.

İskandinav mitolojisinden tanrı Odin’in hüküm sürdüğü Asgard’dan esinlenilerek isimlendirilen ülke, resmi internet sayfasındaki bilgilere göre, “Yeryüzü’ndeki diğer ülkelerin kısıtlamalarından tamamıyla bağımsız, özgür bir ortam” teklifi sunacak. 

Asgardia’nın vatandaşlık başvuruları da şimdiden başlamış durumda. The Guardian’a konuşan proje lideri Dr. Igor Ashurbeyli, Asgard’lı olmak isteyen kişilerin yüzeydeki ülkelerine ait vatandaşlıklarından vazgeçmek zorunda olmayacaklarını belirtiyor.Uluslararası anlaşmalar kapsamında Başvuru sayısı 100.000’i geçtiği takdirde Birleşmiş Milletlere devlet statüsü için de başvuru önünde bir engel kalmayacak. 

Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan ekip, başvuru sayısının yarım milyonu geçtiğini duyurmuştu. 

Uluslararası yasaların ise uzayda yeni bir devletin kurulması gibi ilk defa dillendirilen bu isteğe nasıl cevap vereceği henüz cevap bulmuş değil.


Anahtar Kelimeler

banner45

Yorum Yaz

@name x