Drone’lar uçaklara potansiyel risk oluşturuyor

Drone’lar uçaklara potansiyel risk oluşturuyor

01 Aralık 2017 Cuma 10:24
Bu haber 996 kez okundu

Drone satışları son yıllarda artarken, havacılık sektörü için de tehdit oluşturmaya baladı. ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından yayımlanan çalışmada, son bir ayda ‘drone’ların uçaklara potansiyel risk oluşturduğu 250’den fazla vaka tespit edildiği açıklandı.


Drone’lar uçaklara potansiyel risk oluşturuyor
banner26
 Yapılan çalışmada aynı büyüklükteki drone’ların çarpışma halinde uçaklara kuşlardan daha fazla zarar verdiği kaydedildi. 

Tehdit artıyor Son 1 ayda 250 vaka tespit edildi
FAA tarafından yayımlanan çalışmada, araştırmacılar, kuş çarpması dikkate alınarak tasarlanan uçak imalat standartlarının, “drone” çarpmasına karşı koyabilecek uygunluğa sahip olmadığını belirtti.

Çalışmayı yürüten Mississippi, Montana, Ohio ve Wichita eyalet üniversitelerinden bir grup araştırmacı, 1, 2 ila 3.6 kilogram ağırlığındaki droneların uçak ve özel jetlere çarpmasını simüle etmek için bilgisayarlar kullandı.

Bazı durumlarda, ‘drone’ların gövdesini delerek uçağa girebileceğini kaydeden araştırmacılar, uçaklara çarpan “drone”ların, sert motorları, pilleri ve diğer parçaları nedeniyle aynı büyüklükteki kuşlara göre uçağa daha fazla zarar verdiğini ifade etti.


Anahtar Kelimeler

banner45

Yorum Yaz

@name x