315 metrelik dev suya indi

315 metrelik dev suya indi

13 Mayıs 2018 Pazar 13:08
Bu haber 938 kez okundu

Çin'in ilk yerli uçak gemisi, iletişim, yakıt, yangın güvenliği gibi temel sistemlerin test edilmesi için seyre çıktı.


315 metrelik dev suya indi
banner26
 Çin Merkezi Televizyonu'nun (CCTV) haberine göre, ülkenin Liaoning  eyaletindeki Dalien Limanı'ndan törenle ayrılan Type-001A'nın iletişim, yangın  söndürme, yakıt ve elektro mekanik gibi temel sistemleri test edilecek.
Çin devlet şirketi China Shipbuilding Industry Corp. (CSIC) tarafından  üretilen uçak gemisinin ilk testinde hava araçları ve silah sistemleri yer  almayacak.
 
Üretimine 2012'de başlanan 001A sınıfı uçak gemisinin uçakların  havalanmasını kolaylaştırmak için uzun pistler yerine sıçrama tahtası olarak  adlandırılan yukarı doğru eğimli pisti bulunuyor. 50 bin ton ağırlığındaki  Type-001A'nın uzunluğu 315 metre, genişliği ise 75 metreyi buluyor.
 
Üretici firma CSIC, denizde ilk seyrine çıkan yerli uçak gemisini 6 ay  boyunca çeşitli testlere tabi tutacak. Kabiliyetleri hakkında fazla bilgi  paylaşılmayan geminin hizmete girmesinden sonra 40 civarında J-15 savaş jeti  taşıyacağı belirtiliyor.
 
 
Geçen yıl nisan ayında törenle suya indirilen uçak gemisi 001A'nın  2020'de tamamen operasyonel şekilde ordunun envanterinde yerini alması  bekleniyor.
 
Çin'in Type-001A'nın dışında ilk uçak gemisi Liaoning hali hazırda Çin  Halk Kurtuluş Ordusu (ÇHKO) tarafından tatbikatlarda kullanılıyor. Sovyet yapımı  Liaoning,Ukrayna'dan getirilmiş, Eylül 2012'de ÇHKO envanterine alınmıştı.
 
Çin donanması, geçen yıl ve bu yıl Güney Çin Denizi ve Tavyan  Boğazı'nda Liaoning uçak gemisi öncülüğünde birçok tatbikat yapmıştı. Her yıl yüz  milyar doların üzerinde savunma bütçesi ayıran Çin, nükleer yakıtlı uçak gemisi  geliştirmeyi de hedefliyor.
 
 
Çin medyası şubat ayında CSIC'nin nükleer yakıtlı uçak gemisi, yeni  tip nükleer denizaltı ve insansız karşı istihbarat deniz araçları konusundaki  kritik teknolojileri geliştirme sürecini hızlandırmayı planladığını duyurmuştu.
 
Çin'in yanı sıra dünyada 6 ülkenin ordu envanterinde uçak gemisi  bulunuyor.

Anahtar Kelimeler

banner45

Yorum Yaz

@name x