Tacizden saklanılarak kurtulunmaz!

Tacizden saklanılarak kurtulunmaz!

Tacizden saklanılarak kurtulunmaz!

Ebru Eğinlioğlu

12 Haziran 2017, 14:29
Bu makale 1160 kez okundu

Geçen akşam, oğlumla yemek yerken konu konuyu açtı ve okul arkadaşlarının birinin başına gelen meseleden bahsetti. Nasıl sinirlendim, nasıl üzüldüm anlatamam. Hani o adamı bulsam, bir kaşık suda boğdu deyimi vardır ya; işte onun gibi bir kaşık suda boğabilirdim.

Bundan birkaç yıl önce; Köprü inşaatı sırasında, okullarından bir kız kız staj yapmak için, bu işe girmek üzere, o işin sorumlusu ya da müdürü mü artık bilmiyorum, onunla konuşmaya gidiyor.

Adam da;  ‘Ben bu ofiste genç, yeni enerji istiyorum’ diyor. Sonra herhalde bir süre konuştuktan sonra, kızı yemeğe götürüyor.  Yemekten sonra, gün yorucu geçti, yakınlarda bir otel varsa oraya gidelim, sen ayrı odada kalırsın, ben de ayrı odada kalırım diye kızı ikna ediyor. Daha sonra gece vakti, kızın odasının kapısını çalıp içeri giriyor ve kıza tecavüz ediyor…

Şimdi diyeilirsiniz ki; e kızın o otel de o oda da ne işi varmış, bu olaya davetiye çıkartmış vs.

Olayı adam açısından cesaretli hale getirecek, kızın yanlış davranışları olmuş olabilir ama kız istememişse ve adam ona rağmen birlikte olmuşsa, bunun adına ‘Tecavüz’ denir.

Bu arada kızın ailesi, İstanbul dışında, yani kız okumak üzere İstanbul’ a geliyor. İş bulmak için bile değil, yani bu koca şehirde yalnız yaşıyor.

Staj görüşmesi yapmak üzere o işyerine gidiyor ve başına bu korkunç olay geliyor. İnanılır gibi değil.

Bir kendinizi, o kızın annesi ya da babası yerine koyun. Bu kız, bu yanlış yaptığı hareketlerin, onu nereye götüreceğinden habersiz olabilir. Sonuçta 23-24 yaşında bir genç kız. Daha önce hiç kimse ile beraber olmamış ve bu yemeğe çıkma,otele gitme gibi davranışların onu nereye götüreceğinden ‘bihaber’ olabilir.

Yani hangi kız, staj yapmak üzere bir işe gidip, başına böyle bir olayın geleceğini düşünebilir. Ya da bunu olağan karşılayabilir? Ben bu olayı düşündükçe, bu konudan çok rahatsız oluyorum ve o adamı bizzat kendim bulup, suratına tükürmek istiyorum. Yani kısaca yerimde duramıyorum.

Bir de bu kızın bu olayı arkadaşı dışında kimseye anlatamadığını, kendini suçlu hissettiğini, utandığını ve sakladığını düşünün ki, muhtemelen öyledir. Yaşadığı travmanın, acının tarifi yok. Ve kaç kadın bizim toplumda böyle tacizler yaşamış ama gün ışığına çıkmadan, kapanıp gittiğini ama giderken, o kadının ruhunu parça parça ettiğini düşünün, bana hak verirsiniz.

Bir kadını, genç kızı, iş bahanesiyle tuzağa düşürüp, onun zaaflarından faydalanamazsınız. Bu sizin ‘çok aciz ve yetersiz bir erkek’ olduğunuzu gösterir.

‘Ben duygusal bir ilişki kuramıyorum, ancak, insanların, cahilliğinden, ihtiyaç sahibi olmalarından, masumiyetlerinden faydalanarak böyle yapabiliyorum’ diyorsanız. Avına, tuzak kuran örümceklerden farkınız yok demektir. Bu onurlu ve kuvvetli bir erkeğin yapabileceği bir şey değildir. Velev ki, bu kız bir hata yaptı ve sizinle iş görüşmesinde, flörtöz bir konuşma yaptı. Değil, onun zaaflarından faydalanmak, onun bu davranışını, geri çevirmekle yükümlüsünüz, en azından, onu bu şekilde davranmamamak konusunda uyarabilirsiniz, bir ağabeyi, bir büyüğü olarak.

Bilmem anlatabiliyor muyum?…

Ben eğer o adamın adını, sanını bilseydim bu gün burada onun kim olduğunu, nerede yaşadığını ve ne iş yaptığını da öğrenmiş olurdunuz. Hepimizin yapması gereken de bence bu karaktersizlikte olan insanları deşifre etmek, toplum olarak içimizde saklamamak, barındırmamak, tam tersi önce toplum olarak cezasını vermek. Aileden sorumlu kadın bakanlarımız da varsa, lütfen bu şekilde toplumsal, konulara eğilsinler, araştırsınlar ve bu ve bunun gibi örtbas edilmek zorunda kalınan, olayların takipçisi olsunlar…

Pislikten arınmış, düzgün bir hafta olması dileği ile…

‘’Eşit davranarak değil, Hakkını vererek Adil Olunur!’’  

Yorum Yaz

@name x

Toplam Yorum Sayısı 2

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

11 ay önce yorumlandı

yazıyı okudum gülümsedim.hebercilik dediğimiz şey o kişiyi bulup deşifre etmekten geçer.yazı anlam kazanır yazının ruhu huzur bulur.konu bir yemek sohbetinde geçmekten başka anlam kazanır.gelelim o malum kişiye kim bilir içimizde bizim adam dediğimiz kişi olabilir.düşünsene biz kimlere adam demiyoruz ki.ve komik olan o adam içinizdeki bir kişiyle evlidir çocukları da çocuklarımızla arkadaş..onlar bizden daha çokturlar.

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Kadınlar hep mağdur 12 ay önce yorumlandı

Maalesef çok acı bir olay yaşanmış bunlar duyduklarımız :( Senelerce evli kalıp evde kendini geliştirmeyen kadınlarımız da bosandıklarında ne hale düşüyor sosyal medyada görüyorum acınacak haldeler adeta et pazarı kendini pazarlayanlarak hayata devam etmeye calısan kadının mı sucu onu beş parasız ortada bırakan eski eşin mi sucu tartısılır. Sonuç olarak her durumda olan kadınlarımıza oluyor.

Kişi beğendi.