Şaman mıyız Acaba Hepimiz ?

Şaman mıyız Acaba Hepimiz ?

Şaman mıyız Acaba Hepimiz ?

Burcu Dereli

26 Temmuz 2018, 13:54
Bu makale 2390 kez okunduKimdi sahi Şaman? Şaman deyince benim aklıma ilk gelen şey doğayla iç içe olan, ağaçlarla, hayvanlarla, denizle, nehirle arasında bağ kurabilen doğaüstü güçleri olan kişi gelir. Eskiden farklı kıyafetleriyle, davullarla, kopuzlarla veya ses çıkaran herhangi bir aletle yaptıkları ayinlerle kötü ruhları hastalardan çıkartan, bir nevi büyücü gözüyle bakılan Şamanlar gözünüzün önüne geldi mi?  Nerden bileceğiz tabii ki filmlerden, kitaplardan sağ olsun internetten. Tabii bir de geçmiş yaşama inanıyorsanız, aralarında yaşamış olabilirsiniz o konuya hiç girmeyeceğim.

İrsi ve aileden geçen şamanlık geleneklerinin etkileri günümüzde de devam etmektedir. Geçmişten günümüze gelen ve hepimizin farkında olmadan yaptığı Şamanlardan gelen bazı alışkanlıklarımızdan bahsetmek istiyorum.

Gidenin arkasından su dökmek; çabuk dönmesi, bir an evvel kavuşulması umuduyla yapılan bu adet, günümüze kadar Şamanlardan gelmiştir.

Tütsü-adaçayı-üzerlik otu yakmak; nazarları, kötü ruhların olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için tütsü olarak (üzerlik) otu yakılmaktadır. 

Dilek tutmak; yıldız kayarken,yeni ay görüldüğünde ya da türbelere, ağaçlara, çalılara bez ve çaput bağlamak taa o zamanlardan gelen bir ritüelmiş.

Kurşun döktürmek;kişinin üzerindeki nazar, büyü, kötü enerjileri kovmak için yapılırmış.

Lohusa kadınların başına bağlanan kırmızı kurdele; bu kurdelenin anneyi ve yeni doğan çocuğu, şeytana karşı koruduğuna inanılırmış.Gelinlerin belindeki evlenirken taktıkları kırmızı kurdele de aynı amaçla bağlanırmış. Gerçi günümüzde bu kuşağın bekarete uyarlanmış versiyonu da mevcut.


40 sayısıyla alakalı inanışlar;  
e
ski Türk inanışına göre, ruh fizikî bedeni 40 gün sonra terk etmektedir.Bu sebeple ölümün ardından 40 gün geçtikten sonra ölünün evinde toplanılır; Kur'an ve Mevlit okunarak ölen kişi uğurlanır. 

Mezar taşı, nazar boncuğu, kapıdan sağ ayakla çıkmak… Günümüzde de birçoğumuzun kullandığı şaman adetlerinden gelmektedir.

Çocukluğumdan beri Şamanlar, Kızılderililere olan merakım beni tanıyanlar tarafından bilinir.  Şamanlar, Kızılderililerin en çok önem verdiği kişiler arasındalarmış.Kızılderililer de şamanlar da candır diyorumNeye inanıyorsanız, ona sımsıkı sarılın.  

Ve bir Kızılderili sözüyle yazımı sonlandırıyorum.

İnsan tabiattan uzaklaştıkça kalbi katılaşır.”

Kalbinize ve kendinize iyi davranın.


Sevgiler


Burcu Dereli (26.07.2018)


Yorum Yaz

@name x

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

dramalı nusret 4 ay önce yorumlandı

senin büyükananen şahsene beyazbil de gerçek bir kızılderili şaman karışımıymış. tüm mahalle hastalandı mı ona gidermiş,o da şifalı otlar hazırlayıp, bardak çekip, dualar okuyup insanlara şifa dağıtırmış. dedem ve büyükannem sizinkilerden sık sık bahsederler

Kişi beğendi.