Yüzünüz sağlığınız hakkında ne söylüyor?

Yüzünüz sağlığınız hakkında ne söylüyor?

20 Ocak 2017 Cuma 17:41
Bu haber 1185 kez okundu

Sivilceler, kabuklu döküntüler, çatlak dudaklar vb. cilt problemleri bazı vitamin ve mineralleri yeterince almadığınızın habercisi.


Yüzünüz sağlığınız hakkında ne söylüyor?
banner26
Peki hangi cilt probleminin altında hangi neden yatıyor?

Solgun dudaklar - Demir eksikliği
 Vücuduzun ihtiyacı olan demiri almak için kırmızı et, ıspanak, kuru fasulye ve balık tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra demir takviyesi alabilirsiniz.

Ağız kenarlarında çatlaklar - Çinko, demir ve B vitamini eksikliği

 Yeterli miktarda protein de almıyor olabilirsiniz. Eksiklikliğinizi tamamlayacak en iyi kaynaklar arasında istiridye, kümes hayvanları, yumurta, somon, pazı ve midye yer alıyor. C vitamini demir ve çinkonun emilimini kolaylaştırdığı için önemli rol oynuyor. C vitaminini de dolmalık biber, brokoli, karnabahar, portakal ve erik gibi besinlerden alabilirsiniz.

Kırmızı kabuklu döküntüler - B7 vitamini (biyotin) eksikliği

 Vücudunuz karbonhidratlar, amino asitler ve yağları metabolize etmek, saç ve tırnaklarınızı güçlendirmek için biyotine ihtiyaç duyar. En iyi biyotin kaynağı organik yumurta sarısı.

Yanaklarda beyaz ve kırmızı akneye benzer şişlikler - Omega 3 yağ asitleri, A ve D vitamini eksikliği

 Omega-3 alımınızı sardalya, ançuez ve somon tüketerek arttırabilirsiniz. A vitamini için yeşil yapraklı sebzeler, tatlı patates, havuç ve kırmızı dolmalık biber tüketebilirsiniz. D vitaminine ise güvenli bir şekilde güneş alarak ve süt, yoğurt, ciğer ve et tüketerek katkı sağlayabilirsiniz.

Gözlerde şişlik - İyot eksikliği
 İyot eksikliğinin diğer belirtileri ise cilt kuruluğu ve kilo almadır. Vücudumuz tiroit hormonları üretmek için iyota ihtiyaç duyar. İyot almanın en basit yolu iyotlu sofra tuzu tüketmektir. Diğer doğal iyot kaynakları arasında deniz sebzeleri ve tuzlu su balıkları var. (Milliyet)

Yorum Yaz

@name x