Toplu taşımada sakın uyumayın!

Toplu taşımada sakın uyumayın!

17 Şubat 2017 Cuma 13:20
Bu haber 1031 kez okundu

Toplu taşıma araçlarında oturma pozisyonunda kısa süre bile olsa uyumak büyük sağlık sorunlarına yol açıyor


Toplu taşımada sakın uyumayın!
banner26
 Uyuduğumuzda bilinç kaybı yaşadığımız için uyuma aktivitesinin oturarak yapılacak bir şey olmadığının altını çizen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Öztürk, kafanın, sırtın ve kalçaların uzun süre aynı pozisyonda kalmasının kas spazmına yol açabileceğini belirtti.

KISMİ SİNİR FELCİ YAŞANABİLİR
Seyahat sırasında uyumanın bel ve boyun zedelenmesinin yanı sıra bacak kasılmalarına da sebep olabileceğini söyleyen Dr. Çağatay Öztürk, “Vücudumuzdaki sinirler kasların içindedir. Ancak bazı yerlerde yüzeye çıkarlar. Kontrolsüz oturma ve uyuma birlikte olursa kısmı sinir felçleri de gerçekleşebilir” dedi.

Omurga sağlığı için ideal yatış pozisyonunun sırt üstü ya da cenin şeklinde olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Öztürk, “Cumartesi gecesi hastalığı denen bir hastalık var. Hafta içi çalışıp hafta sonu eğlenen ve bunun sonucu dengesiz uyku pozisyonda yatan kişiler, sinirlerin gerilmesine bağlı olarak pazar sabahı kalktıklarında kolları kasılmış olarak uyanırlar.

Bunu önüne geçmek için ortopedik bir yatakta yatmak gerekir. Bu gibi yataklar kas, sinir ve bağ gibi oluşumların zorlanmasını en aza indirir.”

AĞIRLIĞI İKİ BACAĞA EŞİT VERİN
Öte yandan toplu taşıma araçlarında da ağırlığı her iki bacağa eşit vererek dik pozisyonda oturmak gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Çağatay Öztürk, “Uyumak oturma pozisyonunda kısa süre bile olsa kas spazmlarına sebep olabilir.

Bu yüzden toplu taşıma araçlarında uyumak yerine sohbet etmek, müzik dinlemek, kitap okumak gibi aktivitelere yer verilerek bu şekilde seyahat edilmeli” diye açıkladı.


Anahtar Kelimeler Toplu TaşımaUyku

banner45

Yorum Yaz

@name x