Şaka değil gerçek! Virüsler konuşuyor

Şaka değil gerçek! Virüsler konuşuyor

25 Ocak 2017 Çarşamba 17:12
Bu haber 1105 kez okundu

İsrailli bilim insanları virüslerin kendi aralarında iletişim kurduklarına dair bulgulara ulaştıklarını açıkladı. Eğer bu dil çözülebilirse viral hastalıklar ortadan kalkacak!


Şaka değil gerçek! Virüsler konuşuyor
banner26
 İsrail’deki Weizmann Enstitüsü Moleküler Genetik Bölümü'nden bilim insanları, virüslerin akrabaları için kısa bilgiler aktardıkları ve bu sayede iletişim kurdukları bilgisine ulaştı. Eğer bu dilin şifreleri çözülebilirse, viral hastalıklar önlenebilecek.

Yapılan araştırmalarda, enfeksiyon sırasında virüslerin çevreye bir çeşit kısa notlar bıraktığı görüldü. Böylece virüslerin kendi atalarıyla iletişim kurduğu anlaşıldı. Peki bu nasıl anlaşıldı?


Araştırmanın başında bulunan Profesör Rotem Sorek ve ekibi, geliştirdikleri kültür bakterilere virüs enjekte etti ve daha sonra da bakteri ve virüsleri çıkararak ortama salınan en küçük molekülleri inceledi.


Prof. Sorek, “Bulduğumuz molekül, her jenerasyon virüsün, sonraki akrabalarıyla iletişim kurmasını sağlıyor” bilgisini verdi.


Nature Dergisi'nde yayınlanan bu araştırma sonunda bilim insanları, virüslerin kendi aralarındaki dilinin çözülmesi durumunda viral hastalıklarla mücadelede çok önemli bir adım atmış olacaklarını duyurdu. 

Anahtar Kelimeler

banner45

Yorum Yaz

@name x