SAĞLIK BİZİM İÇİN EN ÖNEMLİ VAROLUŞ.

SAĞLIK BİZİM İÇİN EN ÖNEMLİ VAROLUŞ.

SAĞLIK BİZİM İÇİN  EN ÖNEMLİ VAROLUŞ.

Nilsu Duru

15 Şubat 2018, 13:10
Bu röportaj 3835 kez okundu

Hasta Koçu Nedir, Ne yapar? 

Sağlık görevlileri bir yandan sıkışık programlarını tamamlamaya çalışırken, bir yandan 15 dakikalık hasta ziyaretleri sırasında hastaların tüm ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktadırlar. Hastaların birçoğu bu ziyaretlerde kendilerine söylenenleri tam olarak anlayamamaktadır. Hastalarla birlikte çalışarak hastalıklarını anlamaları, kabul etmeleri ve tedavi sürecine katılmaları sağlanmalıdır. Hasta koçluğu bu işlevi gerçekleştirmenin bir yoludur. Hasta koçu, bilgisi, becerisi ve araçlarla hastaların kendilerinin belirlediği sağlık hedeflerine ulaşabilmesi için harekete geçmelerini sağlayan ve güvenlerini kazanmalarına yardımcı olan kişi olarak tanımlanabilir.Genel hatlarıyla değinecek olursak ...

Bir Hasta Koçunun beş ana rolü şu şekilde tanımlanabilir:
  • Hastaya öz yönetim desteğini sağlamak,
  • Doktor, ekibi ve hasta arasındaki boşluğu kapatmak,
  • Hastaların sağlık sistemini anlamasına yardımcı olmak,
  • Duygusal destek sunmak,
  • Devamlılık figürü sağlayarak hizmet etmek.
Ayrıca; 
Biz, yurt dışına sevk ve yurt dışında tedavi içinde  hasta ve hasta yakınları ile çalışıyoruz. 
Merkez ile iletişimi, kabulü, gidiş şekli, karşılama ve konaklama gibi pek çok ihtiyacı için bağlantılarını koordine ediyoruz.Size en çok hangi hastalar ve yakınları başvuruyor?

Bize, spesifik bir rahatsızlıkla mücadele eden hasta veya hasta yakını başvurusu diğer rahatsızlıklara göre daha fazla.
İkinci sırada ise kanser var.

Müzisyen Anne olarak tanıdğımız ve kalp nakli için Kartal Bebeğimiz için mücadele eden başaran anneAhu Yıldırım sizi öneriyor. Kendilerine bu alanda rehberlik ettiniz mi?Hayır etmedik. Çünkü bizden Almanya ya gittikten sonra haberleri oldu. 
Fakat tedavisi yurt dışında devam eden hastaların  sigortadan talep edebilecekleri bazı yasal hakları var. Bu konuda Ahu’ya bildiklerimi aktardım. 

O haklar nelerdir ?

Son yaşanan Kartal Bebek üzerinden örnekleyerek anlatayım durumu. Toplanan paradan önce kendileri harcama yaptılar. Eğer kendileri isterlerse o harcamanın fatura dökümünü konsolosluğa onaylatıp, burada SGK dan talep edebilirler. Fakat Ahu Hanım böyle birşey yapmayız, uğraşmayız demişti.Yalnız böyle Bir durumda orada harcanan paranın tamamını tahsil edemezler. 
SGK ancak orada yapılan işlemlerin buradaki karşılığı neyse onu öder. Örneğin tomografi çekimi Almanya’da 3000 avro ise (rakamı uyduruyorum ama pahalı bir işlemdir) Türkiye de 300 tl dir. SGK bu durumda kendi fiyatını baz alır ve ödeme yapar.

Türkiye’de sağlık alanında en büyük eksiğimiz nedir?

Sağlık çalışanları tarafından yeteri kadar hastalık, tedavi veya sonrası için bilinlendirilmiyoruz.
Bilgi eksikliği en büyük sorundur. 

Hasta Koçu içi başvurular ücretli mi?

Telefon açıp genel bilgi almak ücretli değil.  Fakat bir üst hizmet ücrete tabii. 
Örneğin, bulunduğu şehirde çocuk doktoru arıyorsa biz bir isim tavsiye ediyoruz. 
Veya rapor çıkarak ama nasıl yapacak bilmiyor, anlatıyoruz.


Hastalara ve yakınlarına neler söylemek istersiniz?

Bilinçlenin. Hastalığınız, hekiminiz, tedavi şekliniz tek bir merkeze ve isme bağlı kalmasın. Araştırın. Sizin için en iyisinin yapıldığından emin olun. 
Sağlık bizim için en önemli varoluş. 

Teşekkürler. 

Ben teşekkür ederim. 

Esma Sevinç Kimdir?

1982 yılında Ankara’da doğdu. Turizm işletme üzerine lisans eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra İngilizce eğitimi için Malta’ya gitti. 2005 yılında Ankara’da başladığı hasta koçluğunu 2009 yılı itibari ile İstanbul’da sürdürme kararı aldı. Mesleki gelişimini sürdürebilmek için 2016 yılında Nişantaşı Ünversitesi’nde Elektronörofizyoloji Teknikerliği bölümünü nden mezun oldu. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde “Doğum Koçluğu”, Beykent Üniversitesi’nde “Aile Danışmanlığı ve Uluslararası Sağlık Turizmi” ve Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde “Sağlık Koçluğu” programlarını başarı ile tamamladı. Uluslararası geçerliliği olan Amerika’n International Health Coach Certification diplomasına sahiptir. Halen yurt dışına sevk, spesifik hastalıklar, kanser ve riskli gebelikler konusunda koçluk hizmeti vermeye devam etmektedir.Yorum Yaz

@name x