Binali Yıldırım TBMM Başkanlığını devretti

Binali Yıldırım TBMM Başkanlığını devretti

19 Şubat 2019 Salı 11:03
Bu haber 1177 kez okundu

TBMM Başkanlığı görevinden ayrılan AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım görevi en yaşlı TBMM Başkan vekili sıfatıyla Celal Adan'a devretti.


Binali Yıldırım TBMM Başkanlığını devretti
banner26
 TBMM Başkanlıı görevini bırakan Binali Yıldırım,  mührü geçici TBMM Başkanı Celal Adan'a devretti.   Meclis Başkanlığı makamında gerçekleştirilen devir teslim töreninde bir  konuşma yapan Yıldırım, 31 Mart tarihinde yapılacak yerel seçimler sebebiyle 12 Temmuz 2018'den bu yana sürdürdüğü TBMM Başkanlığı görevinden dün itibarıyla  çekildiğini belirtti. Yeni Meclis Başkanı seçilene kadar TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Celal  Adan'a görevi devrettiğini aktaran Yıldırım, şöyle devam etti:
 "Geçen 7 aylık süre içerisinde TBMM'nin yeni dönemine uygun şekilde  uzlaşmayı esas alan, daha az münakaşa, daha fazla uzlaşma prensibiyle bütün  gruplarla uyum içerisinde çalışmaya gayret ettim. Bugün görevi bırakırken gönlüm  rahat.Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle, ülkemizin Kurtuluş Savaşı'nı  yönetmiş, vesayete ve darbelere rağmen güçlenerek bugünlere gelmiş milli iradenin  tecelli ettiği Meclisimiz, bundan sonra yürütme ile yasama arasındaki ilişkilerin  daha net belirlendiği ve daha çok milletimizin ihtiyacı olan yasaların yapılması  ve millet adına denetim faaliyetlerinin sürdürülmesi, ayrıca ülkemizin yurt  dışında parlamenter diplomasiyi geliştirme yönünde temsil faaliyetlerini yerine  getirmesi görevlerini ifa edecektir. Meclisin bu anlamdaki gücü daha da artmış  olacaktır."
 Yeni dönemde TBMM'nin çalışmalarının çok daha verimli olacağına  inandığını belirten Yıldırım, "Görevi, siyasette büyük tecrübe sahibi,  Türkiye'nin beka mücadelesinde gençliğinde bedel ödemiş değerli kardeşim Celal  Adan Bey'e teslim ediyorum." diye konuştu.
 
  
"İstanbul ve Türkiye için bir şans"
 
Geçici TBMM Başkanı Celal Adan da  Binali Yıldırım'ın, Türk milletinin  göz bebeği, ekonominin kalbi olan İstanbul'a hizmet etmek üzere yola çıktığını  vurgulayarak, "İstanbul'da yaşayan bir vatandaş olarak, yeni yolculuğunuzun,  İstanbul ve Türkiye için bir şans olduğunu görüyorum." dedi. Binali Yıldırım'ın, Türkiye'nin birliğine katkı sağlayan bir siyaset  dili kullandığını anlatan Adan, Yıldırım'ın adaylığının İstanbul'a hayırlı olması  dileğinde bulundu. Şanla, şerefle dolu olan TBMM Başkanlığı görevini geçici de olsa  temsil etmekten büyük onur ve şeref duyduğunu vurgulayan Adan, "Allah  utandırmasın. Yolunuz açık olsun." diye konuştu. Adan, lalenin İstanbul'un simgesi olduğunu belirterek, Yıldırım'a lale  motifli porselen bir tabak hediye etti. Binali Yıldırım, bugün hızlı trenle İstanbul'a gideceğini ve bundan  sonra mesaisine İstanbul'da devam edeceğini bildirdi.
 
İki araştırma önergesi
 
Yıldırım, Meclis Başkanlığı seçimi için oylamaya  katılıp  katılmayacağına ilişkin soruya, "Hala milletvekili olduğuma göre,  milletvekillerinin görevleri neyse onu da yerine getireceğiz." karşılığını verdi.  Bir başka soru üzerine de Yıldırım, kendi imzasının da bulunduğu,  "hayvan hakları" ile "teknoloji bağımlılığı" konusundaki iki ayrı araştırma  önergesini TBMM Başkanlığına sunduklarını kaydetti.  
 
Yıldırım, araştırma önergeleri hakkında şu bilgileri verdi: "Teknoloji bağımlılığı, artık bir internet, cep telefonu kullanımı  ötesinde bir noktaya gelmiştir. Bazen çocuklarımız, gençlerimiz ve hatta yetişkin  insanlar da kendilerini internetten, cep telefonundan ayrı tutamıyorlar ve bu  gittikçe toplumsal bir sorun haline gelmeye başladı. Sahada yaptığımız  çalışmalarda, ziyaretlerde, şikayetler arasında bu teknoloji bağımlılığı da sık  sık gündeme getiriliyor. Bildiğiniz gibi kısa süre önce Sayın Cumhurbaşkanımızın  yayımladığı bir kararnameyle, teknolojide her türlü bağımlılığa yönelik yeni bir  kurul oluşturuldu. Bu bağlamda ben de bazı milletvekili arkadaşlarımla beraber  teknoloji bağımlılığının araştırılmasına, gerekli tedbirlerin alınmasına yönelik  bir Meclis araştırması önergesi verdim dün itibariyle. Ümit ediyorum ki kurulacak  komisyon sayesinde çağımızın yeni bir tehdidi olan teknoloji bağımlılığının bütün  yönleriyle araştırılması yapılmış olur ve gençlerimizin, çocuklarımızın bu  bağımlılığa duçar olmaması için gereken tedbirleri alma fırsatı yakalanmış olur.
Diğer taraftan, hayvanların kötü muameleye tabi olması, işkence  görmesi gibi konular zaman zaman toplumun kanayan bir yarası olarak dikkate  gelmektedir. Bu konuda yasal düzenleme yapılmış olmakla beraber ne yazık ki bazen  ihtiyacı karşılamadığı da yaşanan olaylardan görülmüştür. Hayvan da bir canlıdır,  yaşama hakkı vardır. Kötü muamele, eziyet, işkence yapılması bir insanlık  ayıbıdır, insanlık suçudur. Bu konuda Birleşmiş Milletlerin de aldığı kararlar  vardır. Dolayısıyla bu konuda bütün kesimlerin beklentilerini karşılayacak bir  uzlaşma zemini hazırlanması bakımından yasada öngörülen değişikliğin  yapılmasından evvel kapsamlı saha araştırması gerekliliği hasıl olmuştur. Böyle  bir Meclis araştırma önergesini de yine milletvekili arkadaşlarımızla TBMM  Başkanlığına teslim ettik. Ümit ederim ki bütün sivil toplum kuruluşları, bütün  paydaşlar bir araya gelmek suretiyle yine ülkemizin önemli konularından bu konuyu  Meclisimizin marifetiyle ihtiyaçları karşılayacak yasal bir zemini hazırlanması  için en iyi şekilde değerlendirmiş oluruz."
 
Devir teslim törenine, AK Parti Grup başkanvekilleri Mustafa Şentop,  Muhammet Emin Akbaşoğlu ve Özlem Zengin, MHP Grup başkanvekilleri Muhammed Bülbül  ve Erkan Akçay ile bazı milletvekilleri katıldı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Yaz

@name x