Abdullah Gül'den iç güvenlik paketiyle ilgili açıklama

Abdullah Gül'den iç güvenlik paketiyle ilgili açıklama

20 Şubat 2015 Cuma 15:14
Bu haber 1618 kez okundu

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul'da cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gül, İç güvenlik paketi'yle ilgili soruya, "Bunu bir kez daha gözden geçirmelerini tavsiye ederim. Bazı düzeltmelerin yapılması gerektiğine inanıyorum" dedi.


Abdullah Gül'den iç güvenlik paketiyle ilgili açıklama
banner26
''BEN Ak Parti'NİN KURUCUSUYUM''
Abdullah Gül, Cuma namazını Tophane’deki Kılıç Ali Paşa Camii’nde kıldı. Cami çıkışı gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Gül, milletvekili adayı olup olmayacağı ile ilgili soruya, “Herkes biliyor ki ben AK Parti’nin kurucusuyum. Kuruluşundan da öte AK Parti’nin kuruluş sürecini başlatanım. O zamanki yenilikçi hareketi herkes hatırlar. Partinin Türkiye’deki reformcu çalışmalarını, büyük yapısal değişiklikleri hep beraber yaptık. İçeride dışarıda büyük başarılar elde ettik. Ben cumhurbaşkanı olduğum süre içinde partiler üstü olmaya gayret ettim. Ankara’dan ayrılırken de cumhurbaşkanlığım bittiğinde de partime döndüğümü söyledim. Arkadaşlarımın Türkiye’ye başarılı hizmetler yapmalarını destekliyorum.” cevabını verdi.

''BİR KEZ DAHA GÖZDEN GEÇİRMELERİNİ TAVSİYE EDERİM''
İç Güvenlik Paketiyle ilgili değerlendirme yapması istenen Gül, şunları söyledi:
“Hükümetimizin bunu bir kez daha gözden geçirmelerini tavsiye ederim. Bazı düzeltmelerin yapılması gerektiğine inanıyorum. Soğukkanlılıkla bakmak lazım. Güvenlikçi konular konjonktürel olmaması lazım. Polise verilen aşırı yetkiler, daha yakın dönemde polisin yetkilerini dinleme ile ilgili nasıl istismar ettiğinin örnekleri ortaya çıkarken şimdi bu konularda daha dikkatli olmak gerekir. Ümit ederim ki arkadaşlarım bunu tekrar gözden geçirirler. Bazı düzeltmeleri yaparlar diye tavsiye ederim.”

FİDAN'IN ADAYLIĞI: ANKARA'DAKİ ARKADAŞLARIN BİLECEĞİ İŞ
Eski MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın adaylığı konusunda ise Gül, “Ankara’daki arkadaşların bileceği bir iş. Onlara kalmış” diye cevapladı.

''TAŞINIYORUZ''
Huber Köşkü’nden ne zaman taşınacağı ile ilgili soruya ise Gül, şu cevabı verdi:
“Ben siyasi hayatımda hiç kendi evimde oturamadım. Buna hiç fırsat olmadı. Gün geldi kendi evimizde oturma fırsatımız çıktı. Bunun eksikliğini her zaman hissettim. Hazırlığımızı yaparken bazı elde olmayan gecikmeler oldu. Sayın Cumhurbaşkanı’nın teklifi üzerine burada kaldım. Kalırken de bütün masrafları her şeyi kendimin karşıladığını da herkes biliyor. Bu konularda açıkçası titizimdir ben.” “Belli bir tarih var mı?” diye soran gazeteciye ise Gül, “Taşınıyoruz.” karşılığını verdi.

''TÜRK TİPİ BİR BAŞKANLIK SİSTEMİ OLMAMALI''
Başkanlık sistemi ile ilgili fikirlerinin sorulması üzerine Gül, “Benim bu konudaki fikirlerim biliniyor. Bu konuların bilinerek tartışılması çok önemli. Nasıl bir başkanlık? Çok önemli. Türk tipi bir parlamenter sistem yaşadık ve bunun sıkıntılarını gördük. Türk tipi bir başkanlık sistemi olmaması gerekir. Bir başkanlık sistemi olacaksa ABD’de olduğu gibi gerçekten kuvvetler ayrılığının açık seçik sarih bir şekilde yazıldığı, her şeyin çok iyi tarif edildiği gelişmiş demokrasilerde hukukun üstünlüğüne dayalı şekilde olursa şüphesiz o da demokratik bir sistemdir.” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler AkpAbdullah GülKurucu

Yorum Yaz

@name x