11 soruda yerel seçim

11 soruda yerel seçim

09 Şubat 2019 Cumartesi 15:29
Bu haber 1248 kez okundu

Türkiye, 31 Mart'ta mahalli idarecilerini seçmek için sandık başına gitmeye hazırlanıyor.


11 soruda yerel seçim
banner26
 Seçim süreci, oy kullanma ve oyların sayılmasına ilişkin 11 soru ve yanıtları AA muhabiri tarafından derlendi.
 • Türkiye, 31 Mart'ta mahalli idarecilerini seçmek için sandık başına gitmeye hazırlanıyor.

  Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) belirlediği seçim takvimi süreci işliyor.

  VİDEO: İSTANBUL, ANKARA VE İZMİR'DE SEÇMENİN BEKLENTİSİ NE?

 • 1. SEÇİME KAÇ SİYASİ PARTİ KATILACAK?

  1. SEÇİME KAÇ SİYASİ PARTİ KATILACAK?

  Yerel seçime 12 siyasi parti katılacak. YSK kararı uyarınca, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Halkların Demokratik Partisi, İYİ Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi, Türkiye Komünist Partisi ve Vatan Partisi seçime katılacak.

  VİDEO: ÜÇ BÜYÜKŞEHİRDE KAZANMAK VE KAYBETMEK NE ANLAMA GELİYOR?

 • 2. BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIKLARI NE ZAMAN KESİNLEŞECEK?

  2. BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIKLARI NE ZAMAN KESİNLEŞECEK?
  Siyasi parti ilçe başkanlıkları belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine ait aday listelerini ilçe seçim kurullarına, büyükşehirlerde siyasi parti il başkanlıkları büyükşehir belediye başkan aday listelerini il seçim kurullarına alındı belgesi karşılığında 19 Şubat 2019 Salı günü en geç saat 17.00'ye kadar verecek. Kesin aday listeleri (bağımsız adaylar dahil) ilçe seçim kurullarınca, büyükşehir belediye başkanlığı için il seçim kurullarınca 3 Mart'ta ilan edilecek.
 • 3. SEÇMEN NEREDE OY KULLANACAK?

  3. SEÇMEN NEREDE OY KULLANACAK?

  Her seçmen, kanunda sayılan istisnalar dışında, hangi sandık seçmen listesinde kayıtlı ise ancak o sandıkta oy kullanabilecek. Bir seçmen, aynı seçim türü için birden fazla oy kullanamayacak. Bir seçmen, hangi seçim çevresinin seçmeni ise ancak o seçim çevresinde yapılan seçimler için oy kullanabilecek.

  VİDEO: 2019 YEREL SEÇİMLERİNİN ÖNE ÇIKAN KARAKTERİSTİĞİ NE? (KONDA GENEL MÜDÜRÜ BEKİR AĞIRDIR, NTV SEÇİME DOĞRU'DA YANITLADI)

 • 4. BÜYÜKŞEHİRLERDE YAŞAYAN SEÇMEN NELER İÇİN OY KULLANACAK?

  4. BÜYÜKŞEHİRLERDE YAŞAYAN SEÇMEN NELER İÇİN OY KULLANACAK?
  Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van'daki seçmenler, "büyükşehir belediye başkanı", "belediye başkanı", "belediye meclis üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy kullanacak.
 • 5. BÜYÜKŞEHİR OLMAYAN İLLERDE NELER İÇİN OY VERİLECEK?

  5. BÜYÜKŞEHİR OLMAYAN İLLERDE NELER İÇİN OY VERİLECEK?
  Büyükşehir olmayan illerde ise "il genel meclisi üyeliği", "belediye başkanı", "belediye meclis üyeliği" ve "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy verilecek.
 • 6. KÖYLERDE HANGİ OYLAR KULLANILACAK?

  6. KÖYLERDE HANGİ OYLAR KULLANILACAK?
  Köylerde ise "il genel meclisi üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar meclisi" için oy atılacak.
 • 7. OY PUSULALARI NE RENK?

  7. OY PUSULALARI NE RENK?
  Büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası "beyaz", il genel meclisi üyeliklerine ilişkin pusula "turuncu", belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası "mavi", belediye meclisi üyeliğine ilişkin oy pusulası ise "sarı" renkli olacak.
 • 8. PUSULALAR KAÇ ZARFA KONULACAK?

  8. PUSULALAR KAÇ ZARFA KONULACAK?

  Oy pusulaları tek zarfa konulacak.

 • 9. HANGİ İLDE SAAT KAÇTA OY VERME İŞLEMİ BAŞLAYACAK?

  9. HANGİ İLDE SAAT KAÇTA OY VERME İŞLEMİ BAŞLAYACAK?

  YSK kararına göre, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde ve bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında oy vermenin başlangıç ve bitiş saatleri 07.00-16.00 olarak uygulanacak.

  Bu illerin dışında kalan diğer illerde oy verme saatleri 08.00-17.00 olacak.

 • 10. OYLAR SAAT KAÇTA SAYILMAYA BAŞLANACAK?

  10. OYLAR SAAT KAÇTA SAYILMAYA BAŞLANACAK?
  Oy verme saatlerinin 07.00-16.00 olduğu illerde saat 16.00, diğer illerde saat 17.00'den önce oylar sayılmaya başlanamayacak. Sandık seçmen listesindeki bütün seçmenler oylarını kullanmış olsalar bile oy vermenin bitim saatinden önce sandıklar kesinlikle açılamayacak.
 • 11. ÖNCE HANGİ OYLAR SAYILACAK?

  11. ÖNCE HANGİ OYLAR SAYILACAK?
  Büyükşehirlerde, sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık, diğer illerde, sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık, seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

Anahtar Kelimeler

Yorum Yaz

@name x