100 yıllık dostluğa yeni tuğla koyduk

100 yıllık dostluğa yeni tuğla koyduk

22 Eylül 2018 Cumartesi 10:09
Bu haber 1383 kez okundu

Almanya’da mevkidaşıyla buluşan Bakan Berat Albayrak, “Türkiye’nin istikrarı Almanya’ya, Almanya’nın istikrarı Türkiye’ya katkı sağlar. 100 yıllık dostluğa bir tuğla daha koyduk” dedi.


100 yıllık dostluğa yeni tuğla koyduk
banner26
 Ekonomi yönetimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya ziyareti öncesinde mevkidaşlarıyla bir araya geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ile Maliye Bakanı Olaf Scholz ile bir araya geldikleri görüşme sonrasında ortak basın toplantısı düzenlendi. 
Toplantıda konuşan Bakan Albayrak, “Bugün küresel ekonomik ve ticaret perspektifinde ülkelerin ve dünyanın çok farklı tehdit ve fırsatlarla olduğu bir dönemde; Osmanlı’dan bugüne yüzlerce yıllık bir ilişkisi olan Türkiye-Almanya ilişkilerinin tarihsel temelinin üzerine yeni bir tuğla koyma noktasında önemli bir ziyaret gerçekleştirdik” diye konuştu. 
Türkiye ile Almanya’nın son 16 yılda ticaret hacmini yüzde 300 artırdığını ifade eden Bakan Albayrak, şunları kaydetti: 
“Bugün ortak ve mutabık kaldığı alanları daha ileri ve geleceğe pozitif taşımak için verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Bölgemiz çok kritik bir bölge. Ortak bakış ve stratejik bakış açısıyla yeni bir dönemin başladığını düşünüyorum. Türkiye’nin istikrarı Almanya’ya, Almanya’nın istikrarı Türkiye’ye çok net katkı yapacak. Önümüzdeki günlerde Türkiye ve Almanya stratejik işbirliği noktasında çok daha güçlü ve güvenli adımlar atacaktır. Bundan hiç şüphem yok.”
Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier de Türkiye ile ekonomik ilişkileri geliştirmek istediklerini belirterek, “Ortak jeostratejik çıkarlarımızın varlığı konusunda mutabık kaldık. Türkiye-Almanya ilişkilerine bakıldığında iki tarafın ekonomik büyümesi için muazzam fırsatlar sunuyor” dedi.
 
Türkiye, EURO 2024’e hazır
 
‘Türkiye’nin ekonomik sorunları son dönemde arttı. Türkiye, Almanya ile birlikte EURO 2024 başvurusunu sundu. Sorunların boyutu, başvurusunu geri çekecek kadar arttı mı?’ sorusunu Berat Albayrak şöyle yanıtladı: “Türkiye ilk defa bu organizasyona ev sahipliği yapacağı için bavşuru anlamlı. Stratejik dostumuz olarak Almanya’nın da Türkiye’nin düzenlemesine olumlu bakacağını düşünüyorum. Ekonomik olarak Türkiye bu organizasyonu gerçekleştirebilecek altyapısının tamamını bitirmiş bir ülke. Bazı ülkeler gibi 5-10 yıl sonrasına hayal proje sunmuyor. Türkiye ev sahipliği için birçok şehrine dünya standartlarının üstünde stadyum, altyapı organizasyon ki bunları başarmış bir ülke olarak Türkiye fazlasıyla hazır.”
 
37.2 milyar euro
 
Türkiye’de 7 bin 500’ün üzerinde Alman şirketi faaliyet gösteriyor. Türkiye’nin, en büyük dış ticaret ortağı olan Almanya’ya ihracatı 2017’de yüzde 5.4 artış göstererek 16.1 milyar euroya ulaştı. Almanya’dan ithalat yüzde 2.2 düşüşle 21.5 milyar euro oldu.
 
Gümrük Birliği’ne destek geldi
 
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, “Kendileriyle 100 yıla dayanan ekonomik ticari ve dost ilişikilerimizin devam etmesi için hemfikiriz. İki tarafta da aynı istek, hedef var. Bunun iki üç kata da çıkarabileceğimize inanıyorum bu şekilde devam ederse. AB ile Türkiye’nin arasında Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi için toplantının başlaması gerekiyor. Almanya’nın desteğinin yanımızda olduğunu gördük” diye konuştu. 

Anahtar Kelimeler

Yorum Yaz

@name x