Pahalı Hediyeler Sevgi Göstergesi mi?

Pahalı Hediyeler Sevgi Göstergesi mi?

Pahalı Hediyeler Sevgi Göstergesi mi?

Ebru Eğinlioğlu

21 Ocak 2014, 18:40
Bu makale 1189 kez okundu

Bu hafta memleket meselelerine girmeyeceğim kusura bakmayın. Enerjimi düşürmek istemiyorum. Hoş düşürsek de bir şey olmuyor çünkü, seçim sistemi belli, yasalar belli, bir partiyi beğenmiyorsanız, öyle kolay kolay başınızdan gitmiyor.

Çıkıp da bu durumu protesto etmek için sokaklarda koşturacak durumda da değiliz o halde, sırça köşkümüzde mecburen oturmaya devam. Ara ara kendi çapımızda bilinçlendirici, dünya da bu işler nasıl oluyor türündeki yazılarımızla, üzerimize düşen görevi yapacağız o ayrı.

Bu gün ilişkilerden bahsetmek istiyorum. Geçtiğimiz günlerde bir iş adamı, eşine sanıyorum doğum günü için bir Bentley otomobil satın aldı. Ben de bu haberi hoşuma gittiği için, malum sosyal paylaşım sitesinde paylaştım. Çok değer verdiğim insanların bu konuda benimle aynı görüşte olmadığını gördüm. Olabilir tabii aynı şeyleri düşünüyor olsak, zaten aynı kişi oluruz.

Ama mesela bizim kadınımıza, ben de dahil olmak üzere, hep bir şey almamanın etik olduğu, ahlaklı olduğu öğretilmiş. Doğrusu ben de bu bilgiyi, hayatımdan tam anlamı ile çıkartabilmiş değilim.

İyi bir yaşantım olduğu için, yakın arkadaşlarımdan bazıları da beni çok zor beğenen, kaliteli ve pahalı yaşayan, öyle olmazsa yapamayacakmış bir insan gibi görürler.
Biraz öyle, biraz da öyle değil aslında. Ben eşimden bile olsa pahallı hediyeler almak istemem, parasını harcamasını istemem, kıyamam. Biraz kadın psikolojisi böyledir, sevdiğine kıyamazsın gibi.

Eğer bir kadın, sevdiği insanı bulmuşsa, sevdiği hayatı yaşıyorsa, çok pahallı yaşamasına gerek yok. O sevdiği insanla beraber, yaşam neyi gerektiriyorsa o kadar refah  içinde yaşar. Belki mütevazı bir yaşamı da olabilir. Ama fedakarlığının derecesi, beraber olduğu hayat arkadaşını, eşini, ne kadar sevdiğine bağlı. Bir kadın çok severse, seviliyorsa, pahallı hediyeler almadan da hayatını devam ettirir. Kadın için önemli olan ne kadar önemsendiği ve saygı duyulduğudur aslında. 

Eğer eşi tarafından ona yukarıdaki örnekte olduğu gibi pahallı hediyeler alınıyorsa da, demek ki eşi, kendisine her şeyden önce çok değer veriyor demektir. Çünkü bizim yaşadığımız coğrafya gibi para kazanmanın çok zor olduğu ülkelerde, haklı olarak erkekler eşlerinden daha çok paralarını seviyorlar. Doğru düzgün olup da para kazanmak neredeyse imkansız. Tonlarca altın kaçırmanız, ayakkabı kutularında dolarları istiflemeniz lazım. Gemicik falan sahibi olmak ise hayal…Tabii ki istisnaları ayrı tutuyorum.

İnsanımızın, genel eğilimlerden bahsediyorum.
Pek çok ayrılan çift duyuyoruz, görüyoruz, ayrılan eşlere ve çocuklara bırakın nafakayı, hiçbir şey vermeyen erkekler var.
Böyle bir zamanda, bir erkek eşine son model Bentley alıyorsa, onun da hakkını teslim etmek lazım. Çok parası var zaten, varken alması gösteriş dememek lazım. Pahallı hediyeler de bazen, manevi değeri yüksek anlamlı hediyelerle, aynı duyguyu ifade edebilir.

Bakın etrafınıza insanlar öyle bir hayatın içinde yaşıyor ki, herkes bir çıkar ve ego savaşı içinde. Derin duyguları devamlı hissetmek zor.

Çünkü insanlar artık derin duygular, derin beklentiler içinde değiller. Severken tam teslimiyet içinde sevmiyorlar, haklılar da, tam teslim olunacak kadın da erkek de bulmak zor. Ayrıca bu hal bir süreç gerektiriyor, eşini iyi tanıman, onunla birlikte iyi ya da zor günleri, fırtınaları birlikte atlatman lazım. Ondan sonra bu kararı verebilirsin. Hadi buldun diyelim, ikisinin aynı anda biribirini bulması ve sevmesi de çok zor. Hani adamım Baatin diyor ya Pıçakla gitsin. O durumdayız zor meseleler bunlar.

Sözün özü eğer sizi güzelliğiniz, dış görüntünüz, kariyeriniz, paranız dışında, ruhunuzla sevecek, aşık olacak, güzel ya da yakışıklı birini bulduysanız aynı anda o da sizi bulduysa, armudun sapı, üzümün çöpünü bırakın gitsin. Hayat uzun gözükse bile tad olarak insanın damağında kalıyor. Onu derin derin yaşayın, ilişkinin değerini düşürmeden yaşayın ki sabun köpüğü gibi bitince elinizde, yalnızca izleri kalmasın. Hediyenin ne olduğu önemli değil ama size ifade ettiği değeri önemli, veren taraf için de, hediyenin büyüklüğünden çok karşı tarafa yaşattığı, geçirdiği his önemli. Bu hissi pahallı bir hediye ile veriyorsa e daha ne olsun, istemem yan cebime:)

Yorum Yaz

@name x