ORMANDA YAŞAM, SÖZ KONUSU OLAMAZ!

ORMANDA YAŞAM, SÖZ KONUSU OLAMAZ!

ORMANDA YAŞAM, SÖZ KONUSU OLAMAZ!

Nilsu Duru

26 Aralık 2017, 15:21
Bu röportaj 4231 kez okundu

İstanbul Fatih Belediyesi’ne bağlı “Yedikule Hayvan Barınağı “ ya da gönüllülerinin verdiği isimle “Sevgi Yuvası” ,  Mimar Meral Olcay’ın duyarlılığıyla 2001 yılında kuruldu. Şu anda 3.000 köpeğe ve 100 engelli kediye yaşam alanı sunuyor.
Patili dostlarımızın meleği Meral Olcay’la yaptığımız özel röportamız sizlerle...

* Barınağımızdan bahseder misiniz?

Fatih Belediyesi Yedikule Hayvan Barınağı 2001 senesinde kuruldu.Fatih Bölgesi’ndeki sahipsiz hayvanlara gönüllü olarak hizmet vermektedir. 3000 civarında köpeğimiz, 100 civarında engelli kedimiz var .Barınaktaki hayvanların çok büyük bir çoğunluğu satın alınıp sonra da çeşitli bahanelerle , saçma sapan sebeplerle sokağa terk edilen cins köpeklerle dolu maalesef.* Barınakta en çok neye ihtiyaç var ? 

En çok gönüllülere ihtiyacımız var.

Terk edilen köpeklerin travmalarını atlatabilmeleri ancak gönüllü sevgi ilgi ve alakası oluyor doğal olarak gönüllülerin sayısı artmalı,belediyemizin lojistik desteği var diğer tüm ihtiyaçlar Yedikule hayvan dostları derneği gönüllülerince karşılanmakta olduğundan düzenli bağış ihtiyacı var ,sponsor ihtiyacımız var .Kış aylarında ihtiyaç yorgan battaniye Kulube mama  vb "EMPATİ ve HOŞGÖRÜ ŞART"

* Hayvanseverlerle komsular arasında adeta bir savaş yaşanıyor. Bunu ne yazık ki ben de yaşıyorum. Site yönetimimiz kedilere mama su verilmemesi için uyarı yapıyor mesela ... Bu toplumsal sorun haline gelmiş durumda ve nasıl aşılabilir?


Empati ve hoşgörü olursa sorun  kalmaz. Bu dünyanın sadece insana ait olmadığı ve yaşam hakkına saygı duyulması gerektiği onların da hakları olduğu yasalarla belirlenmiş olmalı ki site yönetimi ile hayvansever problemi oluşmasın. Sitede hayvan besleme ile ilgili kurallar çevreyi temiz tutmak hayvanları beslerken kimseyi rahatsız etmemek gibi kurallarla bu sorun aşılır.* Belediyeler de arada kalmış durumda aslında. Köpeklerden rahatsız olanlar belediyeyi çağırıyor, hayvanseverler vermemekte ısrar ediyor tam bir karmaşa yaşanıyor.  Ormanlara toplanıp barınaklarım kapatılacağı söylentileri de çıktı bir dönem...


Belediyelerin görevi yasa gereği  sahipsiz hayvanları rehabilite edip tekrar mahallesine bırakmak .Köpeklerden rahatsız olma lüksümüz yok, saldırgan olmayan hayvan yasa gereği mahallesinde yaşayacak ama saldırgan ve ısırma huyu olan türler yasa gereği barınakta kalıyorlar.

Yüzyıllar önce evcilleştirilmiş hayvan olan köpeklerin, yaşam alanı yaban hayvan yaşam alanı olan ormanlar değil, insanların yanıdır.
O nedenle orman da yaşam söz konusu olamaz !* Tanem Sivar’ın yaşadıklarıyla ilgili neler söylemek istersiniz? 

Çok üzücü ... 5199 sayılı Hayvan  Koruma Yasası’nda düzenlemelerın biran önce  yapılması ve suçluların minik para cezaları ile değil daha ağır caydırıcı cezalarla cezalandırılmasını diliyoruz.* Hayvanseverlere neler söylemek istersiniz?

Barınağın kurucusu ve gönüllü yöneticisi annesi olarak diyorum ki; hayvan bakmak çok büyük bir sorumluluktur .15 sene gibi uzun süreli bir sorumluluğu alacaksanız ve asla terk etmeyecekseniz hayatınızı bir patili dostla paylaşın . Terk edilmenin travmasını hiçbir canlıya yaşatmaya hakkımız yok!

Yorum Yaz

@name x