Modern Aşiret Beyfendisiyim, Modernlik Sadece Batıda Değil!

Modern Aşiret Beyfendisiyim, Modernlik Sadece Batıda Değil!

Modern Aşiret Beyfendisiyim, Modernlik Sadece Batıda Değil!

Nilsu Duru

25 Ekim 2016, 14:59
Bu röportaj 1437 kez okundu

 O , bir hukukçu ve köşe yazarı . " Bini-İcil Aşireti" nin mensubu olarak dünyaya gelmiş. Aşiretin hamuruyla yoğrulmuş. Rahmetli babası öğretmen, ablası hemşire, üniversite öğrencisi olan bir kızkardeş... Aşiret denilince aksi düşünülse de kendisini aşiretin modern beyefendisi olarak tanımlayan ," Silaha karşıyım" , "Beni korursa devlet korur", " Başka bir gezegende yaşamıyoruz" , " Aşiret çağ atladı ama basın 40 yıl önceki sorularda kaldı" diyen aşiretin dernek kurucusu Avukat İbrahim Uğur Akdoğan sizlerle... Merhaba,

* Aşiret derneğinin kurucusu , genç avukat, mesleğini seven ülkesini bayrağını seven İbrahim Uğur Akdoğan'ı sizden dinleyelim, buyrun.. Aileniz eğitiminiz hayatınız???

- Şanlıurfa'nın meşhur Harran ilçesinin kütüğüne kayıtlı Akçakale'de doğdum.1998 yılında babamı kaybettim. Rahmetli babam bölgenin kaanat önderlerinden ve öğretmenlik mesleğini icra ediyordu. 3 erkek, 2 kızkardesım ve annem ile Akçakale'de eğitim düzeyi iyi olmadığından 2005 yılında Şanlıurfa merkeze taşındık. Eğitim hayatım boyunca başarılı olduğumdan  Gaziantep'e  okumak için taşındım. Fakülteyi kazandığım ilk günden avukat olarak meslek hayatıma devam edeceğim hayali olduğu için Şanlıurfa'dan ayağımı kesmedim. Okul bitince eğitim ve iş hayatım arasında bir kopukluğun önüne geçmiş bulundum. Mesleğimi severek icra etmekteyim.

* Türkiye'de aşiret denilince ne yazık ki akıllara eğitimsiz, kandavası güden, kavga dövüş asan kesen bir topluluk geliyor. Aşiret nedir desek bize tanımını yapar mısınız? 

Türkiye'de aşiretin ne olduğunu bilmeyenler , söylediğiniz tanımla açıklayanlar hariçten gazel okuyor. Bizler şuanki modern toplumda var olan en küçük çekirdek yapı olan ailenin geniş aile versiyonuyuz. Aşiret Arapça  kökünden gelen " aşar "dan gelir. "Aşra " Arapça'da " On " anlamına gelir. Onlarca ailenin birleşmesi ile aşiret oluyor. Türk toplumunda var olan oba boylardaki ile aynı anlamı taşırlar. Lakin toplumda aşiret deyince insanlarda korku imparatorluğu yaratılıyor. Mensubu olduğum Şanlıurfa'da kürt ,arap milletleri yaşamaktadır. Bu coğrafyada en büyük ve en kalabalık ,en etkin olan Arapların Bini-İcil Aşireti'ne  mensup olduğum için bu tür yanlış tanım yapanların önüne geçmem ilk vazifemdir.

"RAHMETLİ BABAM  AŞİRETİN ÖNDE GELENLERİNDENDİ "


* Mensubu olduğunuz " Bini-İcil Aşireti" nden bahseder misiniz? Aşiretlere bakışınız,aşiretin önde gelenlerine bakışınız nasıl ? 

-  Aşiretler olarak biz tanınma olmadığı için hukuki zemin altında tüzel kişilik kazandırmak için çoğu aşiretler dernek kurmuştur. Ben de " Bini-İcil Aşireti Derneği" ni kurup başkanlık yaptım .Ben herkesin ötekileştirilmeden dönerli bir şekilde her alanda görev almalarını istediğim için başkasına devrettım.Büyüklerimizin yaptıgı gibi tekelcilik bize ve duruşumuza zarar verir.Ve aşiretten soğumalar olduğu gibi dernekten de olur diye görev değişimi insandaki taze kana benzer.  yekilelerince kaideye alınmak ve bu minvalde gelecek nesiller ve kalabalık aşiretimize kolay ulaşmak için bu yola müracaat ettim.
Aşiretin önde gelenleri eskiden: hak alan hak veren,cömert,haksızlık karsısında cıkar beklemeden durmak,fakırı korumak,adaletı saglamak ve bu halk arasında ınsanlar arasında ona asiretın resii ünvanı verılır.Şu ankı ortamda asıret reisiyim dıye zorbalık ,sahsı menfaatlerı aksıne,gonullu olarak barıs ararken dahı rusvet alınıyor olması. Insanları asıretten ve kendısı reıs sananlara karsı bır kopukluk vardır.
Ha keza rahmetli babam aşiretin önde gelenlerinden biriydi.Tek gayesi insanları ötekileştirmeden yardım etmekti.Bizler bu şiardaki inanları kaybettik ne yazık ki...

Şanlıurfa'da Arap yapıya sahip olan, Arapça  konuşan , Arap kültürünü yansıtan " Bini-İcil Aşireti" ; Harran, Akçakale, Bozova,Viranşehir ve Şanlıurfa Merkeze yayılmış olarak yüz bine yakın nüfusa sahip bir aşiret olarak bölgenin mihenk taşı olarak yer almaktayız. Bölgede aşiretlerin lokomotifi olarak büyük rol almaktayız.Lakin acı bir gerçek olarak siyaset arenasında bir türlü yer alamıyoruz. Bundan sonra biz gençler her alanda var olacağız.Bizim jenerasyon olarak güçlü, aktif ve dinamik bir furyanın startını bir kaç yıl önce verdik. Şevkle hızımızı artırarak devam etmekteyiz.

"BENi KORUYACAKSA DEVLET KORUR "* Aşiretler arasında yaşanan en büyük sorun nedir? Yani ne aşılamıyor ?

- Aşiretler arasında sıkıntı eskisi gibi yoktur. Aşiretler eskisi gibi etkin değildir. Buradaki feodal yapının zayıflığı devlet yapısının gücünün artmasındandır. Devletin otorite boşluğunda aşiretler  etkili rol almaktadır. Aşiretler arasında ki sorunlar kişiler arasındaki sıkıntıların herkese yayılmasına neden oluyor. Bazı kendini bilmez kişilerin aşiretinin kalabalık,güçlü olmasına güvenerek haksızlık yapılmasından doğmaktadır. Aşiretin kanaat önderleri de  bu haksılızlığa nefsani duygularına kapılarak yanlış kararlar vermektedir. Hatta bazı aşiret önderleri ,aşiretin en altındaki fakir fukarayı koruyacagına rüşvet alarak yeri geldiğinde akrabasını sırtından bıçaklarcasına onu ortada bırakıyor. Bu tür olaylar çoğaldıkça bireyler aşiretin önde gelenlerini tanımaz oldu. Herkes bir ferd olarak toplumda yaşamaya devam ediyor. Beni koruyacaksa devlet korur.

* Aşiret çocuğu olmak iyi bir şey mi nasıl bir şey ? Ne hissediyorsunuz? 

- Ben kendimi modern aşiret beyefendisi olarak tanıtmaktayım. Aşiretlerin yapısını kötü niyetli olarak kullananlar olunca veya kötü imaj yaratılınca ben bile tiksiniyorum. Bu da şahsi menfaatler,toplum menfaatinin önüne geçince olur. Aşiret çocuğu olarak olmak iyidir. Nedenine gelince de bizim sünnet düğünü, düğünler, taziyeler, biri hastalanınca hep birlikte olmak insanları mutlu ediyor. Zor zamanında yanında olmanın duygusunu insan dara düşünce anlar. Bizler birbirimizle hem hal oluyoruz. Uzun uzun yazacak çok şey var..Yaşamak lazım..Çünkü aynı mahalledeki amcaoğlum ,hem arkadasım,hem dostum,hem sınıf arkadasım,komşum ... birlikte yaşamanın doyumsuz tarifi Beyefendilik,çocukluk hep istanbullulara has değil.. Bizler batı taklitçiliği  değil örfünün bekçileri olarak efendilik yaparız..Bunun için modern aşiret beyefendisi olarak terimini şahsıma münhasır olarak kullanmaktayım.* Aşiret kuralları nelerdir ? Bu aşirette doğmayı ben seçmedim ben diğer aşirete gidiyorum denilebiliyor mu mesela? Kurala uymayan ölür mü ?

- Aşiret kuralları yazılı olmadıgı için gelenek, görenek, örf-adetlerden ve gereksınıme gore toplumun belırledıgı vicdanı ahlakı kurallardan oluşur.
İnsanlar bizim yörede babasının aşiretine mensuptur. Annesi başka aşiretten biriyle evlenebilir. Hatta eskiler der ki: " Anne ve baba tarafı aynı aşiretten olanan kork. " Çünkü buradaki atasözünde bir sıkıntı olursa dayılarıda aynı aşirete mensup oldugu için güç göstergesi olduğuna inanırlar. Şimdi Avukat olarak Türkiye'deki her kanunlara uymayan herkes ölmediği gibi, her aykırı davranısın ayrı ceza müeyyidesi olduğu gibi aşirette de genel geçer ve farklı yaptırımlar uygulanır. Son zamanlarda insanlar aşiretlerdeki tutarsızlık ve yanlıslıklardan dolayı " Ben aşiretten çıkıyorum. " diyebilir. Lakin aşiretler insanın tanınması ve geçmişi için birer araçtır.

AŞİRETLER ÇAĞ ATLADI...


* Aşirete bağlı olmayanı aranıza alıyor musunuz? Siz bekarsınız diyelim ki ilerde birini sevdiniz ama gelin adayı aşiret mensubu biri değil ya da arada husumet olan bir aşirettense ne olacak ? Bu örnek çok yaşanan bir durum maalesef :(   

- Aşirete bağlı olmayanı tabiki de  aramıza alıyoruz belki size tuhaf gelecek aşiretimize mensup binlerce kişiyi tanımam... Hatta başka aşirete başka ırktaki insanlarla samimi ,dosthane ilişkilerim var... Sadece benim değil,çoğumuzun belkide bu minvaldedir...
Söylediğiniz gelin damat olayları 40 yıl önceki konulardır. Şimdi esamesi dahi okunmuyor desem yeridir. Hatta eskiler yanlıs yapmıs diyoruz. Üç günlük dünya ne gerek var husumete diyoruz
insanlar sevdiği için bir engel yok. istediğini alır
verdiğiniz örnek sizin gibi basın mensupları dahi yanlış biliyor ve bilgilendiriyor.. Çünkü maleseflik  durumlar yok..Biz çağ atladık lakin hep aynı sorularla karsılasıyoruz sizler atlayamadınız sanki. 

*  Aşirette bosanmalar konusuna değinecek olursak var mı boşanmak?

- Bir avukat olarak ; hayatın olağan akışında her yerde,her toplumda ve her dinde boşanma nasıl varsa aşiretlerde de boşanma vardır.Bu bir insan hakkıdır. Kimse önüne geçemez. Aşiret kurallarına göre hasksız boşanma olursa belli bir miktarda şahitler ve önde gelen insanlar önünde ceza kesilebilir.


" BAŞKA BİR GEZEGENDE YAŞAMIYORUZ "

* Aşirette kadın profili, çok eşli çok çocuklu tesettürlü evde çocuk bakan esini bekleyen kumalarla yaşayan seklinde mi ? Mesela annenizden ailenizden kızkardeşinizden örnekler verir misiniz?

İnanın bu sorulara gülüyorum... Gören de  der bizler başka bir gezegende yaşıyoruz :) Çoklu eşler eskiden tarımda çalıştırılmak için insan gücüne dayalı olduğu için çoklu eşle çok çocuk sağlanıyordu. Şimdi insanlar bir eşle baş edemiyor. Siz de bir bayan olarak benden daha iyi biliyorsunuz. Artık iş bulmak çok zor..İnsanlar evlilikten kaçıyor. Evlenme yaşı kızlarda 25 erkeklerde 30'a çıkmış durumdadır. Bizde bayanlarda okuma oranı arttıgı içinde sizin söylediğiniz olaylar tedavülden kalkmış olsada nadiren de yaşanmıyor değil...

" ABLAM HEMŞİRE ve BAŞÖRTÜLÜ DEĞİL, KIZKARDEŞİM BAŞÖRTÜLÜ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ " 

Hemşirelik yapan bir ablam başörtülü değil ,küçük kız kardeşim üniversite öğrencisi lakin başörtülüdür. Bunu aşirete bağlamak doğru değildir. İnsanların özgürlüğü,yaşam standartları artan ve etkileşimin çok hızlı oldugu yıllarda toplum birbirinden etkilener yeni türevler yeni düşünce yeni giyim kuşamlarla şekilleniyor. Benim Annem dahi şehirde ferace denen elbiseyi giyerken köyde yerel arap elbisesi giymektedir.

" SİLAHA KARŞIYIM " 

* Aşiret olunca tabi silahsız gezilmez deniliyor öyle mi? Çocuk denilecek yaşta silah kullanmaya başlanıyor doğru mu bu siz silah taşıyor musunuz mesela ? Ne zaman başladınız?

- Silaha silahlanmaya karşı biriyim. Avukatlık mesleğimi ifa ederken silah taşıma hakkım varken silahım yoktur. Lakin üniversite yıllarında tek başıma evde kaldığımda tedbir amaçlı yanımda bulunduruyordum.
Küçük yaşlarda silahla tanıştığımız doğrudur. Bazen heves bazen meraktan düğünde veya aile meclislerinde konuşmalar oluyor.
Ben silaha karşıyım ve silahlandırmaya karşıyım. Hatta düğünlerde silah sıkılmasını bile tasvip etmiyorum.
Bu döngü zamanla alışılacağı kanaatindeyim. 
Nilsu Duru
Twitter : nilsu_duru

Yorum Yaz

@name x

Toplam Yorum Sayısı 13

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Halil yılmaz 2 yıl önce yorumlandı

Degerli kardeşim bende bu aşiretin bireylerinden biriyim bizim aşiret.de kadınlarımız bizim başımızın tacı

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mahli ERDEM 3 yıl önce yorumlandı

benim adım mahli̇, mahli isminin aşiretinizle bağlantısı nedir ayrıca aşirette türkmenlik avşarlık varmı teşekkürler....

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mustafa Buluntu 3 yıl önce yorumlandı

Aşirete mensup biriyim en azından bu aşiretin köklerinden geliyor genlerim. Ancak aşiret tabanı çok geniş olduğunsan, bölgede yaşamadığımdan dolayi, bir bağ kuramadım. Ancak herşeye rağmen aşiretimi seviyorum en azından soylu bir kökenden geliyorum, bunun bilincindeyim, aşiretlerin varlıklarını korumaları gerektiğine inanıyorum, bu bir kültürdür, geçmişe açılan kapı, köprüdür. Bu bağlamda bu genç kardeşimi tebrik ediyorum, inşallah urfaya geldiğimde gelip derneğe üye olacağım. Saygılar sevgilerle

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tebrikler 4 yıl önce yorumlandı

Tebrikler çok güzel anlaşılır olmuş orda yasıyorum hissi verdi bana .

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Silahsız aşiret olur mu? 4 yıl önce yorumlandı

silaha karşyım mı dedi ???

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Nasıl yani? 4 yıl önce yorumlandı

Silaha karşı olduğuna inanmıyorum. Bazı açıklamalar gerçekçi değil. Konya'dan selamlar haber siteniz çok güncel ve güzel

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Suna 4 yıl önce yorumlandı

Aşiret algım yerle bir oldu :))

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ahmet 4 yıl önce yorumlandı

Nasıl da güzel bir sohbet olmuş maşaallah genc avukat kardeşimize tabi emeği geçen ekibe de

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

isa yeşildağ 4 yıl önce yorumlandı

Bende biniicil aşiret mensubu olarak bi kaç şey daha eklemek istiyorum. Bayanlar şimdi lerdem gayet guzel bir eğitim hayatlarını özgürlüklerini yaşamakta. Tabi nadir olmakla birlikte sıkıntılar var ama genel tabloda böyle. Bizim aşiret mensubu olarak gümbür gümbür eğitimli kültürlü muhteşem bi kadro yetişmekte ve bayrağı almaya hazırlanmakta saygılar teşekkür ederim...

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Handan 4 yıl önce yorumlandı

Kan davası yok mu kan davaları ne durumda keşke onu da sorsaydınız devAmı olsun az olmus daha da soralım

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

bir solukta okudum 4 yıl önce yorumlandı

Heyecanla merakla okudum röportajı. Aşiretin bilinmeyenlerini anlatan röportajlara devam edin lütfen

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Aşiret mi :) 4 yıl önce yorumlandı

Okurken aşiret mi kalmış bu devirde dedim ve tebrik ediyorum eğitimli bir avukat ablası hemşiereymiş vs... Düşünülenin aksine oldukça modern bir tablo var çok mutlu oldum ülkem adına

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Zuhal Aşçı 4 yıl önce yorumlandı

Aşireti çok güzel anlatmış ama bir de olumsuz yönleri de var onlara hiç değinilmemiş özellikle kadınların çektikleri hak sahibi olmamaları

Kişi beğendi.