Kendimize verdiğimiz sözleri tutmanın önemi

Kendimize verdiğimiz sözleri tutmanın önemi

Kendimize verdiğimiz sözleri tutmanın önemi

Mert Çuhadaroğlu

14 Ekim 2017, 14:44
Bu makale 53147 kez okundu

 Hayatta en önemli konulardan bir tanesi de kendine güven konusudur, bu konu koçlukta bazı açılardan zaman zaman üzerinde durduğumuz geniş kapsamlı bir konudur. Bugün kendimize verdiğimiz sözleri tutmak ile arasındaki bağlantıyı anlatmaya çalışacağım.

Çok basit bir soru ile başlayalım, kimlere daha çok güvenirsiniz? Ben, bana vermiş olduğu sözleri tutan kişilere güvenirim. Sözden ziyade davranışa dikkat ederim, herkes bir şeyler söyleyebilir, önemli olan sözünün arkasında duruyor mu kısmıdır benim için daha çok.

Peki eğer sözünü tutan kişilere güvenme eğilimindeysek bir insan kendisine verdiği sözleri tutmuyorsa kendisine güvenebilir mi? Bence işi zor olacaktır, bu nedenle kendimize söz verirken dikkatli olmalı ve olabildiğince, elimizden gelenin iyisini yaparak yerine getirmeye çalışmalıyız.

Bir insan kendisine nasıl söz verir? Bunun illa kendime şu konuda söz veriyorum şeklinde dile getirilmesine gerek yok, bir konuda bir şey yapmaya, bir şeyi değiştirmeye karar verdiğinizde, bir hedef belirlediğinizde otomatik olarak kendinize söz vermiş olursunuz zaten.

Bugün özellikle hedef kısmından bahsetmek istiyorum, çünkü bazen farkında olmadan çok iddialı hedefler belirliyoruz, bu hem motivasyon açısından çok zorluyor hem de kendimize verdiğimiz sözü tutmamış duruma düşebiliyoruz.

Gelin gündelik hayattan iki basit örnek verelim. Bir arkadaşım var adına Deniz diyelim, yıllardır söylememe rağmen beslenmesine dikkat etmez ve hiç spor yapmaz. Geçenlerde buluştuk, bana hayatı ile ilgili almış olduğu yeni kararları anlattı, içlerinde her gün bir saat 6 km tempolu bir şekilde yürümek vardı, yeni hedefim bu, sen ne düşünüyorsun diye sordu. Ben de kibar bir şekilde bu hedefi tutturmasının zor olduğunu, hiç spor yapmayan bir insanın bir anda böyle iddialı bir hedef koyup gerçekleştirmeye çalışmasının çok zorlayıcı olabileceğini söyledim, ona günde 20 dakika ve 2 km ile başlayın, on beş günde bir bu rakamları artırmasını öğütledim, aklına yattı ve teşekkür etti.

Bir başka arkadaşım bir türlü iki yakasını bir araya getiremiyor maddi olarak, geliri olmadığı için değil, bu konuya önem vermediği için, bütçe tutmadığı için, sorumsuzca kart kullandığı için, pek çok sebep sayabilirim. Geçenlerde buluştuğumuzda artık para konusunda hayatında yeni bir sayfa açtığını söylediğinden çok sevindim ve onu dinlemeye başladım. Yıl başına kadar her ay 3 bin TL’den toplam 10 bin TL civarında bir para biriktirmeyi düşündüğünü söyledi. Bugüne kadar herhangi bir ayda en çok ne kadar tasarruf edebildiğini sordum, 250-300 TL diye cevap verdi. Ona da benzer şeyler anlattım, 500 TL ile başla, 1.000 TL ye çıkar, bir yıl sonra belki ayda 3.000 TL tasarruf edebilirsin.

Dolayısı ile lütfen hedef belirlerken daha gerçekçi olalım, sonra hem hayal kırıklığı yaşıyoruz hem de kendimize olan güvenimiz gereksiz yere azalabiliyor.

Kendinize verdiğiniz sözleri tutacağınız güzel günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Not: Hayatını Seç, Hayatını Değiştir, Yarına Notlar ve Senin Olan Sana Gelir isimli kitaplarıma D&R mağazaları ve diğer kitapçılardan ulaşabilir, internet üzerinden sipariş verebilirsiniz.


Yorum Yaz

@name x