Kendime Yolculuk

Kendime Yolculuk

Kendime Yolculuk

Burcu Dereli

29 Kasım 2018, 11:13
Bu makale 52868 kez okundu

 Yeni yollar, yeni keşifler, yeni heyecanlar derken kaybolmuşluğun içinde kendimi buluverdim.  Neler mi oluyor? Neler olmuyor ki? Hayatımda güzel bir dönem başladı. Yogini olma yolunda bebek adımları atmaya başladım. Oldukça uzun bir yol beni beklemektedir. Yolun sonunda ne mi olacak?  Ne olacağını bilemem ama ışığı gördüğümü söyleyebilirim.

Yogayla tanışmam aslında 2004 yılına dayanmakla birlikte, ilerleyen yıllarda da ara ara fırsat yakaladıkça derslere girmemle devam etti. Fakat hayatımda öncelikli olması; 2017’nin Mart ayında Hamak Yoga’sıyla tanışmamla başladı. Bir baktım ki ders her şeyi içeriyor. Spor, adrenalin, kahkaha, eğlence, dans, meditasyon derste ne ararsan var. Tabii en önemli etkense, bu dersi veren güzel yüreklerdi. Sevgili Görkem Özyürek ve Oktay Derici’nin hakkını da yememek lazım. Onların ışığıyla aydınlandığım hamak  yogası dersinden çıktığımda, kendimi hem enerjik, hem de acayip keyifli hissettiğimi fark ettim. Ve söylediğim cümle bugün gibi aklımda “Ben de eğitmen olacağım” Ve, benim yolculuğum o gün başladı. Değerli Eğitmenimiz Hikmet Gürbüz’ün 9 hafta sürecek Yoga Eğitmenliği  Programına katılmaya kara verdim. Tabi bunun için sekiz ay eğitimin başlamasını bekledim. Bu arada çeşitli yoga derslerine girdim. Yıllarca spor yapan bir Ada kızı olarak, yoganın göründüğünden çok daha zor olduğunu anladım. Çalışmayan ne çok kasım varmış. Her seferinde, insanın farklı yerlerinde, farklı ağrılar olur mu? Oluyormuş valla. Dışarıdan çok kolay gözüken bir harekette 1 dk bile kalabilmenin vücudumda ne kadar etkili olduğunu görebilmek beni her seferinde şaşırtmaya devam ediyor.  Yaklaşık 1 aydır devam eden eğitimimde, her geçen gün kendimdeki bedensel ve ruhsal değişimi, hayatın içindeki inişlerimi çıkışlarımı, öfkelerimi, kırgınlıklarımı, mutluluklarımı, eteğimde ne varsa kendime döküverdim. Özben’e ulaşmak için soyundum. Kendimi üşümüş hissettiğim her an, kitaplarıma sarıldım. Okudukça kayboldum, kayboldukça kendime baktım. Ama bu sefer kendime şiddet (Ahimsa) uygulamadım. Öğrenmeye ve anlamaya niyet ettim.
Sizlere tek tek anatomiyi, nefes tekniklerini, duruşları ya da yamaları- niyamaları yoga felsefesini anlatamayacağım ama bahsetmek istediğim bazı noktalar var. Aslında hepimizin bildiği, ama uygulamada bazen aksaklıklar yaşadığımız gerçekleri hatırlatmak istiyorum.

Ramanuja’nın verdiği listeye göre kişiyi arılığa davet eden değerler;

1-Sattva (doğruluk)

2-Arjava (samimiyet)

3-Dâya (hiçbir karşılık beklemeksizin diğerlerine iyilikte bulunmak)

4-Ahimsa (başkalarına düşünce, söz veya fiille zarar vermemek)

5-Anabhidya (başkalarının malına imrenmemek, boş düşüncelere kapılmamak ve başkalarının bize yaptığı haksızlıklar üzerine derin düşüncelere dalmamak vardır. (Alıntı: Bhakti Yoga –Swami Vivekananda)

 

İlk dövmemin denge işareti olması ve son yaptırdığım dövmemin de bir lotus olması bir işaret değil de neydi?  Hayatında hep dengeyi arayan biri olarak, aldığım işaretlere de baktığımda doğru yerde olduğum için mutluyum. Fakat uzuuun bir yol beni bekliyor.  Sonunda eğitmen olma amacıyla başladığım bu yolda bakalım beni ne gibi mucizevi olaylar bekliyor?

 

Ne güzel demiş çok sevdiğim Sevgili Mert Güler;

Herkesin içinde bir guru var.
Buda’yı sessiz bırakan,
Mevlana’yı döndüren,
sema yaptıran…
Sende kim bilir neler yapacak?
Cesaretin varsa kendine
Çık yola…

Ve keşfet!” 

Yogini olma arzusuyla alevlenen, ateşe âşık bir pervane misali başladığım bu yolculuğumda, farkındalığımı arttırdığım, keşfe çıktığım bu günlerde, gönül gözüyle bakan iyi insanlarla karşılaşmaya ve öğrendiğim her şeyi paylaşabilmeye niyet ediyorum. 

Sevgiyle,umutla,aşkla ve tüm güzelliklerle kalın 
Kendinize iyi davranın

Sevgiler
Burcu Dereli Ünder (29.11.18)

 

Yorum Yaz

@name x

Toplam Yorum Sayısı 4

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Burcu Ünder@Şükran Çizmecioğlu 2 yıl önce yorumlandı

çok teşekkür ederimmm i̇nşallah bakalım güzel şeyler olsun , güzel temenniler için tekrar teşekkür ederim

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Şükran Çizmecioğlu 2 yıl önce yorumlandı

Harikasın canım.Yeni şeyler öğrenmek çok güzel.Yeni yolunda başarılar diliyorum.Duygularıni ifade edişin çok güzel kutluyorum.

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tayfun ışık 2 yıl önce yorumlandı

Sen delisin bilirim iyi yönde delisin,,, hak ederek başarırsın eminim

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

canan köse 2 yıl önce yorumlandı

yolun açık olsun, omurgana ve kendine dikkat et. işılda ve bizleri de aydınlat sevgiler c.k

Kişi beğendi.