İDAM GELMELİ ! AK PARTİ’DEKİ KÜRT SİYASETÇİ HDP’DEN FAZLA

İDAM GELMELİ ! AK PARTİ’DEKİ KÜRT SİYASETÇİ HDP’DEN FAZLA

İDAM GELMELİ !  AK PARTİ’DEKİ KÜRT SİYASETÇİ HDP’DEN FAZLA

Nilsu Duru

16 Ekim 2018, 16:42
Bu röportaj 45545 kez okundu

Siyaset, eğitim ve iş dünyasının başarılı ismi Ak Parti 24. Dönem Diyarbakır Milletvekili Cuma İÇTEN, gündeme dair özel açıklamalarıyla haber2e’ye konuştu. Köyünün yakıldığı yıllarda terörün canlı şahidi, acıyı kanı gözyaşını derinden hissederek yetişen İçten, Kürt-Türk kardeşliğini savunmak için başladığı siyasi yolcululuğunu anlattı.
Gündeme dair özel röportajımız sizlerle...

* Kimsenin başta FETÖ ve PKK terör örgütlerine tek bir laf etmediği dönemlerde; onlara savaş açan biri olarak, şahsımın tekrar seçilmesine engel olan sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan‘a hakkımda bilgi kirliliği oluşturan, teröristler ile işbirliği içinde olan, olmaya devam edenlere hakkım haram olsun derken kimleri kastettiniz?

Bir vatandaş olarak ve devlete vekillik hizmeti etmiş biri olarak devletin kaynaklarını maalesef çok hor kullananları kastettim. Vergi mükellefi olmam sebebiyle verdiğimiz vergilerin doğru yerlere gitmesine dikkat çekmek istedim. Devlet kademelerinde savurgan kullanımlar var. Devletin genel müdürleri ,daire başkanları ve diğer kademelerindeki kişilerin kullandığı hem lüks araçlar hem de birden fazla şoförleri olan araçların bir takibi noktasında hala siyasi iktidarlar bir çözüm bulmuş değil. Bu araçların bakımı, benzini hepsi birer maliyet ...Bürokratların devlet imkanlarını israf etmeden değerlendirdikleri zaman bütçeye ciddi katkıları olacaktır.
Bir de performansa dayalı memur sistemine geçilmesi gerekir. Memur Yasası değişmeli. Şu an devlet memurları 657 no’lu yasaya tabii. Bir üst göreve çıktıklarında artık siz bir alt görevde değerlendiremiyorsunuz. Perfomansa göre değerlendirme yapılmalı. Devlet memurları kadrosunda “Kart Memur “ dediğimiz işine gitmediği halde maaş alan ama devlete faydası olmayan yığınla kişiler var.Dolayısıyla bunlara hakkımız haram ediyoruz.Önümüzdeki günlerde bu sıkıntıların da giderileceğine inanıyorum. Çünkü; Ak Parti Hükümeti kendi içinde bile tasarruf etme yoluna gitti.

SİYASETÇİLERİN ÖNÜ AÇILMALI

*Peki kimler bilgi kirliliği oluşturdu? İsim verir misiniz ?

İsim vermek etik olmaz, birileri var .Parti içerisinde sayın Cumhurbaşkanımıza yanlış bilgiler aktaranlar var. Onlar zaten kendilerini biliyor. Sadece şahsımla ilgili değil, parti arkadaşlarım da aynı duruma maruz kaldı. “Gezi Olayı“ ve “15 Temmuz’dan “ önce FETÖ’yle mücadele eden ender siyasetçilerden biriyim.Bir siyasetçi kolay yetişmiyor. Özellikle bizim Güneydoğu’da , lokal siyaset yapacaksınız, karşınızda ideolojik bir örgüt yapılanması var, siyasi uzantısı var… Onlara karşı mücadele edecek siyasetçiler çok nadir yetişiyor. Önümüzün açılması gerekiyor. Önümüz kapatılarak milletimizin sesi olmamıza engel olunuyor. Birilerinden kastım Sayın Cumhurbaşkanımız değildir. Mücadeleye devam edeceğiz.
Mücadele konusunda idolüm Sayın Cumhurbaşkanımızdır.

"15 YAŞINDA KANDIRILAN ÇOCUKLARDAN BİZ SORUMLUYUZ"* "22 bin PKK'lı öldürüldü yani 22 bin çocuğum öldürüldü, hepsi benim çocuğum "  açıklamasını yapma sebebiniz ve hala aynı fikirde misiniz ?

Bu ülkenin Genel Kurmay Başkanı’ndan tutun İçişleri Bakanı Sayın Soylu’ya , Sayın Abdullah Gül’den Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a kadar herkes daha henüz cezai ehliyetini doldurmamış PKK’ya katılan bu insanlar için “Çocuklarım” kelimesini kullanmıştır. Bizim kullanmamızda sorun olmuştur. Bunlar bizim insanlarımız evet kandırıldılar dağa çıkarıldılar doğru terörist oldular bunda hemfikiriz.
TBMM’nin yapmış olduğu araştırmalarda yaşı 10-18 arasında 22 bin insanın öldürüldüğü tespit edildi. Hepsinin ortak özelliği TC vatandaşı olmak. PKK otuz küsür yıldır terör örgütü olarak faaliyetlerine devam ediyor. Yaşı 13-15 olan birileri 6 yaşında 7 yaşında okula teslim edilmesine rağmen , o çocuklar nasıl olur da dağa çıkar? Biz askerimizin polisimizin şehit edilmesine karşıyım bu konuda canımı ortaya koyarım. PKK terör örgütüdür bu net. Ama şu gerçeği ortadan kaldıramaz terör örgütü olması   15 yaşında biri kanun önünde de çocuktur. Kandırılarak dağa çıkarılan bu çocukların ölümünden bir milletvekili olarak Cuma İçten sorumlu mu diye kendimi sorumlu tutarım. Bir işadamı olarak, o bölgede eğitim sektöründe hizmet veren biri olarak ben 15 yaşında bir çocuğun dağa çıkmasına nasıl engel olamadım diye sormak lazım özeleştiri yapmak lazım. Dağa çıkmışsa bu yaşı kaç olursa olsun teröristtir bunu zikrettik. Bunların terörist olması bizim vatandaşımız olmasına engel değil. Bunların terörist olması o çocukların ailelerinin o bölgede olduğunun gerçeğini ortadan kaldıramaz. İroni yaptık buna dikkat çekmek istedik.


“TERÖRLE MÜCADELE ETTİM”

Asker bizim askerimiz,polis bizim polisimiz. Şehitlerimiz için içimiz parçalanıyor. Kaldı ki ben de 1997 yılında Van Gürpınar “Çekiç Harekatı’nda ”askerliğimi yaptım. 30 asker arkadaşımı gözlerimin önündeşehit vermiş birisiyim. 45 gün Irak’ta kalarak terörle mücadele etmiş askerliğini yapmış birisiyim. Dolayısıyla terörün, kanın ve gözyaşının ne demek olduğunu en iyi bilenlerdenim. Diyarbakır’da aynı aile bir çocuğu askerde şehit olmuş, bir çocuğu terörist olarak dağda ölmüş. Bu aileyi ziyaret ettik. Aynı anne aynı baba.  Acı aynı acı.
bir şey yok. Fetö’nün vakfında resmi olarak görev alan her partiden vekiller oldu mu ? Oldu ama O ben değilim. Gereği yapılmalı bu konuda.

"AK PARTİ, ELİNE SİLAH ALIP DAĞA ÇIKMANIN GEREKÇESİNİ BİTİRMİŞTİR."

*Ne vaadedilerek kandırılıyorlar ? Nasıl engel olabiliriz?
Ak Parti iktidarından önce devletin de yaptığı zulümler sonucu PKK Terör Örgütü doğmuştur.  Siyaset yapma sebebim budur. Çocukların dağa çıkmasına yönelik, terörün oluşmasına engel olmaya yönelik Ak Parti’nin ülkemize yaptığı kazanımlar vardır. Ak Parti eline silah alıp dağa çıkmanın gerekçesini bitirmiştir. Fetöcülerin derin devlet ilişkisi ortaya çıkınca terör bitme noktasına geldi. AK Parti terör örgütünün elindeki tüm gerekçeleri almıştır. Artık devlet okullarında Kürtçe öğrenme hakkına sahibiz. Köylerimize devletin hissedilir varlığıyla rahatça gidebiliyoruz. OHAL ve devletin son Fetö temizliğiyle PKK’YA katılım ciddi oranda azaldı.
Eğitim sistemimizi masaya yatırmamız gerekir. Ak Parti’nin 17 yıldır Kürt Hakları noktasında yaptığı şeyler 20-30 yıl önce yapılmış olsaydı bana göre zaten PKK bugün bitmişti.
* Terör neyle besleniyor ?
Terör 15 Temmuz’dan önce en çok destek aldığı yerler devletin kendi içerisindeydi. Devlet Fetö’yle yüzleşince bu ortaya çıktı. Devlet Kandil’i bombalamak için Diyarbakır Havaalanı’ndan uçak kaldırıyor aynı anda bilgi gidiyor. Bu Fetö’den tutuklanan subayın itirafıdır. Köylerimiz yakılıyordu. Devlet adı altında birileri köyleri yakıyordu bunlar da o dönem terörü besledi.
Ak Parti’nin katkılarıyla her şey normalleti.
* Peki şahsi olarak  FETÖ’nün geçmişte bazı kurumlarında görev aldığınız söylendi.
Hayır, Fetö’yle benim uzaktan yakından ne dernek ne eğitim kurumlarında hiçbir görevim bağlantım olmadı. Zaten Fetö’nün de yaptığı bilgi kirliliği oluşturmak. Beni başka milletvekilleriyle karıştırıyorlar heralde, öyle bir şey yok. Fetö’nün vakfında resmi olarak görev alan her partiden vekiller oldu mu ? Oldu ama O ben değilim. Gereği yapılmalı bu konuda.
*Gereği yapıldı mı?
Siyasi arenada tüm siyasi partiler içerisinde yapılan Fetö Operasyonu’nu kesinlikle yeterli bulmuyorum.
* Irak ve Suriye Tezkeresi’nin meclisten geçmesi hakkında ne düşünüyorsunuz ?
Geç olmuştur. Çok daha erken olmalıydı. Bizim uzun bir sınırımız var Suriye,Irak ve İranla .PKK Terör Örgütü bu sınırlardan besleniyor. Özellikle Irak’ın ve Suriye kuzeyinden ciddi anlamda besleniyor. Ordaki terör yuvalarını Suriye ve Irak Hükümetleri hala da çözemiyor.Terörü kendi yatağında kurutmak için bu anlamda  geç bile kalındı.Ben 4-5 yıl önce bunu söyleyen ve savunan biriyim. Son 2 yıldır terörün azalmasında en önemli etken Fırat Kalkanı Operasyonu’dur. Terörün yatağı orası ve Türk Askeri’nin orda olması rahat nefes almamızı sağladı. Bunda güçlü iktidar olan Ak Parti’nin etkisi var.
* Güçlü iktidar demişken Ak Parti- MHP İttifakı’nı nasıl buluyorsunuz?
Ülke olarak yeni bir sürece girdik. Artık %51 oy alabilen iktidar olabilir. Bu nedenle seçimden önce ittifakların olması doğal. Kürt olarak MHP ile ittifaktan rahatsız olmuyorum. MHP’nin Kürtlere verilen hakları geri alma talebi olmadığına göre rahatsızlık duyulacak bir durum yok. Ayrıca bu çok önemli bir detay Ak Parti içerisindeki Kürt milletvekili sayısı HDP ‘den fazla .  Kürtlerin rahatsız olacağı bir durum yok ortada. Birlik beraberlik bizim için esas olan budur.
 * İdam ve Af konusunda ne diyorsunuz ?
İdam gelsin tabi. Planlı cinayet işleyenlere, tecavüzcülere idam gelsin  . Buna teröristler de dahildir.  Af konusunda devlete karşı işlenen suçların affı devlete aittir. Kişisel işlenen suçların affı olmamalı bu toplumsal sorunlara yol açar. Cinayet, çete, tecavüz, terör ve uyuşturucu suçlarına af gelmemeli.

“HİÇ SİLAH ÜRETMEDİM”

* Silahların hayatınızdaki yeri nedir?
Keşke silahlar olmasa , silahlara karşıyız.
* Silah üreticisi olduğunuz iddiaları var…
 Silah üretmedim hiç. Dede mesleğimiz av malzemeleri ve av silahları üzerine şirketimiz var. Maalesef iftiralardan biridir bu. Ben 2004 yılından beri özel okullar açıyorum eğitim sektöründeyim. Şu an silah sektörüyle uzaktan yakından alakam yok. Hukuka uygun davranmayanların silah bulma problemi yok. Bu tüm dünyada böyle. Teröristlerin silaha kolay ulaşması var. Kendini vatanını korumak amacıyla 15 Temmuz bunlardan biridir, silah bulma problemi var ben bunu doğru bulmuyorum.Bir dönem silah işini yapan biri olarak soruyorum terör örgütüne silahı Amerika verdi bu net bilgi artık. Peki mermileri kim veriyor? Dünyanın en zor işi mermi üretmektir. Henüz dünyada mermi üreten terör örgütüne rastlanmadı. Mermiyi devletler üretir. ABD’nin güncel desteği var teröre. Güncel destekle mermi,mühimmat veriyor.  Bu ağır silahların markası seri numaraları belli ve hangi ülkeden çıktığı belli olan bu ülkeler  NATO ve BM’de hesap vermeli!

Yorum Yaz

@name x

Toplam Yorum Sayısı 12

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

HDP li mi AK PArtili mi??? 2 yıl önce yorumlandı

Çözemediğimiz bir şahıssınız. HDP de olmanız gerekirken Ak Partide olup arada kalmış gibisiniz silah ürettim evet Fetöcuyüm diyecek değil sorularınıza kimse demez zaten maksat muhabbet

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Asena Bozkurt 2 yıl önce yorumlandı

Açıklamanız talihsiz olmuş her zamanki gibi 15 yaşında biri kanun önünde de çocuktur. Kandırılarak dağa çıkarılan bu çocukların ölümünden bir milletvekili olarak Cuma İçten sorumlu mu diye kendimi sorumlu tutarım. Kimse kandırılmıyor onlar vatan hainidir bunu kabul edin artık

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Hasibe Bozok 2 yıl önce yorumlandı

Hepimiz kardeşiz mesajı veren bir haber olmuş Kardeşlikle yaşamak dileğimiz

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Songul Cetinkaya 2 yıl önce yorumlandı

İçten tum konuya vakıf sözleri düşünceleri hakkatten dikkate alınmalı bizce bir de unutulmaması gereken bir gerçek var o da şu; hala daha fetö temizliği tam anlamıyla yapılamıyor egitim ezbercilikten kurtarıp tahkike beceriye anlayışa yeteneğe göre daha dikjatlice ele alınmalı teşekkür ederiz.

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ayla 2 yıl önce yorumlandı

Röportajınız şahane olmuş emeğinize sağlık haber 2 e tebrikler tarafsız doğru yayıncılığınız

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Kemal 2 yıl önce yorumlandı

Biz sorumlu değiliz dağa çıkanlardan bizzat siz ve sizin gibiler sorumlu bu böyle biline !

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Metin 2 yıl önce yorumlandı

İdam gelsin demekle oluyor mu icraat gerek Meclisin bundan haberi var mı :)))

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Helal olsun size 2 yıl önce yorumlandı

Valla gelsin idam !arkanızdayız tebrikler Terör de biter tecavüzcüler de biter kadın cinayetleride biter

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Zahide 2 yıl önce yorumlandı

İdam gelsin tabi öncelikle sizin çocuklarım dediğiniz teröristlern kellesi uçsun

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Hasan Dağlı 2 yıl önce yorumlandı

Diyarbakırın gururusunuz sizi seviyoruz

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Bozkurt 2 yıl önce yorumlandı

PKK lı çocuklarımdır dediği an bitti !!! Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Silah dostu 2 yıl önce yorumlandı

Silahlara olan düşkünlüğüyle tanıyoruz ne yazık

Kişi beğendi.