Herkes kendine gelsin

Herkes kendine gelsin

Herkes kendine gelsin

Ümit Kiveşkan

umut_ki@hotmail.com
04 Nisan 2017, 18:22
Bu makale 52975 kez okundu

 Seçimler ülkemizin değişmez ritüeli olmuş durumda. Bu referandumda da tıpkı diğer seçimler gibi siyasilerin birbirlerine ve rakip partinin seçmenine verdikleri mesajlar gittikçe sertleşiyor hatta tehdide dönüşüyor.

Gûyâ birliğin, barışın, kardeşliğin sağlanması konusunda anayasanın yenilenmesini isteyenler kendilerinden olmayan halkı ötekileştiriyor hatta terörist ilan ediyor.

Gûyâ demokrasiyi temsil ediyor ama istediği sonuş çıkmazsa iç savaş çıkacağını beyan ediyor, bu da yetmiyor komşulara 16 nisandan sonra görüşürüz diye ultimatom veriyor.

Şimdilerde ben kendimizi bıraktım daha çok onları düşünüyorum; referandumdan evet çıkarsa vay hallerine bizim içişlerimizden çok onların içişlerine karışan iktidar aldığı galibiyetin etkisiyle coştukça coşacak bir bakmışız dünya lideri olmak isteyen cumhurbaşkanımız oraları feth etmeye gitmiş...

Hayır çıkarsa eyvahlar olsun vay referandumu sizin yüzünden kaybettik diye yine düşmanlıklar, yine kavgalar, çatışmalar yani anlayacağınız onların başı daha büyük bela da.

Muhalefet partileri de halka anayasanın değişen maddelerinin halkın yararından çok zararına olacağını anlatmak isterken karşılaştığı engellerden sonra aldığı negatif tutumlar ve söylemler; bütün bu çabaların halkların birliği, beraberliği, refahı, huzuru için çalışılmaktan çok iktidar ve güç için çarpışıldığını bir kez daha ortaya koyuyor.

Şimdi biz seçmenlerin yapması gereken o partinin şu partinin kararı diye hüküm vermeden, taraf tutmadan çünkü ''Bu bir seçim kampanyası değil anayasa ve rejim değişikliği teklifidir!!!'' salim kafayla oturup değişen maddeleri okumak ve bu değişikliklerin hayatımıza neler getireceğini; bizlere neler kazandırıp, neler kaybettireceğini düşünerek karar vermesi.
Çünkü bu referandum bundan sonra hayatımıza nasıl devam edeceğimize karar verdiğimiz bir oylama ya bir tutsaklığı, esareti, başkasının bizim geleceğimiz hakkında karar verişini kabullenişimizi onaylacağız, ya da özgürlüklerimizden vazgeçmeyen hür, bağımsız birer birey olduğumuzu göstereceğiz.
Dikkat edelim bu vereceğimiz son oy, son karar olabilir...


Yorum Yaz

@name x