Türkiye'den ABD'ye Afrin yanıtı

Türkiye'den ABD'ye Afrin yanıtı

05 Mayıs 2018 Cumartesi 13:09
Bu haber 51831 kez okundu

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Afrin ile ilgili sözlerini talihsiz bir açıklama olarak yorumladı. Bakanlık Sözcüsü Aksoy, "Afrin'e geri dönüşleri engelleyen YPG/PKK'nin kendisidir" dedi.


Türkiye'den ABD'ye Afrin yanıtı
banner26
 Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy "ABD Afrin ile ilgili teyid edilmemiş varsayımlar üzerinden talihsiz bir açıklama yapmıştır. Afrin'e geri dönüşleri engelleyen YPG/PKK'nin kendisidir" açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan açıklama şöyle:

"ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü 3 Mayıs tarihli basın toplantısında Zeytin Dalı Harekatı hakkında PYD/YPG terör örgütünün karalama kampanyasının etkisi altında kalarak, teyid edilmemiş varsayımlar üzerinden talihsiz bir açıklama yapmıştır.
Her şeyden önce, Afrin’e geri dönmek isteyen yerel halkı engelleyen PYD/YPG’nin kendisidir. Anılan terör örgütü böylelikle Türkiye’ye karşı yürüttüğü kara propaganda faaliyetlerine malzeme devşirmeye çalışmaktadır. Diğer taraftan, PYD/YPG’nin şehire yerleştirdiği çok sayıdaki mayın ve el yapımı patlayıcının geri dönüşleri zorlaştıran bir güvenlik tehdidi oluşturduğu da vakıadır. Türkiye Afrin’deki durumu normalleştirmek ve yerel halkın güvenli şekilde geri dönüşünü kolaylaştırmak için çabalarını sürdürmektedir.

Mevcut şartlar altında Afrin’deki insani durumun 'derin endişe' kaynağı olduğu iddiası tamamen temelsizdir. Suriye’nin kuzeyinde asıl endişe kaynağı müttefikimiz olarak bildiğimiz ülkelerin PKK/PYD/YPG’li teröristlerle sürdürdükleri işbirliğidir.

Esasen, Zeytin Dalı Harekatı terörle mücadelenin sivillere zarar vermeden de yürütülebileceğini göstermiştir. İnsani yardım örgütlerinin Afrin’e geçişlerine izin verilmesi konusunda yapılan çağrının muhatabı da Türkiye değildir. Zira, ülkemizBirleşmiş Milletler’in Afrin’e yönelik insani yardım konvoyları için gerekli her türlü kolaylığı göstermektedir." 

 


Anahtar Kelimeler

Yorum Yaz

@name x