Şamil Tayyar'dan bomba Abdullah Gül iddiası

Şamil Tayyar'dan bomba Abdullah Gül iddiası

29 Mayıs 2017 Pazartesi 13:59
Bu haber 1652 kez okundu

AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar verdiği bir röportajda FETÖ'cü firari sanık Adil Öksüz ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le ilgili iddialarda bulundu. Tayyar, Adil Öksüz'ün bulunması için ABD Konsolosluğu'na bakılması gerektiğini söyledi. Abdullah Gül'ün de 2019'da Erdoğan'ın karşısına aday olarak çıkartılabileceğini ifade etti.


Şamil Tayyar'dan bomba Abdullah Gül iddiası
banner26
 Akşam gazetesinden Pınar Işık Ardor'a konuşan Tayyar, Öksüz'ün nerede olabileceğine dair şunları söyledi:
"Birincisi öldürülmüş, infaz edilmiş olabilir. İki yurt dışına kaçırılmış olabilir. Üçüncüsü de Türkiye'de güvenli bir bölgede saklanıyor olabilir. Güvenli bölge neresi diye sorulduğunda da bir konsoloslukta, bir ülkenin mahrem karargahında saklanıyor olabilir eğer infaz edilmediyse kaçmadıysa. Çünkü Türkiye'de rastgele bir yerde saklanmaları da çok zor. Amerikan Konsolosluğu'yla bir irtibattan söz edildi işte. Aslında imkan olsa da bir Amerikan Konsolosluğu'na bakılabilse. Bu bir ihtimal. Bu konuda şüphe var. Şüpheleri gidermek için Amerikan Konsolosluğu'nda bir arama yapılsa aslında fena olmaz. Polise istihbaratçılara kapıyı açmayabilirler ama bir heyet oluşturulur ve onların da onaylayacağı bir heyet konsoloslukta inceleme yapılabilir aslında."

Deniz Baykal'ın Abdullah Gül çıkışını siz nasıl okudunuz. Konu kapandı mı sizce?
Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden cumhurbaşkanı olmaması için bütün şer odakları bir araya gelecektir. 2014'te Ekmelettin İhsanoğlu projesi ile Erdoğan'ın karşısına dikildiler bu sefer yeni projeleri ne olur onu biraz da süreç belirler. Konjonktüre bağlı olarak bir adayın etrafında kenetlenebilirler. Bugünden yarına keskin ifadeler kullanmak çok zor ama bugünkü şartlarda eğer 2019'da olursa Abdullah Gül'ü cumhurbaşkanı adayı olarak Tayyip Bey'in karşısına çıkarmak isteyebilirler.

Sn Gül bunu yalanladı olmaz demedi mi?
Öyle çok da tepki göstermedi aslında. Çok muğlak ifadeler kullandı. Keskin bir dille bunu yalanlamadı. Bir de iki yılı aşkın süre var şimdiden ben adayım diye çıkamaz ki zaten kendini çok yıpratırlar. O yüzden siyaset yapıyor ama bir açık kapı bıraktı. Bakın Abdullah Gül, hayır oyu kullandı ve son kongremize gelmeyerek Erdoğan karşıtlarıyla bir duygusal paydaşlık oluşturuyor. Ben bunun bilinçli bir tercih olduğunu düşünüyorum. Yani yarın Erdoğan karşısında bir proje geliştirmek istediklerinde zannediyorum bunun siyasi alt yapısını hazırlıyorlar. Bunların çok tesadüfi tercihler olmadığın kanaatindeyim. Abdullah Gül çok ciddi bir savrulma yaşıyor. AK Parti Genel Başkanlığı kendisine verilmediği için kırgın, kızgın gibi gözüküyor. Böyle bir hesaplaşma içine girmek isteyebilir. Nitekim son referandumda evet oyu vermedi ailesi de evet oyu vermedi. Oğlunun kullandığı sandıkta iki oy vardı biri oğluna ait ikisi de hayır çıktı zaten.

Yorum Yaz

@name x