BMGK Kudüs gündemiyle toplanacak

BMGK Kudüs gündemiyle toplanacak

07 Aralık 2017 Perşembe 08:19
Bu haber 937 kez okundu

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) yarın toplanarak ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıması kararını ele alacağı bildirildi


BMGK Kudüs gündemiyle toplanacak
banner26
 ABD medyasına konuşan Birleşmiş Milletler (BM) diplomatlarının verdiği  bilgiye göre, Konseyin 8 üyesinin talebi üzerine söz konusu görüşme cuma günü  yapılacak.
 
Görüşme talebinin FransaBolivyaMısırİtalya, Senegal, İsveç,  İngiltere veUruguay'dan geldiği belirtildi.
Öte yandan, ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley ise yaptığı yazılı  açıklamayla Trump'ın kararına destek verdi ve "Bugün Başkan, geç kalınmış bir  karar için cesur ve tarihi bir adım attı." değerlendirmesini yaptı.
 
ABD Başkanı Trump, düzenlediği basın toplantısında, BMGK'nın 1980  yılında İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan  478 sayılı kararına rağmen, "Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma  zamanı geldi." ifadesini kullanmıştı.
 
Trump, ayrıca Dışişleri Bakanlığına, ülkesinin Tel Aviv'deki  büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatı verdiğini  açıklamıştı.
 
Kudüs'teki yarım asırlık işgal
 
Doğu Kudüs'ü 5 Haziran 1967'de işgal eden İsrail, 1980'de tek taraflı  olarak kentin doğusunu ve batısını "birleşik başkenti" ilan etmişti.
 
BMGK, 1980'de kabul ettiği 478 sayılı kararla İsrail'in ilhak ve  başkent ilanını geçersiz saymıştı.
 
BMGK kararı çerçevesinde, ABD dahil uluslararası toplum Doğu Kudüs'ün  işgal altında olduğunu kabul ediyor. İsrail yönetimini tanıyan tüm ülkelerin  büyükelçilikleri Tel Aviv'de bulunuyor. Hiçbir ülke, Kudüs'ü ya da doğu ve batı  bölümlerini başkent olarak kabul etmiyor.
 
ABD, Trump'ın hamlesiyle Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan  ilk ülke oldu.
 
Uluslararası toplumun tepkisini çeken Trump yönetimi, bölgenin kaosa  sürükleneceği ve İsrail-Arap ihtilafının daha da çözümsüz hale geleceği  uyarılarını göz ardı etti.

Anahtar Kelimeler

banner45

Yorum Yaz

@name x