BM'den çarpıcı göç raporu

BM'den çarpıcı göç raporu

12 Eylül 2018 Çarşamba 16:05
Bu haber 969 kez okundu

Birleşmiş Milletler, 2011'den bu yana iç savaşın devam ettiği Suriye'de bu sene şimdiye dek görülmemiş düzeyde yerinden edilmeler yaşandığını açıkladı.


BM'den çarpıcı göç raporu
banner26
 Komisyonun ocak-temmuz döneminde Suriye'deki insan hakları durumuna  ilişkin hazırladığı 24 sayfadan oluşan rapor yayımlandı.
 
Raporda, 2011'den bu yana iç savaşın devam ettiği Suriye'de bu sene  şimdiye dek görülmemiş düzeyde yerinden edilmeler yaşandığına dikkat çekilerek,  Beşşar Esed rejiminin, "silahlı muhaliflerin" ve "terörist organizasyonların"  kontrolündeki bölgelere yönelik yılın ilk 6 ayında düzenlediği saldırılarda  aralarında çocukların da bulunduğu 1 milyondan fazla Suriyelinin yerinden  edildiği vurgulandı. Raporda, evlerini terk etmeye zorlanan sivillerin büyük bir  kısmının halihazırda "korkunç" şartlar içinde yaşamak zorunda bırakıldığının altı  çizildi.
Üç kişiden oluşan komisyonun hazırladığı raporda, devam eden  müzakerelerin sonuçsuz kalması durumunda ülkenin kuzeybatısındaki İdlib ilinde de  benzer durumunun yaşanacağı uyarısında bulunuldu.
 
Yıl başından haziran ayı ortasına kadar Esed rejiminin yoğun  saldırılar düzenlediğiHalep, Humus'un kuzeyi, Şam kırsalı, Dera ve İdlib'deki  insani duruma dikkat çekilen raporda, bu bölgelerdeki "kilit çatışmaların" ülke  içinde kitlesel göçlere ve sivillerin evlerinden koparılmasına yol açtığına  işaret edildi.
 
"Savaş suçları işlendi"
 
Raporda, 6 aylık dönemde adı geçen bölgelerde yoğun çatışmalar  yaşandığı anımsatılarak, "Çatışmaların çoğunda, silahlı gruplar tarafından da  olmak üzere, ayrım gözetmeksizin saldırılar, korunan hedeflere kasten saldırılar,  yasaklanmış silahların kullanılması, yağmalama ve zorla yerinden edilmeler de  dahil savaş suçu işlenmesi dikkati çekti." ifadesine yer verildi.
 
Komisyon raporunda ayrıca çatışan tüm tarafların uluslararası insan  hakları hukukunun gereği olarak sivilleri korumak için uygulanabilir tüm  önlemleri almadıklarına yer verildi.
 
Yerinden edilen Suriyelilerin, geçim sıkıntısı ve sayısız zorluklarla  karşı karşıya bırakıldığına vurgu yapılan raporda, sivillerin yeterli gıdaya,  suya, temel sağlıkhizmetlerine ve barınma imkanlarına erişimindeki büyük  sıkıntılara dikkat çekildi.
 
Öte yandan komisyonun hazırladığı raporun, BM Cenevre Ofisi'nde devam  eden İnsan Hakları Konseyinin 39. oturumunda, 17 Eylül'de üye ülkelere sunulacağı  belirtildi.
 
Komisyon Başkanı Paulo Sergio Pinheiro da rapora ilişkin yaptığı  açıklamada, "Bu çatışmanın taraflarının yürüttükleri askeri operasyonlarla  sivillerin yerinden edilmesi hususundaki sorumluluklarını yerine getirememesi  büsbütün kabul edilemez." değerlendirmesinde bulundu.

Anahtar Kelimeler

banner45

Yorum Yaz

@name x