Başbakan Yıldırım: Yok hükmündedir

Başbakan Yıldırım: Yok hükmündedir

07 Aralık 2017 Perşembe 08:34
Bu haber 982 kez okundu

Başbakan Binali Yıldırım, ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıması ve buna bağlı adımların, Türkiye Cumhuriyeti'ne göre yok hükmünde olduğunu bildirdi.


Başbakan Yıldırım: Yok hükmündedir
banner26
 Başbakan Binali Yıldırım, ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasına  ilişkin yazılı açıklama yaptı. Başbakan Yıldırım, açıklamasında şu değerlendirmelerde bulundu:
 
"ABD Başkanının Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etmesi ve buna  bağlı adımlar, Türkiye Cumhuriyeti'ne göre yok hükmündedir. Bu karar,  Filistin-İsrail barış çabalarına ve Ortadoğu barış sürecine indirilmiş ağır bir  darbedir. Bu kararla bölgede Pandora'nın kutusu açılmıştır. Filistin ve Ortadoğu  barışını kökten ortadan kaldıracak bu karar, siyasi kaygılarla alınmış tam bir  sorumsuzluk örneğidir. Bu kararı alanları şiddetle kınıyorum. Her zaman olduğu  gibi, Mescid-i Aksa başta olmak üzere, Kudüs'ün bütün kutsal mekanlarının  statüsüne saygı gösterilmesi, emrivakiler yapılmaması hayati önemi haizdir."
Türkiye'nin, dönem başkanı olarak İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'ni  13 Aralık itibarıyla toplamaya karar verdiğini belirten Başbakan Yıldırım, İslam  dünyasının liderleriyle konuyu bütün boyutlarıyla istişare ederek atılması  gereken mukabil adımların kararlaştırılacağını duyurdu.

Anahtar Kelimeler

banner45

Yorum Yaz

@name x