ABD'den Türkiye açıklaması

ABD'den Türkiye açıklaması

10 Ağustos 2018 Cuma 08:04
Bu haber 1011 kez okundu

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, iki ülke arasındaki sorunların çözümüne yönelik ABD'ye gelen Türk heyetiyle geniş kapsamlı görüşmeler yapıldığını, Amerikalı rahip Andrew Craig Brunson'ın eve dönmesi talebini net şekilde ilettiklerini bildirdi.


ABD'den Türkiye açıklaması
banner26
 Bakanlık Sözcüsü Nauert, günlük basın toplantısında kendisine  yöneltilen soru üzerine Türk heyetinin ABD'deki temaslarına ilişkin  açıklama  yaptı.
 
Sözcü Nauert, "Türkiye ile çok kapsamlı bir ilişkimiz var ve Türkiye  hükümetiyle bu konuları her görüşmemizde konuşuyoruz. Dün, Türkiye hükümeti  yetkilileriyle yaptığımız görüşmeler çok geniş kapsamlıydı. Açık bir şekilde  Rahip Andrew Brunson'ın eve dönmesi gerektiğini söyledik." dedi.
"Bu (görüşmelerin) bir kısmını kamuoyuna açık bir şekilde  tartışmayacağız." diyen Nauert, "İlerleme olarak Brunson'ın eve dönmesini  görüyoruz. Görüşmelerin içeriği hakkında tanımlamalar yapmayacağız." ifadesini  kullandı.
 
Başkanlığını Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal'ın yaptığı 9  kişilik Türk heyetiWashington'a gelerek, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Hazine  Bakanlığı'nda görüşmeler yapmıştı.
 
Dışişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ile Hazine ve Maliye  Bakanlığı'ndan 3'er temsilcinin bulunduğu Türk heyetinin temaslarına Türkiye'nin  Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç da eşlik etmişti.

Anahtar Kelimeler

banner45

Yorum Yaz

@name x