65 yıl sonra bir ilk Cumhurbaşkanı Atina'da

65 yıl sonra bir ilk Cumhurbaşkanı Atina'da

07 Aralık 2017 Perşembe 12:41
Bu haber 995 kez okundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan'da. Erdoğan'ın ziyareti 65 yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyaret olma özelliğini taşıyor. Erdoğan, Atina'daki temaslarının ardından da Batı Trakya'yı ziyaret edecek. Erdoğan'ın Atina'ya gelişini Yunanistan televizyonları yayınlarını keserek canlı verirken, kentte de sıkı güvenlik önlemleri alındı.


65 yıl sonra bir ilk Cumhurbaşkanı Atina'da
banner26
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda  bulunmak üzere özel uçak "TUR" ile TSİ 11.50'de Yunanistan'ın başkenti Atina'ya  geldi.   Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Atina Uluslararası Eleftherios Venizelos  Havalimanı'nda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı  Nikos Kotzias, Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Halit Çevik, Türkiye'nin Atina-Pire  Başkonsolosu Oya Yazar ve diğer ilgililer karşıladı.
  Erdoğan ile eşi Emine ErdoğanGenelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi  Akar, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Avrupa  Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji  ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da  Yunanistan'a geldi.
 
MEÇHUL ASKER ANITINA ÇELENK BIRAKACAK
 
Erdoğan, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos'un davetine  icabetle geldiği Atina'da bir dizi temaslarda bulunacak.  Yunan Parlamentosu önündeki Meçhul Asker Anıtı'na çelenk bırakacak  Erdoğan, Yunan mevkidaşı Pavlopoulos tarafındanCumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi  törenle karşılanacak. Erdoğan ile Pavlopoulos baş başa ve heyetler arası görüşme  gerçekleştirecek.  Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile Başbakanlık'ta  görüşecek, ortak basın toplantısı düzenleyecek ve heyetler arası çalışma yemeğine  iştirak edecek. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, Cumhurbaşkanı Pavlopoulos ve eşi Vlasia  Pavlopoulos ?tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan onuruna resmi  akşam yemeği verilecek.
 
  65 YIL SONRA İLK, TELEVİZYONLAR CANLI YAYINA GEÇTİ 
 
Celal Bayarın 1952' de gerçekleştirdiği Yunanistan ziyaretinden sonra Erdoğan'ın ziyareti 65 yıl aradan sonra  cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyaret olma özelliğini taşıyor.  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyetin Atina'ya gelişi de  Yunan televizyonlarınca canlı yayınlandı.
 
 YARIN BATI TIRAKYAYI ZİYARET EDECEK 
 
Cumhurbaşkanı Cuma günü Dışişleri Bakan Vekili Yiorgos Katrugalos ve Dışişleri Bakan Yardımcısı İoannis Amanatidis eşliğinde Batı Trakyayı ziyaret edecek.
 
SIKI GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI 
 
Bu arada 24 saat için Atinada sıkı güvenlik önlemleri alındı, ulaşım araçlarının seferlerinde değişiklikler düzenlendi ve toplu gösteriler yasaklandı. Recep Tayyip Erdoğa'nnın geçeceği yollarla ilgili düzenleme yapıldı.

Anahtar Kelimeler

banner45

Yorum Yaz

@name x