Stoltenberg'ten Türkiye açıklaması

Stoltenberg'ten Türkiye açıklaması

12 Şubat 2019 Salı 15:46
Bu haber 928 kez okundu

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Türkiye ve ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde iş birliği yapmasını memnuniyetle karşılıyorum" dedi.


Stoltenberg'ten Türkiye açıklaması
banner26
 NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yarın başlayacak olan NATO Savunma Bakanları toplantısının gündemine ilişkin Brüksel'de basın toplantısı düzenledi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Türkiye ve ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde iş birliği yapmasını memnuniyetle karşılıyorum" dedi.

Stoltenberg, Rusya ve ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çekilme kararına da değindi. 

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya'nın anlaşmaya yönelik yükümlülüklerini yerine getirmesi için hala bir fırsatın bulundugunu belirtti.

Tek tarafın sadık kaldığı bir anlaşmanın işlemesinin mümkün olmadığını vurgulayan Stoltenberg, ABD'nin anlaşmadan çekilmesini tüm müttefiklerin desteklediğine dikkat çekti. 

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Moskova yönetiminin inkarlarına rağmen Rusya'nın Avrupa kıtasını tehdit edecek şekilde SSC-8 tipi füzeleri konuşlandırmaya devam ettiğinin müttefiklerin istihbarat birimleri tarafından tespit edildiğini belirtti. 

İttifakın, anlaşma sona erdikten sonra oluşacak yeni ortama nasıl hazirlanması gerektiğini beliryeceğini açıkladı.

BAKAN AKAR'IN ÖNEMLİ GÖRÜŞME TRAFİĞİ 

Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenecek NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nda Türkiye'yi Savunma Bakanı Hulusi Akar temsil edecek.

NATO Karargahı'nda 13 Şubat'ta yapılacak toplantıya iştirak edecek Akar'ın, ikili görüşmeler yapması da bekleniyor. Akar'ın görüşeceği isimler arasında ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan'ın da yer alması öngörülüyor.

Akar'ın bir diğer görüşmesinin ise Yunanistan Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis ile olması planlanıyor. Bakan Akar, göreve yeni başlayan Apostolakis’e kutlama mektubu göndermiş, kendisini Türkiye'ye davet etmişti.

Akar'ın aralarında İtalya, Fransa, Karadağ ve Gürcistan'ın da bulunduğu bazı ülkelerin savunma bakanlarıyla da görüşeceği belirtiliyor.

Bakan Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması ile ittifakın savunma caydırıcılık yapısının ele alınacağı oturumlara da katılacak.
ntv


Anahtar Kelimeler

Yorum Yaz

@name x