Reyhanlı saldırısının faili Yusuf Nazik yakalandı

Reyhanlı saldırısının faili Yusuf Nazik yakalandı

12 Eylül 2018 Çarşamba 12:41
Bu haber 1024 kez okundu

Çok önemli son dakika haberi az önce geldi. MİT, 53 vatandaşın hayatını kaybettiği Reyhanlı saldırısının planlayıcısı Yusuf Nazik'i Suriye'nin Lazkiye kentinde paketleyip Türkiye'ye getirdi. Tüm aşamalarının MİT unsurlarınca gerçekleştirildiği operasyonla ele geçirilen Nazik, ön sorgusunda Reyhanlı saldırısını planladığını itiraf etti.


Reyhanlı saldırısının faili Yusuf Nazik yakalandı
banner26
 Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı tarafından Suriye'nin Lazkiye kentinde yapılan nokta operasyonda, 2013  yılında Reyhanlı’daki bombalı saldırıda Suriye istihbaratıyla irtibatı sağlayan  ve failleri yönlendiren Yusuf Nazik yakalanarak Türkiye’ye getirildi. 
Edinilen bilgiye göre, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 2013’te  gerçekleştirilen ve 53 vatandaşın hayatını kaybettiği bombalı saldırıda failleri  yönlendiren ve Suriye istihbaratıyla irtibatı sağlayan Yusuf Nazik’in bulunduğu  Suriye'nin Lazkiye kentinde MİT tarafından nokta operasyonu gerçekleştirildi.
Aranan teröristler listesinde "mavi" kategoride yer alan Reyhanlı'nın  organizatörü Yusuf Nazik, MİT mensuplarının operasyonuyla ele geçirilmesinin  ardından güvenli yollar üzerinden Türkiye’ye getirilerek sorguya alındı.

Planlama ve organizasyon itirafı
 
Nazik’in ön sorgusunda, Suriye istihbarat birimlerinden aldığı  talimatla Türkiye’de eylem arayışına girerek alternatif eylem yerlerine yönelik  keşif çalışması yaptığını, patlayıcıların Suriye’den Türkiye’ye intikalini  sağladığını, iki transit tipi araç temin ederek patlayıcıların araçlara  yerleştirilmesini organize ettiğiniitiraf ettiği öğrenildi.
 
Ayrıca Nazik'in, Reyhanlı patlamalarında rol aldığı bilinen Mukaveme  Suriye lideri Mihraç Ural hakkında da detaylı bilgiler paylaştığı, sorgusunda  eyleme katılan diğer firari sanıkları da teslim olmaya çağırdığı belirtildi.
 
"Türkiye devleti çok büyüktür, hesabını sizden soracak"
 
Sorgusunda Antakya doğumlu olduğunu aktararak ailesi hakkında bilgi  veren Nazik, Reyhanlı’daki bombalı saldırıyı arkadaşlarıyla yaptıklarını itiraf  etti.
 
Emri Suriye istihbaratından aldığını belirten Nazik, "Türkiye  devletinden kaçamadım, pişmanım. Beni Suriye’den yakalayıp getirdiler.  Suriye’deki arkadaşlarıma sesleniyorum, yol yakınken dönün, Türk devleti bize  sahip çıkar, kendi devletimiz bize sahip çıkar. Suriye devletine de sesleniyorum,  Türkiye devleti çok büyüktür bunun hesabını elbet sizden soracak." ifadelerini  kullandı.
 
 
Yerli ve milli operasyon
 
MİT Başkanlığı böylece, FETÖ militanlarına karşı son dönemde yürüttüğü  başarılı sınır ötesi operasyonlara bir yenisini de Lazkiye’de gerçekleştirdiği  operasyonla eklemiş oldu.
 
Yabancı herhangi bir devletten istihbari ya da lojistik desteğin  alınmadığı operasyonda, tespit, izleme, operasyon ve nakil aşamaları tamamen MİT  Başkanlığı unsurlarınca gerçekleştirildi.
 
Türkiye, özellikle 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında  "terörle kaynağında mücadele" amacıyla sınır ötesi operasyonlar gerçekleştiriyor.  Bu doğrultuda güvenlik güçleri arasındaki koordinasyonla, başta PKK ve FETÖ üyesi  olmak üzere çok sayıda terörist Türkiye’ye getirildi.
 
Reyhanlı saldırısı
 
Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs 2013'te 52 kişinin hayatını  kaybettiği ve çok sayıda kişinin yaralandığı iki ayrı bombalı terör saldırısı  gerçekleştirilmişti. Saldırıda yaralanan bir kişinin daha sonra vefatıyla  hayatını kaybedenlerin sayısı 53’e yükselmişti. Reyhanlı Belediyesi yanı ile PTT  binası önünde gerçekleşen patlamalarda 912 konut, 891 iş yeri ve 148 araç zarar  görmüştü.
 
Reyhanlı saldırısı davasında karar 23 Şubat 2018’de çıkmıştı. Buna  göre, bombalı eyleme ilişkin yargılaması süren 33 kişiden 9’u ağırlaştırılmış  müebbet hapis, 13’ü ise 10-15 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılmıştı.
 
Yusuf Nazik’in de aralarında bulunduğu firari durumdaki 8 terörist ise  kırmızı bültenle aranıyordu.
 
FETÖ'cü savcı raporu sümen altı etmişti
 
Öte yandan, patlama öncesinde MİT tarafından eyleme dair detay veriler  içeren bilgi notunun o dönem Reyhanlı Savcısı olarak görev yapan FETÖ mensubu  Özcan Şişman’a iletildiği ancak Şişman’ın söz konusu raporu sümen altı ederek  patlamanın gerçekleşmesine neden olduğu da ortaya çıkmıştı.
 
 

Anahtar Kelimeler

banner45

Yorum Yaz

@name x