Prof. Dr. Beril Dedeoğlu vefat etti

Prof. Dr. Beril Dedeoğlu vefat etti

13 Mart 2019 Çarşamba 21:11
Bu haber 858 kez okundu

Eski AB Bakanı, uluslararası ilişkiler uzmanı Prof. Dr. Beril Dedeoğlu 58 yaşında hayatını kaybetti.


Prof. Dr. Beril Dedeoğlu vefat etti
banner26
 58 yaşında hayatını kaybeden Profesör Beril Dedeoğlu, bir dönem Avrupa Birliği bakanlığı da yaptı. Akedemik hayatına birçok kitap ve makale sığdırdı. 


Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi, Eski Avrupa Birliği Bakanı, Akademisyen Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede 58 yaşında hayatını kaybetti. Dedeoğlu evli ve iki çocuk annesiydi.

28 Şubat'ta beyin kanaması geçiren Beril Dedeoğlu, Geçirdiği ameliyatın ardından yoğun bakım servisinde tutuluyordu. 13 gün süren yaşam mücadelesini kaybetti.

PROF. DR. BERİL DEDOĞLU KİMDİR

Prof. Dr. Beril Dedeoğlu 1961'de Ankara'da dünyaya geldi. Galatasaray Lisesi'nin ardından, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu. Aynı üniversitede yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı.

Akademik kariyerine Galatasaray Üniversitesi'nde başladı. 2005'te profesör oldu. Aynı yıl Galatasaray Üniversitesi İkitisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığı'na getirildi.

Dedeoğlu, farklı üniversitelerde dersler verdi. Uluslararası güvenlik ve strateji, Avrupa Birliği ve uluslararası ilişkiler alanlarında birçok kitap ve makele yazdı. Gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Dış politika ve güvenlik konularıyla ilgili katılığı televizyon programlarına yorumlarıyla katkıda bulundu.

6 Şubat 2012'de 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Yükseköğretim Kurulu üyeliğine atandı. 

2015'te Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki geçici seçim hükümetinde Avrupa Birliği Bakanı olarak görev yaptI.

Beril Dedeoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararı ile 2018'de Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu'nda görevlendirilmişti.
ntv


Anahtar Kelimeler

banner45

Yorum Yaz

@name x