Erdoğan için Berlin’de OHAL

Erdoğan için Berlin’de OHAL

14 Eylül 2018 Cuma 10:07
Bu haber 948 kez okundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 28 Eylül’de yapacağı Almanya ziyaretinde güvenlik önlemleri en üst seviyede olacak. 10 bin güvenlik görevlisinin görev yapacağı Berlin’de olağanüstü halin ilan edilmesi gündemde…


Erdoğan için Berlin’de OHAL
banner26
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in davetlisi olarak 28-29 Eylül’de yapacağı Almanya ziyareti öncesinde hazırlıklar sürüyor. 23-27 Eylül’de Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’na katılmak içinABD’de olacak Erdoğan, ardından Berlin’e gelecek. Berlin polisi Erdoğan’ın güvenliği için adeta alarma geçti. Devlet protokolüyle karşılanacak Erdoğan için en üst düzeyde güvenlik önlemleri alınacak.

En riskli ziyaret

Berlin polisi, Erdoğan’ın ziyaretini, 2002 yılında eski ABD Başkanı George W. Bush’un Berlin’deki temaslarından bu yana gerçekleşecek ‘en riskli ziyaret’ olarak sınıflandırıyor. Cumhurbaşkanının kentte olduğu süre içinde PKK’ya yakın gruplarla, aşırı solcu Alman otonomların gösteri ve eylemlerinin taşkınlığa dönüşmesini engellemeyi amaçlayan emniyet yetkilileri, ziyaret boyunca kentte olağanüstü hal ilan edilmesini tartışıyor.

Polis takviyesi istendi

Berlin Eyalet Emniyet Müdürlüğü’nün Eyalet İçişleri Bakanı Andreas Geisel’e bu yönde resmi bir talebi olduğu, Geisel’in yetkililerle durumu ele aldıktan sonra karar vereceği öğrenildi. Eyalet İçişleri Bakanı, Erdoğan’ın ziyareti boyunca alınacak önlemlerin Berlin’in elindeki imkanların çok üstünde olduğunu belirterek, diğer eyaletlerden, federal polis birimlerinden ve özel harekat komandoları birimi SEK’ten takviye talep etti. Bir polis yetkilisinin açıkladığı son sayıya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti sırasında toplam 10 bin güvenlik gücü kentte asayişi sağlayacak.

Polis: Maç ertelensin

Polis temsilcilerinin, 28 Eylül’de akşam saatlerinde Berlin Olimpiyat Stadyumu’nda oynanması planlanan Hertha Berlin-Bayern Münih Bundesliga maçının ertelenmesini önerdikleri belirtildi. Erdoğan’ın ziyaretinin ardından, 2-3 Ekim tarihlerinde iki Almanya’nın 1990’da yeniden birleşmesi dolayısıyla düzenlenecek şenliğin de Berlin’de kutlanacağını söyleyen polis yetkilileri, 27 Eylül-3 Ekim arasında kentte olağanüstü hal ilan edilmesini önerdiler. Berlin’de olağanüstü hal durumu, son kez 2002 yılında ABD eski başkanı Bush’ın ziyaretinde alınmış, kentte ‘Kırmızı alarm’ ilan edildikten sonra Bush’un kaldığı otel ve hükümet binasına yakın yerlerde tüm protesto girişimleri ve toplantılar yasaklanmıştı.

2 milyar dolarlık imza

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kazakistan lideri Nursultan Nazarbayev yaptıkları baş başa görüşme ve Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Oturumu’nun ardından ortak basın toplantısı düzenledi. “Görüşmelerimizde FETÖ ile mücadele konusunda fikri alışveriş yaptık” diyen Erdoğan, “Bu örgütün ülkemiz, milletimiz ve varlık gösterdiği tüm ülkeler için oluşturduğu tehdidi tüm boyutlarıyla ortaya koyduk ve ilgili arkadaşlarımızı görevlendirdik” dedi. Kazakistan’da birçok Türk firmasının başarılı çalışmalar yaptığını söyleyen Nazarbayev, “Ziyaretim çerçevesinde 2 milyar dolarlık karşılıklı projelere imza attık” diye konuştu. Ortak basın toplantısı öncesinde Erdoğan ve Nazarbayev’in huzurunda iki ülke arasında 5 anlaşma imzalandı.

Merkel’le görüşecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti sırasında Köln’de bulunan Diyanet İşleri Türk İslamBirliği’ne (DİTİB) bağlı Merkez Camii’yi de ziyaret etmek istediği öğrenildi. Konuyla ilgilihaberleri doğrulayan diplomatik kaynaklar, Alman ve Türk yetkililerin söz konusu isteği ele aldıklarını, Türk tarafının, ziyaretin sadece Alman tarafı ile mutabakat oluşturulması durumunda gerçekleşeceğini vurguladığını belirtti. 27 Eylül akşamı saat 22.00’de Tegel havalimanının askeri bölümüne inmesi beklenen Erdoğan’ın 28 Eylül’de Cumhurbaşkanı Steinmeier ve Başbakan Merkel’le görüşmeleri var.
Miting düzenlenecek

 

Cumhurbaşkanı aynı akşam Bellevue Sarayı’nda onuruna verilecek ‘devlet yemeği’ davetine katılacak. Erdoğan’ın Köln ziyareti konusunda iki tarafın uzlaşmaya varması durumunda, bunun 29 Eylül Cumartesi öğleden önce gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Almanya Kürt Toplumu başta olmak üzere çok sayıda radikal Kürt dernek, Erdoğan’ın Berlin’den ayrılacağı 29 Eylül tarihinde Brandenburg Kapısı önünde kitlesel protesto mitingi düzenleneceğini duyurmuştu.
 
Katar Şeyhi’nden uçak jesti
 
Katar Şeyhi Temim bin Hamed Al Sani, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a VIP donanımlı özel uçağını hediye etti. TRT Haber’in duyurduğu habere göre, uçak Sabiha Gökçen Havalimanı’na inerek cumhurbaşkanlığı filosuna katıldı. Normalde 400 yolcu kapasitesi bulunan uçak, özel donanımıyla 76 yolcu taşıyabiliyor. TRT Haber’de aktarılan bilgilere göre, Katar Şeyhi’nin 400 milyon dolarlık Boeing 747-8 tipi uçağı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sevgisi nedeniyle hediye ettiği bildirildi.
 

Anahtar Kelimeler

banner45

Yorum Yaz

@name x