Defne Joy' a 2-3 saat sonra ilk müdahele yapıldı!

Defne Joy' a 2-3 saat sonra ilk müdahele yapıldı!

21 Eylül 2016 Çarşamba 11:09
Bu haber 60781 kez okundu

Defne Joy'un da avukatlığını yapan Ersan Taştekin muhabirimiz Nilsu Duru'ya çok özel açıklamalarda bulundu. Ayrıntılar haberimizde...


Defne Joy' a 2-3 saat sonra ilk müdahele yapıldı!
banner26
 1- Öncelikle tüm Türkiye sizi Defne Joy Foster'in avukatı olarak tanıdı ama biz sizi sizden dinleyelim . Başarılı çok tercih edilen bir avukat olarak kendinizden bahseder misiniz?

Estağfurullah görevimizi yapmaya çalışıyoruz.Çok teşekkürler. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldum.1988 yılından beri İstanbul Harbiye'de bulunan aynı adres ve aynı telefonlar ile ofisimde Avukatlık Yapıyorum.Ofisim TAŞTEKİN HUKUK BÜROSU.Şirketlerin hukuk Müşavirliği,Boşanma davaları,Haksız rekabet davaları,Hukuk davaları,Fikri ve Sinai haklara ilişkin davalar,Tahliye,kira tespit, bazı ceza davalarına bakıyorum.Terör,Uyuşturucu ve devlet aleyhine işlenen cürümler ile ilgili davalara bakmıyorum. Adaletin yerine gelmesinde bir nebze olsun katkımız var ise kendimizi mutlu addederiz.

2- Adli Tıp Kurumu'nda yaşanan skandallar dudak uçuklatan boyutta. Skandallardan bahsedersek en şaşırtan olay neydi meslek hayatınızda ?Bu konuyla ilgili neler söylemek istersiniz?

Elbette Adli Tıp Kurumu Yargı için Çok önemli bir kurum.Çok fazla iş yükü olduğu bir gerçek.Bu sebepler ile dosyaların geçmiş de aylarca orada kaldığını biliyor ve yaşıyorum. Siyasi mülahazalar ile oraya liyakat dışı atamalar olduğu zaman elbette kararlarda çeşitli yanlışlıklar olması kaçınılmaz. Bu tür önemli ve kilit kurumlara liyakat harici atama yapılması mutlaka engellenmelidir. Bu kurumlara göz bebeği gibi korumak lazım. Çünkü Yargının en önemli kurumlarından birisi ve en kritik noktada bulunan bir kuruluş dan bahsediyoruz.Defne Joy Foster'un annesinin Avukatlığı sırasında dosyamız çok uzun zaman Adli Tıp dan dönmedi. Dosya her geldiğinde bir kaç husus eksik bırakıldı ve yine gönderildi. Defne nin doktora erken yetiştirilmesi ve erken müdahalenin hayat kurtaracağı konusunda ne yazık ki dosyaya karara dayanak olabilecek bir bilgi ve karar sunulamadı. Oysa ki Defne fenalaşmasından 2.5-3 saat sonra doktor müdahalesine imkan tanınmıştı. Bu gecikme elbette ölümünde çok rol oynamıştır. Adli Tıp Kurumu bu konuda ki somut bir niteleme,inceleme ve tespit yapmayışı ile gerçekten çok yanlış bir karar vermiştir. Eldeki veriler ile son derece açık bir şekilde bu konuda Mahkemeye net bir görüş verilebilirdi.

3- Türkiye'de kadın cinayetlerinin önüne neden geçilemiyor?En büyük eksiğimiz ne?

Türkiye'de kadın cinayetlerinin önüne geçmek gerçekten zor görünüyor. Çünkü bu konuda ki anlayışı değiştirmek lazım. Bu husus da bütün insanlara net bir mesaj vermek lazım. Eşini,kız arkadaşını veya başkaca bir kadına karşı kasten suç işleyen hiç bir sanığa ceza indirimi kesinlikle yapılmamalıdır. Duruşmadaki hal ve tavırları,geçmişi veya tahrik altında oluşu gibi sebepler ile ceza indirimi olmamalıdır. Ayrıca bu konuda ki kararlığı göstermek adına bu cezalarda artırım yapılmalı
topluma net bir mesaj verilmelidir.
Daha yeni bir olay olan şortlu bir hanımefendiye otobüste tekme atan şahıs toplumda infial yaratan bu suç ile ilgili olarak kesinlikle
hakkında ceza davası açılmalı ve yargılanmalıdır.Bu konuda mevzuatta eksiklikler var ise kanun koyucu tarafından acilen tamamlanmalıdır.Tecavüz,cinsel taciz,cinsel saldırıya ilişkin suçlarda indirim sebepleri kaldırılmalıdır.Kadınlara karşı işlenen suçlarda mutlaka kadın hakimler görev almalıdır. Kadınların kıyafetleri ile ilgili suç işleyenlere müsamaha gösterilmemelidir. Şortlu,mini etekli yada başı kapalı bir kadına hiç kimse kıyafetini sorgulama cesareti gösterememelidir.Bu elbette kimsenin haddi de değildir.

4- Diyelim ki bir yakınımız hayatını kaybetti. Şüpheli ölüm bu dedik ve sonrasında bizi neler bekliyor ne yapmalıyız ? Hukuki süreçte bizi neler bekliyor?

Yakınınız Allah Korusun şüpheli bir ölüm ile vefaat etmiş ise ölümün vukuu bulduğu yer Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma açar. Hazırlık dosyası ile ölüm ile ilgili her türlü araştırmayı yapacaktır.Deliller toplanacak,tanıklar dinlenecek gerekli görülür ise toplanan deliller üzerinde incelemeler yaptırılacaktır. Polis laboratuarlarında veya Adli tıpta bu konuda her türlü teknik tetkikatlar yaptırılacaktır. Eğer suç ve suçluluk durumu var ise Cumhuriyet Savcısı şüpheliler hakkında Sulh,Asliye ve Ağır Ceza Mahkemesinde Kamu davası açacaktır. Gerek hazırlık soruşturmasında gerek ise dava açılması durumunda mahkeme de bir Avukat meslektaşımız ile dava takip edilmelidir.

5- İntihar vakalarında otopsi yapıldı intihardır denildi dosya kapandı. Sonrasında bunu tekrar inceletme hakkımız var mı? Bunun aradan 30 yıl 20 yıl geçmiş olması dosyayı tekrar açmamıza engel olabilir mi? Var mı bir zaman kısıtlaması?
İntihar vakalarında Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından koğuşturmaya gerek olmadığı şeklinde karar alınır ise yani takipsizlik kararı. Bu karara Nöbetçi Sulh ceza mahkemesinde itiraz etmeye hakkınız var.Sulh Ceza Mahkemesi tarafından Savcılık kararı onanır ve itirazlarınız reddedilir ise Adalet bakanlığına kanun yararına bozma talebiyle başvurabilirsiniz.Kanun yarına bozma talebinizde reddedilir ise karar kesinleşir. Bizim kanunlarımızda ceza zaman aşımı süreleri bulunmaktadır.Ancak bu süreler içersinde olması durumunda talepleriniz incelenebilir.
Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası gerektiren suçlarda 30 yıl,
Müebbet hapis cezası gerektiren suçlarda 25 yıl,
Yirmi yıldan aşağı olmamak üzere hapis cezası gerektiren suçlarda 20 yıl,
5 yıldan fazla ve 20 yıldan az hapis cezası gerektiren suçlarda 15 yıl,
5 yıldan fazla olmamak üzere hapis veya adli para cezası gerektiren suçlarda 8 yıl zaman aşımı geçmekle düşer.

6- Boşanma davalarında bir yakınım 6 ay sonrasına zor gün aldı . Neden bu kadar uzun geç vadeler bekliyoruz ?
Gerçekten Mahkemeler çok yoğun. Hakim ve Savcılarımız insanüstü emek ve çaba gösteriyorlar. Boşanma davaları için her iki taraf da öne alma dilekçesi verir iseniz
olabilecek en kısa güne duruşmaları öne alıyorlar. Ancak bazı Mahkemeler özellikle çok yoğun. Bulunduğu bölgede ki iş ve nüfus yoğunluğu sebebi ile inanılmaz fazla dosyaya sahipler. Bazı Adliyelerde bir tane Aile Mahkemesi olması da etken. Mesela Beykoz Adliyesinde bir tane Aile Mahkemesi var bu sebep ile de yeterli olmuyor. Bu durumda daha az yoğun Adliyelerde dava açılması sorunu bir nebze ortadan kaldıracaktır.

7- Türkiye'de hukuk sistemini geçmişten günümüze değerlendirecek olursak sizce ne durumda ?

Hukuk ve Adalet bence bir devletin en önemli kurumu ve erki. Hiç bir şekilde yadsınamaz ve birazcık geri plana atılması dahi düşünülemez.Siyasi Mülahazalar ile liyakat şartı göz ardı edilince Adalet ve Hukuk çok yara almıştır.Bu sebep ile geçmişten ders almalıyız. Hakimlerimizi ve savcılarımızı rahat bırakmalı ve özgür bir şekilde karar alabilecek tüm mekanizmaları kurmalıyız. Hakim ve savcıların sosyal,içtimai ve maddi bütün problemlerini halletmeli sadece dosyalarına konsantre olmalarını sağlamalıyız.Biz Avukatlar olarak adaletin yerine gelmesi için üzerimize düşen bütün sorumluluğu yerine getirmeye her zaman hazırız.Bir gün hukuk herkese lazım olacaktır.
Prusya kralı Büyük Friedrich sarayının hemen yanında ki değirmeni satın almak istemiş; adam vermeyince zor kullanarak parasız alacağını bu değirmencinin neye güvendiğini ifade edince yaşlı değirmenci de 'Berlinde hakimler var onlara güveniyorum demiştir.. Bence bu yaşanmış olay Adaletin insanların gözünde ki değerini ve güvenirliğini açıkça gözler önüne sermektedir

8- Başarınızın sırrı nedir?

Estağfurullah.başarılı olmaya çalışıyorum. Elbette tek formül çalışmak,çalışmak ve çalışmaktır.Bunun yanında dürüst ve güvenilir olmak,insanların güvenini kötüye kullanmamak da çok önemlidir. Hiç kimse ikinci bir şansı size vermeyecektir.İnsanların güvenini kötüye kullanacağıma bütün varlığım kaybolsun çok daha iyi. Bizim işimiz zaten güvene dayalı bir meslek.Ayrıca mesleki yayınları ve Yargıtay,Danıştay,Anayasa mahkemesi, Yüksel mahkeme kararlarını,Avrupa İnsan hakları mahkemesi kararlarını da Çok fazla okumak ve değerlendirmek de şarttır.

9- En zorlandığınız dava neydi var mı paylşamla istediğiniz isim vermeden bir dava bir olay?
Çok zorlandığım değil de çok yakın bir arkadaşımın boşanma davasında Anneden ufak yaşta iki çocuğun velayetini almak çok çetrefilliydi.Gerçekten Anne çocuklara iyi bakmıyor ve gece sabahlara kadar çocukları zikir ayinlerine götürüyordu.Yerel mahkeme velayet talebimizi reddetti. Tanıklara resimlere rağmen velayeti müvekkilim babaya vermedi. Ancak kararı temyiz edip Yargıtay'da duruşmalı inceleme istedik ve Şükürler olsun ki Yargıtay Yerel mahkeme Kararını bozarak çocuklarının velayetini müvekkilim babaya verdi. Bu kararı müvekkilime haber verdiğim de bana ağlayarak sarılması,dakikalarca göz yaşı dökmesini elbette unutmam mümkün değil..

10- Eklemek istediğiniz mesajınız var mı okurlarımıza ? Çok teşekkürler

Adalet herkes için tam zamanında olmalı. Bir devletin bence en önemli görevi budur.İnanın Güvenlikten,barınmaktan,sağlıktan,haberleşmeden ve her şeyden önce bu gelir. İnsanlar haksızlığa uğramalarını asla unutamazlar.İyileşirsiniz, Yaranız kapanır,ama haksızlığa uğradığınızı asla unutmazsınız. Bu sebep ile diyorum ki Bırakınız Adalet yerine gelsin de gerekirse dünya kopsun......

Anahtar Kelimeler

Yorum Yaz

@name x

Toplam Yorum Sayısı 23

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Sefer aydın 4 yıl önce yorumlandı

sayın duru sizi gerçekten çok kutluyorum.avukat beye devamlı bir köşe açsanız da buradan soruları yanıtlasa vatandaşa büyük hizmet edersiniz.çok bilgili ve tecrübeli bir avukat arkadaş.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Nilsı Duru 4 yıl önce yorumlandı

Selahattin Bey teşekkürler ilginiz için. Taştekin Hukuk Bürosu 0212 219 63 28

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Selahattin Gördes 4 yıl önce yorumlandı

tebrikler çok güzel ve içi dolu bir yazı olmuş.bu yazıları artırın daha farklı meslekler ile de yapın.avukat bey ile çok konuşmak isterim telefonunu alabilrmiyim lütfen.

3 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Sinem kaya 4 yıl önce yorumlandı

defne ya allah rahmet eylesin.avukat beye başarıların. devamını diliyorum.sizlerede canı gönülden kutluyorum.

4 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ahmet Baki 4 yıl önce yorumlandı

i̇lk defa sitenize girdim çok beğendim.defne koy olayında ayrıca ilgimi çekti.avukat bey bence orjinal ve çok samimil bir söyleşide bulunmuş.yazarınıza gerçekten zam yapmalısınız.

6 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Selim Yılmaz 4 yıl önce yorumlandı

Helal olsun.Çok iyi yazı.Emeği geçenlere bravo.

6 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

MUSTAFA GÜNDÜZ 4 yıl önce yorumlandı

bravo süper bir görüşme.prusya kralı hikayesi de tam bize göre.inşallah bizde bir gün bunları söyleyebiliriz.hukuk adamı bu olsa gerek.bravo av.ersan bey..

7 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Oman Hancıoğlu 4 yıl önce yorumlandı

gerçekten yararlı bir yazı.avukatınız olağanüstü güzel açıklamış. bu yazıları ünlü doktor ve maliye ve muhasebecilerle de yapmanızı dilerim.avukat arkadaşa ve size başarılar

7 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

CANAN TOROS 4 yıl önce yorumlandı

hari̇ka bi̇r yazi ve görüşme olmuş. sayın avukat bey çok güzel ,izah etmiş. adam gibi ifade edince adam gibi cevap veriliyor demek ki. google da inceledim avukat bey çok başarılı bir avukat ama çok mütevazi bir kişilik.de cevap sunmuş.sizleri kutluyorum. çok yararlandık.saçma eyyy nidaları ile cahil cühela insanlara cevap vermediği için de ayrıca kutlarım kendisini..

8 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

EYYYY Nihat DOĞAN:)) 4 yıl önce yorumlandı

herkese eyyyyyy diye sesleniyor :)))))) türkücü nihat araştıryor avukatlar araştırmıyor susuyor dedin bak her şey ortada eyyyy nihat doğannnnnnnnnnnnnnnnn:)

8 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Yargılanmalı 4 yıl önce yorumlandı

tekrar yargılansın cezasız kalmamalı

5 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Sn Ersan Bey 4 yıl önce yorumlandı

Neden tam yanıt vermeyip her şey askıda bırakıyorsunuz? Neden tek kare resim yok neyden kaçıyorsunuz açıklar mısınız ??? Defne için neler yaptınız dava için ne yaptınız? Nihat Doğan deliller topladım diyor siz bir açıklama yapmıyorsunuz ? duyarsız mısınız gerçekten demek istemem bu kadar seneleik adalet adamısınız bu suskunluk neden ???

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Sonuç ?????????!!!!! 4 yıl önce yorumlandı

Avukattan açıklama bekliyoruz sonuç ne oldu ne durumda dava !!!!!!!!

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Barış 4 yıl önce yorumlandı

Nihat Doğan google gibisin hahhahaha

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Şenol 4 yıl önce yorumlandı

defno joya daha detayli deiğnen bir röportaj daha yapsaniz

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Müjgan 4 yıl önce yorumlandı

nasılda güzel gülüşü varmıs :( mekanı cennet olsun

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Avukat nerde 4 yıl önce yorumlandı

İyi de neden tek kare resmi yok?? Defne tamam da rahmetli resmini n yanına avukatı da görseydik

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Sinan Camdan 4 yıl önce yorumlandı

Demet Akalın ın da avukatı diye duydum Ersan Beyı. Demek ünlülerin avukatı

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Gizem Dal 4 yıl önce yorumlandı

Haber2e. com a konusmus tebrikler e hani konusmuyor davadan kaçıyor diyorlardı burda her seyi açıklamıs. Demekki üslup çok önemli soru sormakla yargılar azarlar gibi olmak arasında çok fark var. Senelerin hukuk adamına bir türkücü çıkıp ah kam kesiyorsa ne diyelim Allah ıslah etsin Nihat Doğan ı

3 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Oğuzhan 4 yıl önce yorumlandı

Adalet en kısa zamanda yerini bulsun dileğimiz budur :(

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Sanem 4 yıl önce yorumlandı

Sn Ersan Taştekin Nihat Doğan ın sizinle ne sorunu var ? neden sürekli size sesleniyor Beyaz Tv den :))) Trajikomik

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

ozan 4 yıl önce yorumlandı

geç kalindiysa ihmal varsa neden cezasiz kaldi ???

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Demet 4 yıl önce yorumlandı

gündemi takip eden en başarili site tebrikler :)

1 Kişi beğendi.