BM'den Türkiye'ye İdlib çağrısı

BM'den Türkiye'ye İdlib çağrısı

10 Ağustos 2018 Cuma 08:39
Bu haber 940 kez okundu

Rejim, Suriye’de muhaliflerin son kalesi İdlib’e saldırılarını yoğunlaştırırken, operasyonun yaklaştığını belirten broşürler attı. Broşürde ‘Savaş bitiyor. Bizimle uzlaşın. Geleceğiniz sizin elinizde’ dendi. BM yetkilisi ise Türkiye’den sınırı açmasını isteyeceğini açıkladı.


BM'den Türkiye'ye İdlib çağrısı
banner26
 SURİYE’nin kuzeybatısındaki Türkiye’ye komşu İdlib’de ülkenin çeşitli yerlerinden tahliye edilerek gelen çok sayıda silahlı muhalif grup bulunuyor. Esad rejiminin bir sonraki ‘askeri öncelik’ olarak nitelendirdiği İdlib’e yönelik dün yoğun roket saldırısı gerçekleşti. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Direktörü Rami Abdulrahman, rejimin saldırılarının kara harekâtı için bir hazırlık olduğunu öne sürdü. Abdulrahman, salı gününden beri İdlib’deki belirli noktalara rejim tarafından askeri takviye gönderildiğini söyledi.

Esad rejimi dün İdlib halkına, bölgeye yönelik saldırının yaklaştığını duyuran broşürler attı. Rejim, halktan İdlib’de devlet otoritesinin yeniden sağlanması için taraf değiştirmelerini talep etti. Broşürde, “Ailenizin, çocuklarınızın kaderi ve gelecek sizin kararınıza bağlı” uyarısı yer aldı. Rejime bağlı helikopterlerin söz konusu bildirileri halkın üzerine attığı esnada, savaş uçaklarının da sivillerin üzerinde uçuş yaptığı ifade edildi. Türkiye, İran ve Rusya ile varılan uzlaşma sonrası İdlib’in ‘çatışmasızlık bölgesi’ ilân edilmesi nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) İdlib’de 12 adet gözlem noktası kurmuştu.

4 MİLYONU AŞKIN SİVİL

BM Suriye Danışmanı Jan Egeland, Türkiye’den İdlib’de çatışmaların başlaması durumunda, bölgeden kaçan sivillere sınırı açmasını isteyeceklerini söyledi. BM temsilcisi, Rusya, İran ve Türkiye’den çatışmadan kaçınılması için ellerinden geleni yapma sözü aldığını da aktardı. Egeland, İdlib’de 4 milyonu aşkın sivil bulunduğunu belirtti.


Anahtar Kelimeler

banner45

Yorum Yaz

@name x