Avrupa Parlamentosu Türkiye raporunu oylayacak

Avrupa Parlamentosu Türkiye raporunu oylayacak

13 Mart 2019 Çarşamba 13:50
Bu haber 880 kez okundu

Avrupa Parlamentosu bugün Türkiye raporunu oylayacak. Parlamento'nun Hollandalı üyesi Kati Piri'nin hazırladığı raporda Türkiye ile üyelik müzakerelerinin askıya alınması çağrısı yapılıyor.


Avrupa Parlamentosu Türkiye raporunu oylayacak
banner26
 Karar tasarısı haline getirilen rapor dün parlamentoda tartışıldı. Parlamentodaki sağ, aşırı sağ ve AB karşıtı grupların çoğunluğu müzakerelerin askıya alınması önerisini yeterli bulmuyor. 

Sağ kanat, karar tasarısında üyelik müzakerelerinin "tamamen sonlandırılması" ifadesinin kullanılmasını istiyor. Bu amaçla hazırlanan değişiklik önergesi de bugün oylamaya sunulacak. 

Merkez, merkez sol ve sol gruplar ise karar tasarısındaki gibi, üyelik müzakerelerinin askıya alınması önerisinin yeterli buluyor. Parlamentonun oylayacağı karar tasarısında, Türkiye'yle müzakererin askıya alınması önerisi dışında, ilişkilerin "etkin bir ortaklık kapsamında yeniden tanımlanması" isteniyor. 

Parlamento, Gümrük Birliği'nin güncellenmesinin ise insan hakları ve temel haklara saygı koşuluna bağlanmasını talep ediyor. 

Avrupa Parlamentosu ilk kez üyelik sürecindeki bir aday ülkeyle müzakerelerin askıya alınmasını istiyor. Ancak Avrupa Parlamentosu Avrupa Birliği'nin nihai karar organı değil. Aldığı kararlar, tavsiye niteliği taşıyor, bağlayıcılığı bulunmuyor.
ntv

Anahtar Kelimeler

banner45

Yorum Yaz

@name x