1.5 yıl sonra Ankara’ya elçi seçti

1.5 yıl sonra Ankara’ya elçi seçti

17 Şubat 2019 Pazar 11:13
Bu haber 1063 kez okundu

ABD Başkanı Donald Trump, yaklaşık bir buçuk yıldır boş duran Ankara’daki büyükelçilik koltuğu için kıdemli kariyer diplomatı David Satterfield’ı aday gösterdi. Satterfield, ABD Senatosu onaylarsa resmen Türkiye’ye büyükelçi atanacak. Çok iyi Arapça bilen Satterfield, Ortadoğu uzmanı.


1.5 yıl sonra Ankara’ya elçi seçti
banner26
 DAVID Satterfield ismi Ankara için bir yıldır konuşuluyordu, ancak Türk-Amerikan ilişkilerindeki krizler nedeniyle resmen aday gösterilmesi uzun zaman aldı. 2018’in Ekim ayında Pastör Andrew Brunson’ın serbest kalmasının ardından Trumpyönetimi, Ankara’ya büyükelçi ataması için ara seçimlerle yeniden şekillenen Kongre’nin göreve başlamasının beklendiği mesajı veriyordu.

SURİYE VE IRAK’I AVUCUNUN İÇİ GİBİ BİLİYOR

ABD Dışişleri Bakanlığı’na 1980’de giren Büyükelçi Satterfield, 39 yıldır ülkesinin Ortadoğu’daki neredeyse tüm kritik misyonlarında farklı kademelerde önemli görevler üstlendi. George W. Bush döneminin Neocon’larından Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın üst düzey danışmanı ve Dışişleri’nin Irak konusundaki özel koordinatörü olarak görev yapan Satterfield, Irak ve Suriye’deki dengeleri çok iyi bilen bir diplomat olarak tanınıyor.

Görev yaptığı ülkeler arasında Suudi Arabistan, Suriye, Mısır, Lübnan ve Tunus var. ABD Dışişleri Bakanı’nın Libya özel danışmanı, Kahire Büyükelçiliği maslahatgüzarı, Bağdat Büyükelçiliği misyon şefi yardımcısı ve Lübnan büyükelçisi olarak görev yaptı. İsrail-Arap ihtilafı üzerine de uzun mesai yaptı.
ABD Başkanı, Dışişleri Bakanı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nca üstün hizmet ödüllerine layık görülen Satterfield, Arapça, Fransızca ve İtalyanca biliyor.

2018’DEKİ SDG YORUMU

Satterfield’ı Ankara’nın radarına sokan şeylerden biri 11 Ocak 2018 tarihinde ABD Senatosu’nun Dışişleri Komitesi’ndeki oturumda PKK’nın Suriye kolu YPG’lilerin çoğunlukta olduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) sahip çıkan sözleri olmuştu. ABD’nin SDG’yi sahipsiz bırakmayacağına işaret eden Satterfield o tarihte şöyle diyordu: ‘Zafer ilan edip öylece çekip gitmeyeceğiz. Bu benim fikrim değil, Başkan’ın stratejik kararı.’

SENATO ONAYI ŞART

Satterfield adaylığının onay süreci kapsamında önce Senato Dışişleri Komisyonu’nda senatörlerin sorularını yanıtlayacak. David Satterfield, komisyondan ve sonra Senato’dan onay alırsa yeni görevine resmen başlayacak. Böylece yaklaşık 1.5 yıl aradan sonra ABD ilk kez Ankara’da büyükelçiyle temsil ediliyor olacak.

Senato’daki Demokratlar, Trump’ın aday gösterdiği üst düzey bürokratların atamasını çeşitli gerekçelerle ya yavaşlatıyor ya da engelleyebiliyor.
hürriyet


Anahtar Kelimeler

banner45

Yorum Yaz

@name x