Fetö terör örgütü ile gizli kapaklı değil açık açık mücadele ediyoruz!

Fetö terör örgütü ile gizli kapaklı değil açık açık mücadele ediyoruz!

Fetö terör örgütü ile gizli kapaklı değil açık açık mücadele ediyoruz!

Ebru Eğinlioğlu

06 Kasım 2017, 15:21
Bu röportaj 2021 kez okundu

Başkanım İhracat Haftası kapsamında az önce Zimbabwe Hukumeti ile bir ticari antlaşmaya imza attınız biz de tam üzerine geldik. Hayırlı olsun ve hemen Wtc’nin neler yaptığı, çalışmaları hakkındaki bilgileri sıcağı sıcağına sizden alalım.

2001 de aslında biz bu oluşumu başlattık ama temelleri daha da öncesine dayanıyor. Kurma amacımız ticari faaliyetlerimizi dünya geneline yaymaktı. Merkezin yönetimin Türkiye olduğu ama tüm dünyaya yayılan bir organizasyon olmasını istedik. Fetö terör örgütünün kurduğu organizasyonun daha iyisini yapabiliriz dedik.


 
Şimdi ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
Tüm dünyada Network çalışmalarımızı yürütüyoruz. Ben geçmiş dönemde de Uluslararası Fon Yöneticiliği yapmıştım. Hsbc ve Bnp Paribas grubunda. Aynı zamanda 9 Eylül Üniversitesi Maliye Grubu mezunuyum. Üniversite yıllarımda da uluslararası organizasyonlarda görev aldım.

Şimdi de bu tecrübelerinizi Wtc’ nin işine yarar bir şekilde kullanmak istiyorsunuz…
Tabii tüm konaktlarımızı bu işte kullanılmak üzere birleştirdik, harmanladık şu anda dünyanın dört bir yanında çalışmalarımızı yürütmekteyiz. 

Afrika kıtasında ki ülkelerle ticaret yapılmasını öngörüyorsunuz bu noktada Türk işadamlarına Wtc’nin ne gibi destekleri olacak?
Nerede olursak olalım öncelikle ticari istihbarat çok önemli. Doğru kontaktlar ve güvenilir partnerlerle işbirliği sağlamak çok önemli, yerel yönetimlerle, devletin üst düzey yöneticileriyle iş birliklerini perçinlemek çok önemli bu noktada çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Siz bu işbirliklerinde nasıl çalışacaksınız. Mesela x firma Tunus ile ticaret yapmak istiyor, siz aracı mı olacaksınız?
Biz aracı değil, ticari ortaklıklar kuruyoruz, diğer sivil toplum kuruluşları ve yapılardan ayrılan yanımız bu. Gittiğimiz ülkelerde hem organizasyonumuzu hayata geçiriyor hem de organizasyon ile aynı isimde  şirketimizi de kuruyoruz. Sistem şirketlerin içinden yürüyor. Ve organizasyonların içinde bulunanlar bu şirketlere ortak olma şansına sahip olacaklar.

Yani siz aracı değil bizzat bu işi araştıran, kuran ve işleten konumunda olacaksınız?
Evet şu anda dünyanın dört bir yanında şirketlerimiz kurulmaya başladı. Organizasyonlarla birlikte hayata geçiyor, organizasyon ve şirketler içinde o ülkenin en yüksek lobi ve iş ortaklarımız oluyor.

Wtc’ nin gelir kaynakları nedir, devletten her hangi bir destek alıyor mu?
Henüz devletimizden her hangi bir destek almıyoruz telebimiz de yok. İşadamları olarak kendi kaynaklarımızı kullanıyoruz, çalışmalarımızda kurduğumuz şirketlerden para kazanıyoruz, hem o işi yapan kazanıyor hem de elde edilen karlardan bir havuz oluşturuyoruz. Havuz üzerinden de, lobi faaliyetlerinin yürüyeceği bir finansal sistem oluşturuyoruz.

Bu anlamda da devletin ihracatına da bir katkı sağlamış olacaksınız.
Kesinlikle biz öncelikli olarak; ülkemizin çıkarlarını korumakla mükellefiz. Sadece Türk iş adamlarından oluşan bir kuruluş değiliz, pek çok yabancı iş adamı ve ortakları da olan çok uluslu bir şirket gibiyiz.

Wtc’nin ticaretinde öngördüğü öncelikli sektörler var mıdır?
Mevcut pazarları araştırıyor önce boşlukları tespit ediyoruz. Bu boşluklarda ihtiyaçları belirliyoruz, sadece ticaret değil yatırım alanlarında da çalışıyoruz. Yatırım alanlarında ortak yatırımlarla, bölgesel olarak yapılan yatırımların, diğer ülkelere o noktadan hitab edeceği avantajları da orada kullanmış oluyoruz.

A.B ile ilişkilerimiz bir anlamda sekteye uğradı. Sizin A.B ile ilişkilere önem verdiğinizi biliyoruz. Bu durum sizi nasıl etkiledi?
Tabii ki olumsuz etkilenmekte devletlerin siyasetinden ticaret hayatı da etkileniyor. Gümrükte çekilen sıkıntılar, vize sıkıntıları ve karşımıza çıkan kotalar gibi noktalarda olumsuz etkileniyoruz ama bizim Networklerimize baktığımızda aslında bizim olumsuz hiçbir şeyimiz yok. Biz bağlantılarımızı yine ticari ortaklarımızla sürdürüyoruz. Tunus üzerinde kurduğumuz bir şirket o bölgeden batıya ticaretini sürdürüyor, dolayısıyla biz de bu ortaklıktan dolayı az önce saydığım olumsuzluklardan etkilenmiyoruz.



Çok akılcı gerçekten…
Wtc’nin etkin olduğu ticaret yaptığı ülkelerde fuar düzenleme planı ya da yetkisi var mı?
Bunla ilgili olarak uluslararası fuar düzenleyen firmalarla iletişimlerimiz var. Onlarla birlikte hareket etmeyi ve tecrübelerinden faydalanmayı planladık ve bu noktada kontaktlarımız başladı.

Mesela Afrika’da bir ülkede iletişim, telekomünikasyon ya da yenilenebilir enerji sektörlerinde boşluklar var ama buradaki firmanın finansal tablosunda eksiklikler var onlara devletten kredi, hibe ya da teşvik noktasında fayda sağlanması söz konusu mu?
Devletle ilgili kısımlarda kurumsal iletişim danışmanlarımız var bu noktada teşvik ve hibelerle ilgili bilgileri ücretsiz olarak sunabiliyor ve bilgilendirme yapabiliyorlar. Bunun yanında yatırımlarla ilgili uluslararası fon desteklerimiz var. Biz desteğimizi sadece firmaya vermiyoruz biz işin ortağı oluyoruz. Ortak girişim sağlıyoruz. 



WTC’nin yurt dışı projelerinde Ümit Kaya’ da şahıs olarak yer alacak mı?
Tabii ki kendi şirketlerimle ben de bu oluşumun içerisinde yer alacağım.

Sizin sanıyorum enerji ve yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili bir şirketiniz var?
Evet Yenilenebilir Enerji ön planda, arka planda da Savunma Sanayii ile ilgili bir şirketim var. Bu dallarda sadece Türkiye değil; mesela Rusya’ dan alıp Tayland’ a veya Tunus’ a, Mali’ ye Senegal’ e ticaret yapabiliyoruz.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Wtc’nin çalışmalarını nasıl buluyor, destekliyor mu?
Çalışmalarımız ortada sağolsun devletimiz bize her türlü desteği vermek için Deik ile beraber desteklerini sunmaktalar. Sadece maddi olarak bizim şu anda her hangi bir talebimiz yok. İlerleyen dönemlerde devletimizin kaynaklarına başvuracağız şu anda ihtiyacımız olmadan bunları kendimiz götürebiliyoruz.

Son olarak eklemek ve özellikle belirtmek istediğiniz bir nokta varmı?
WTC tamamiyle bir lobi faaliyetidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin çıkarlarını koruduğu gibi, Türk işadamlarımızın çıkarlarını da korumaktadır. Aynı şekilde üyelerimizin çıkarlarını da korumayı hedefliyoruz. En büyük özelliklerimizden biri de gittiğimiz ülkelerde Fetö terör örgütünün bağlantılarını keserek mali güçlerini ortadan kaldırarak doğru ticaretin yapılmasına olanak sağlayan açık lobi faaliyeti yürütmekteyiz. Bu noktada uluslararası medyaya verdiğimiz demeçler ortada, açık tehditler de aldığımız zamanlar oluyor. Özellikle Afrika’ da onlar da basını kullanarak kendilerini aklmaya çalışıyorlar. Erdoğan’ın ajanları burada bizi istemiyorlar ama diyerek yaptıkları basın bültenleri var. Biz bu noktada özellikle 15 temmuzu ve onların yaptıklarını belirtiyoruz, kumpaslarını ilgililere anlatıyoruz ve tespit ettiğimiz istihabarati raporlarla birlikte oradaki konsolosluğumuz ve ticari ateşeliğimiz vasıtasıyla çalışmaları paylaşıyoruz. Yurtdışındaki okullarının da bizim Maarif Vakfı’na devri ile ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunları gizli saklı değil açık açık yapıyoruz. Biz bu yola başımızı koyduk, ülkemizin devletimizin çıkarları için hiçbir şeyden korkmuyoruz. 


Yorum Yaz

@name x