Ulaştırma Bakanı Wikipedia’ya seslendi

Ulaştırma Bakanı Wikipedia’ya seslendi

11 Mayıs 2017 Perşembe 11:38
Bu haber 1084 kez okundu

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Wikipedia'nın Türkiye'de temsilcilik açarak vergi vermesini istediklerini söyleyerek sitenin içeriklerinde Türkiye'nin teröre destek verdiği algısının yaratıldığını ve bunun düzeltilmesi gerektiğini söyledi. Öte yandan Bakan Arslan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde serbest geçiş sistemine 15 Haziran'da geçileceğini ve çift yönlü ücretlendirme olmayacağını söyledi.


Ulaştırma Bakanı Wikipedia’ya seslendi
banner26
 Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, internet ansiklopedisi olarak bilinen Wikipedia’nın içeriklerinde Türkiye’nin teröre destek verdiği algısının yaratıldığını ve bunun düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

Arslan ayrıca Wikipedia şirketinin Türkiye’de temsilcilik açarak vergi vermesini istediklerini de vurguladı.

Wikipedia’ya Türkiye’deki erişim 29 Nisan tarihinde engellenmiş, erişim yasağı kararının “bazı terör örgütleriyle Türkiye’yi ilişkilendiren içerikler” nedeniyle alındığı belirtilmişti.

NTV canlı yayınında konuyla ilgili soru üzerine Arslan, “Wikipedia içeriklerinde Türkiye’nin terör örgütlerine destek verdiği algısı yaratmaya çalışırsanız bu Türkiye’ye zarar verir. Kendilerini uyardık ama düzeltmediler. Bu düzeltilmeli” dedi.


Wikipedia, Türkiye’deki yasağın kaldırılmasıyla ilgili 9 Mayıs’ta Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunmuştu.


Arslan yasakla ilgili şu ifadeleri kullandı:


“Türkiye’nin bu karalama kampanyalarının bir parçası olmadığını Wikipedia’nın teyid etmesini ve Türkiye’ye bir temsilcilik açarak vergi verebilir hale gelmelerini istiyoruz. Şimdiye kadar Türkiye’de yaptıkları işlerden dolayı vergi vermediler.”


UÇAKLARDA TABLET YASAĞI
Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkelerden ABD ve İngiltere’ye varışlı uçuşlarda tablet bilgisayar yasağı konusunda da Arslan, “Yasak sonrası İstanbul havalimanında iki tomografi cihazı kullanılmaya hazır. Temmuz’da iki tane daha kuracağız. Ve bu sayede bagajların kontrolü daha mükemmel hale gelecek” ifadesini kullandı.

ABD Mart ayında aldığı bir kararla aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki 8 ülkenin 10 havalimanından ABD’ye gidecek uçaklar için, cep telefonu boyutundan büyük elektronik cihazların el bagajı olarak taşınmasına yasak getirilmişti.


Yasak daha sonra İngiltere tarafından da uygulanmaya başlanmıştı.


Arslan yasağın Avrupa ülkelerine genişleyeceğiyle ilgili haberler için de, “Uçaklarda tablet yasağını İstanbul için alıyorsanız Avrupa için de alacaksınız. Ancak bizce hem İstanbul hem de Avrupa için bu yasak gereksiz” değerlendirmesini yaptı.


Öte yandan, ABD’de Trump yönetiminin, Türkiye dahil bazı ülkelere uyguladığı uçak kabininde dizüstü bilgisayar ve benzer elektronik cihazları kullanma yasağını, bazı Avrupa ülkelerine de uygulayabileceği bildiriliyor.


GİŞELERDEN SERBEST GEÇİŞ
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bir televizyon programında soruları yanıtladı. Bakan Arslan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ndeki gişelerin kaldırılmasıyla ilgili; “En geç 15 Haziran’da serbest geçiş sistemine geçeceğiz. Köprülerde çift yönlü ücretlendirme olmayacak” dedi.

Yorum Yaz

@name x