Tek tıkla şikayet

Tek tıkla şikayet

12 Ağustos 2017 Cumartesi 09:44
Bu haber 1023 kez okundu

Tüketici hakem heyetlerine şahsen, avukat aracılığıyla elden ve posta yolunun yanı sıra artık elektronik ortamda e-Devlet sisteminden başvuru yapılabilecek


Tek tıkla şikayet
banner26
 Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın ‘Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği’ Resmi Gazete’de  yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, tüketici hakem heyetine yapılan başvurular şahsen, avukat aracılığıyla elden, posta yoluyla veya elektronik ortamda e-Devlet kapısındaki Tüketici Bilgi Sistemi’nden gerçekleştirilebilecek.

Form doldurulacak

Uyuşmazlıklarla ilgili başvuru, uyuşmazlık konusunu içeren dilekçenin, varsa delil oluşturan belgelerle birlikte tüketici hakem heyetine verilmesiyle yapılacak. Başvuru için bakanlığın internet sayfasındaki form doldurulacak. Form olmaksızın yapılan başvurularda; başvuru sahibinin adı, soyadı, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, adresi ve varsa diğer iletişim bilgileri, talebi ve Türk Lirası cinsinden uyuşmazlık değeriyle şikayet edilene ilişkin bilgilere yer verilecek. Uyuşmazlık değerinin döviz cinsinden olması durumunda, söz konusu değer başvuru tarihindeki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın belirlediği efektif döviz satış kuru esas alınarak Türk Lirasına çevrilecek.

Belgeler de yüklenecek

Elektronik ortamda yapılan başvuruların geçerli olabilmesi için uyuşmazlıkla ilgili başvuru formunun eksiksiz doldurulması, varsa bilgi ve belgelerin sisteme yüklenmiş olması gerekecek.

Sistemin herhangi bir sebeple kullanılamadığı durumlarda elden veya postayla yapılan başvurular daha sonra sisteme kaydedilmek üzere kabul edilecek.

Bilirkişi olamayacaklar

Yeni yönetmenliğe göre, uyuşmazlık konusuna ilişkin bilgi ve belge isteme yazılarında verilen süre dolmadan bilirkişi görevlendirilemeyecek. Başkan, üye ve raportörler tüketici hakem heyetlerinde bilirkişi olarak görev yapamayacak. 


Anahtar Kelimeler

banner45

Yorum Yaz

@name x