Samsung’un veliahdı tutuklandı

Samsung’un veliahdı tutuklandı

17 Şubat 2017 Cuma 11:15
Bu haber 1227 kez okundu

Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un Başkan Yardımcısı ve veliahdı Lee Jae-yong, Devlet Başkanı Park Geun-hye’nin yetkilerinin elinden alınmasına yol açan yolsuzluk ve siyasi nüfuz skandalına yönelik soruşturma kapsamında tutuklandı


Samsung’un veliahdı tutuklandı
banner26
 Güney Kore'nin başkenti Seul’deki Merkez Bölge Mahkemesi, Devlet Başkanı Park Geun-hye’ın yakın dostu Choi Soon-sil ile bağlantılı vakıflara rüşvet vermekle suçlanan Samsung’un Başkan Yardımcısı ve veliahdı Lee Jae-yong hakkında tutuklama kararı verdi. Mahkeme heyeti, Lee’nin yeni deliller ışığında tutuklanması gerektiğine karar verdi.

SUÇLAMALARI REDDETTİLER

Savcılar, 20 gün içinde iddianameyi hazırlayacak. Lee ve Samsung ise söz konusu suçlamaları reddetti.

Mahkeme, 19 Ocak’ta Lee’nin zimmetine para geçirme ve yalancı şahitlik suçlamalarıyla tutuklanması için yeterli kanıt olmadığına hükmetmişti. Lee, 13 Şubat’ta yeniden ifadeye çağrılmış ve 22 saat boyunca özel yetkili savcılar tarafından sorgulanmıştı. Savcılar, mahkemeden Lee’nin tutuklanmasını talep etmişti.

MİLYONLARCA DOLAR YARDIM YAPTIĞI İDDİA EDİLİYOR
Lee’nin, şirketin 75 yaşındaki babasından kendisine sorunsuz devri için Park Geun-hye ve yakın dostu Choi Soon-sil’le bağlantılı vakıflara milyonlarca dolar yardım yaptığı iddia ediliyor.

Lee, aralık ayında verdiği ifadede daha önce meclis soruşturmasında yaptığı tanıklığı değiştirmiş, bu kez Devlet Başkanının Choi Soon-sil’e para aktarılması için şirketi zorladığını öne sürmüştü.

Lee Jae-yong, daha önce yapılan bağışları kabul etmiş fakat şirketin bunun karşılığında herhangi bir siyasi nüfuz sağlamadığını belirtmişti. Choi ve kızına para aktarıldığına ilişkin suçlamaları incelemek üzere kasım ayında Samsung’un Seul’deki şubelerine baskın düzenlenmişti.


BABASININ KALP KRİZİ GEÇİRMESİNİN ARDINDAN YÖNETİME GİRDİ

Samsung Başkanı Lee Kun-hee’nin 2014’te geçirdiği kalp krizinin ardından tek oğlu olan Başkan Yardımcısı Lee Jae-yong, eylül ayında şirketin yönetim kuruluna girmişti. (AA)

Yorum Yaz

@name x

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

baki 1 yıl önce yorumlandı

i̇nşallah batarsınız; bu ülkeye getirdiğiniz kalitesiz ürünlere aldığınız pahalı fiyatlar yüzünden inşallah batarsınız

0 Kişi beğendi.