Memurların gözü yeni dönem zam pazarlığında

Memurların gözü yeni dönem zam pazarlığında

19 Haziran 2017 Pazartesi 11:42
Bu haber 966 kez okundu

Yaklaşık 3 milyon 200 bin memur ile 1 milyon 900 bin memur emeklisi, 2018-2019'da maaşlarına yapılacak zammın belirleneceği toplu sözleşme görüşmelerine odaklandı


Memurların gözü yeni dönem zam pazarlığında
banner26
 

Yaklaşık 3 milyon 200 bin memur ile 1  milyon 900 bin memur emeklisi, 2018-2019'da maaşlarına yapılacak zammın  belirleneceği ağustostaki toplu sözleşme görüşmelerine odaklandı. 
 
2010'daki referandumun ardından toplum sözleşme hakkını elde eden  memurlar, gözünü ağustos ayı başında başlayacak dördüncü dönem toplu sözleşme  görüşmelerine çevirdi. Görüşmeler, yetkili konfederasyon Memur-Sen ile Kamu  İşveren Heyeti arasında gerçekleşecek.
 
Yaklaşık 3 milyon 200 bin kamu görevlisi ile 1 milyon 900 bin memur  emeklisi olmak üzere toplam 5 milyon 100 bin kişiyi doğrudan ilgilendiren  görüşmeler, 1 Ağustos'ta başlayıp ayın sonunda tamamlanacak.
 
Öte yandan 2016-2017'yi kapsayan üçüncü dönem toplu sözleşmeyle kamu  çalışanlarına 2016 için yüzde 6+5, 2017 için ise 3+4 zam yapılmıştı.
 
Talepler temmuzda görünür hale gelecek
 
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, dördüncü dönem toplu sözleşme  görüşmeleriyle ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, toplu sözleşme masasına  taşıyacakları taleplerini netleştirme sürecinin devam ettiğini belirterek, bu  kapsamda Memur-Sen üyesi her sendikanın üyelerinin fikir ve önerilerini  topladığını söyledi.
 
Üyelerinin taleplerinin tekliflere dönüştürülmesi işini disiplinli  şekilde yürüttüklerini ifade eden Yalçın, şunları kaydetti:
 
"Bu yöndeki çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki ayın ortalarında  bu çalışmalarımızı tamamlamış olacağız. Temmuz ayı itibarıyla Kamu İşveren  Heyeti'ne sunacağımız talepler daha görünür hale gelecek."
 
Talepleri arasında maaşlarda yapılacak artışın önemli bir yer  tutacağını dile getiren Yalçın, "Türkiye'nin büyüme oranları, ekonomideki  dalgalanmalar ve bunun karşısında çalışanların düştüğü eksi durumlar başta olmak  üzere tüm parametreleri göz önünde bulundurarak çalışanların benimseyeceği zam  teklifiyle masaya oturacağız." dedi.

Anahtar Kelimeler

banner45

Yorum Yaz

@name x