Kanada vatandaşlarına sağlık hizmetleri tamamen ücretsiz!

Kanada vatandaşlarına sağlık hizmetleri tamamen ücretsiz!

20 Ağustos 2016 Cumartesi 21:33
Bu haber 54048 kez okundu

Çeşitli ülkelerin vatandaşlığı arasında en çok merak edilenlerden olan Kanada Vatandaşlığı ile merak edilen pek çok soru ve yanıtın ayrıntıları, özel haberimizin içinde...


Kanada vatandaşlarına sağlık hizmetleri tamamen ücretsiz!
banner26
Cansın Özkur Makine Mühendisi 32 yıldır Kanada’ da yaşıyor Kanadalı bir eşi ve göçmenlik işiyle uğraşan danışmanlık şirketi var. Aynı zamanda Avrupa’ da da şarap üretimi yapan bir firmanın da ortağı. Yani tam bir dünya insanı. Çok merak edilen Kanada’ ya göçmenlik hadisesini ve ayrıntılarını sordum ve yanıtları dikkatle dinledim. Tabii ki Haber2e okurları için. O halde buyrunuz bilgilere… 

Kanada vatandaşı olmak için çeşitli yollar var tabii, her zaman büyük yatırımlar gerekmiyor. Yaşına, gidiş amacına ve aile durumuna bağlı. Bekar insanların gitmesi daha zor. Her diploma orada geçmiyor. Doktorluk, dişçilik, avukatlık gibi mesleklerin Türkiye diploması orada geçmiyor. Kanada’ da bu meslekleri yapmak için önce başka bir üniversite bitirip, sonra o eğitimleri almak lazım. Her dalda böyle değil mesela bir makine mühendisi için gerekmiyor ama bu saydığım mesleklerde liseden direkt tıbba geçemiyorsunuz.
Öncelikli meslek tercihi de yok göçmenlerde. Çünkü Kanada Hukumetinin öncelikleri değişebiliyor.
Evli bir aile Kanada’ ya göç etmek istese neler yapıyor?
Orada bir şirket sizi istiyorsa, seni alalım diyor şirketten bir davetiye yollanıyor. Hukumet sizi araştırıyor, işlemler başlıyor, kararı verirse sizi alıyor.
50 yaşında gelen biri Kanada için çok cazip değil, çünkü hem emekli maaşı, hem de yaşlılık primi diye bir şey var Kanada’ da. O açıdan Kanada için cazip değil o yaşta birileri. Oturma ve çalışma vizesi diye ayrı şeyler yok. Göçmen vizesi alınınca 4 sene oturan vatandaşlık alıyor. Ama vatandaştan önceki hakları da oy kullanma harici her tür hakkı var…


Türk pasaportu çok fazla ülkede geçmiyor ama mesela Kanada pasaportu dünyanın her ülkesinde geçiyor. Kanada’ dan Amerika’ya giden pek çok kişi sadece bir kimlikle Amerika’ ya geçiyor, pasaporta ihtiyaç yok ama Avrupa’ya giderken pasaport alınıyor. En büyük avantajı vizesiz Avrupa’yı dolaşabilmeniz. Bir de vatandaşsanız her zaman Kanada’ ya dönme hakkınız var. Belli süreye tabi değilsiniz.
Vergiler nasıl Kanada’ da; Vallahi biz oarada yüksek diye şikayetçiyiz ama türkiye ve avrupaya göre öyle değil. Bir dezavantajı; sizin dünyadaki kazançlarınızdan vergi verme zorunluluğu. Yani Kanada vatandaşı iseniz, sadece Kanada’ da ki gelirlerden değil, tüm dünyadaki kazançlardan hukumete vergi verme zorunluluğu var.
Çifte vatandaşlık hakkı var.
Sizin gibi göçmenlere vatandaşlık hizmeti veren şirketler için nelere dikkat etmemiz gerekir?
Vatandaşlık şirketlerinde parasını yatırmış ama vatandaş olamamış olma hali var. Buna dikkat etmek lazım. Göçmenlere danışmanlık veren şirketlerin daha önce başarılı girişimleri olmuş mu buna dikkat edilmesi gerekir. Bir de vereceğiniz ücretin miktarı önemli.
Kanada Konsolosluğunun sitesinde göçmenlik bilgileri var ama değişen bilgileri de biz hemen danışanlarımıza bildiriyoruz. Vatandaşlık Kanada ya ayak bastıktan, 4 sene sonra oluyor.25.000 dolardan başlayan 2-3 milyon dolara kadar çıkan yatırım da yapabiliyorsunuz. Vize aldınız diyelim 3 haftalık geçici vizeniz var diyelim onu 1 yıllık temelli vizeye çevirebilirsiniz. Bu arada giriş çıkış da yapabiliyorsunuz ama bunu her ofis teklif etmiyor çünkü o zaman kazanacağı para düşüyor. Genelde 800.000 dolar 1 milyon dolar gibi rakamlardan bahsediliyor vatandaşlık için o zaman danışmanlık firmasının istediği 35-40 .000 dolar fazla gibi gelmiyor aile için ama biz almıyoruz bu rakamı bu yüksek rakam. Biz 12-15.000 dolar arası ücretler yapıp daha hızlı yapıyoruz işlemleri. İlk müracaatı yapan şahıs 12.000 dolar ödeyip üstünü eşi ve çocukları için ekliyor. 12.500 sabit . Fark olarak da yüksek ücret isteyenle bizim aramızda hizmet açısından hiçbir fark yok.

Evlilik sebebiyle göçmenlik nasıl? Evlilik gerçek ise Kanadalı vatandaş eşine sponsor oluyor 2500 dolar gibi bir rakam ondan sonra işlemler başlıyor. Danışmansız da yapılabilecek bir işlem ama çabuklaşması açısından danışmanla yürünmesi yine daha doğru olur. Oradan bir şirket sizi istemişse Türkiye den hazırlayacağınız en önemli şey sağlık ve sabıka geçmişiniz. Eğer kronik bir hastalık varsa kalp ya da kanser gibi gitmeniz zorlaşıyor, hatta imkansızlaşıyor çünkü sağlık hizmetleri ücretsiz Kanada da bahsettiğimiz gibi. Hasta bir vatandaş Kanada hukumeti için yük haline gelebilir. Bu en önemli göçmenlik şartlarından biri. Hastanelerin yönetim kurulu üyeleri de halktan seçilir, bürokrasiye bulaşmasın diye. Para hukumetten gelir. Demirbaşlar için bir tek balolar düzenleniyor ama doktorların maaşları falan devletten.
Peki kuyruklar var mı sağlıkta? Hayır tabii ki böyle bir şey söz konusu değil.
Kanada da büyük dediğimiz şehirler; 2 milyon civarı nüfuslu toplam ülke nüfusu 30 milyon gibi ve yüzölçüm olarak da çok büyük Kanada. Kalabalık bir ülke değil ve şehirler de dolayısı ile öyle.Diğer bir yöntem de; 400.000 dolar para veriyorsunuz 5 yıl paranız orada kalıyor vizeyi alıyorsunuz ama bir miktar daha para görmek istiyor devlet sizden 400.000 dolar da cebinizde olsun diyor. Bunun için de bir banka yardım ediyordu, 400.000 doları sizin adınıza devlete ödüyor, 100.000 dolar da sizden alıyor devlete ödeyeceği parayı o veriyor ama faizini de sizden peşin almış oluyor. Siz 400.000 vermiyorsunuz ama 100.000 dolarınız da bankaya gidiyor. Pek çok kişi bu yöntemi de kullanmıştı. Bu parayı bankanın servis ücreti gibi düşünün. Bir de tabii burada şirket sahibi iseniz orada bir işyeri açıyorsunuz, orada da uygun ücretler karşılığında vatandaşlık alma yolunda adımlar atmış oluyorsunuz.

Danışma ve ayrıntılı bilgi almak için:jansin@jansin.com

Ebru Eğinlioğlu
Özel Haber
 

Yorum Yaz

@name x

Toplam Yorum Sayısı 3

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

P. Cangul yesilada 5 yıl önce yorumlandı

Kanada cok yaşanılası bir yer.. Acildede eger aciliyetiniz yoksa evet bekletiyorlar process uzuzn sürüyor ama Turkiyede ki gibi para icin sizi ameliyat etmiyorlar.. Hersey kontrollu.. Hizmet iyi..

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Demet 5 yıl önce yorumlandı

Çok çok faydalı aydınlatıcı bilgiler bunlar. Bir anda gitsem mi demeden gecemiyor insan :)))

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mehmet önder 5 yıl önce yorumlandı

Sağlık hizmetlerinde sıra da var çok da yavaş işliyor. Acilde iki defa 9 saat beklemek zorunda kalındı herşey güllük gülistanlık değildir

0 Kişi beğendi.