Bir tarafı gökdelen, bir tarafı gecekondu

Bir tarafı gökdelen, bir tarafı gecekondu

11 Mart 2018 Pazar 08:39
Bu haber 1059 kez okundu

7 milyon riskli yapının yenilenmesi hedefi ile başlayan dönüşüm İstanbul’da ağırlıklı olarak şehrin en değerli bölgelerinde yoğunlaşıyor. Bu bölgede başlayan çalışmalar hem o bölgenin hem de o evlerde yaşayan vatandaşın kaderini etkiliyor. Evi dönüşüme giren vatandaş doğru ve güvenilir bir firma ile anlaşırsa eski evini 10 katı fazla değerde yeni bir mülke kavuşabiliyor.


Bir tarafı gökdelen, bir tarafı gecekondu
banner26
 

Hak sahiplerinin en yüksek pay aldığı bölgelerden biri Kadıköy ilçesine bağlı Fikirtepe bölgesi. Kentsel dönüşümün 5 yıl önce başladığı bölgede uzun yıllar imar planlardan ve işin ehli olmayan firmalardan kaynaklanan sorunlar yaşandı. Bölgede müteahhitlerin bir kısmı evlerini teslim ederken, bir kısmı iflas bayrağını çekince vatandaş da mağdur oldu.

Bir tarafı gökdelen, bir tarafı gecekondu... Bu bölgede evi olanlar yaşadı


Yola temkinli çıkan ve güvenilir firma ile anlaşan vatandaş ise dönüşümden kârlı çıktı. Bu bölgede 100 metrekare arsa payı olan biri yeni proje bitiminde 2 milyon liralık mülke kavuşacak. Ataşehir’e komşu Yenisahra’da ise aynı büyüklükte arsa sahibi olan kişi 1-1.5 milyon liralık mülke, Bomonti’de 1 milyon liralık mülke, Piyalepaşa’da ise 1.6 milyon liralık mülke sahip olacak. Gecekondu ile gökdelenin komşu olduğu dönüşüm sürecinde öne çıkan bölgeler şöyle;

1-BOMONTİSon aylarda lüks konut projelerine ev sahipliği yapan Bomonti’de kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor. Bölgede anlaşma sağlanan gecekondularda yıkım işlerim yapılırken, yıkım işlemlerinin yanı başındaki bazı evlerde de yaşam sürüyor.

Bir tarafı gökdelen, bir tarafı gecekondu... Bu bölgede evi olanlar yaşadı


Kat karşılığı anlaşma imzalandıktan sonra evlerini boşaltan kişilere aylık 1000 TL kira yardımı yapılırken,100 metrekare arası olan vatandaşa bu bölgede en az 2 daire düşüyor. Yeni yapılan 2 daire bedeli ise en az 1 milyon lira.

Bir tarafı gökdelen, bir tarafı gecekondu... Bu bölgede evi olanlar yaşadı


2-YENİSAHRAİstanbul Yenisahra’daki dönüşüm sürecinde ise inşaat çalışmaları henüz başlamadı. Bölgede müteahhitler ve hak sahipleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin imar planlarını hazırlamasını bekliyor.

İstanbul Finans Merkezi’ne yakınlığı ve ulaşım kolaylığı ile öne çıkan bölgede yaklaşık 20 firmanın adı geçiyor. Yenisahra’da kentsel dönüşüm çalışmaları yapan şirket yetkilisi hak sahipleri ile inşaat şirketleri arasında yüzde 50-50’lik bir anlaşma olduğu belirtti.

Hak sahiplerine bir kereye mahsusu 2 bin liralık taşınma desteği verdiklerini belirten yetkili, “Aylık 1000 lira ile 1.500 lira arasında değişen kira yardımı veriliyor. Bölgede 100 metrekarelik bir arsası olan proje yapılında 150 metrekare satılabilir alan sahibi olacak. Böylece riskli yapısını dönüşüme sokan kişi değeri 1 milyon ile 1.5 milyon lira arasında değişen bir mülke sahip olacak” dedi.

Bir tarafı gökdelen, bir tarafı gecekondu... Bu bölgede evi olanlar yaşadı3-FİKİRTEPEİstanbul’da kentsel dönüşümün en çok tartışıldığı bölge Fikirtepe.. Bölgede dönüşüm kapsamında 35 bin konut, 2 bin 500 ticari alan yapılması bekleniyor.

Fikirtepe’de dönüşüm projelerinin değeri ise 18 milyar doları bulacak. Fikirtepe’de arsa sahiplerine verilen payın ortalama yüzde 55 olduğunu belirtilirken, 100 metrekare arsa payı olan biri inşaat sonunda 250 metrekare satılabilir alan alıyor. Bunun da değeri yaklaşık 2 milyon lira.

Kentsel dönüşümde paylaşım oranları nasıl?4-Maltepe: Arsa sahibi payının yüzde 50 seviyelerinde gerçekleştiği, bazı projelerde yüzde 55’e kadar yükseldiği görülüyor. Bölgedeki nitelikli konut projelerinde metrekare fiyatı 3 bin 700 – 4 bin 700 TL. Manzarası bulunan konutlarda ise 5 bin 200 – 6 bin aralığı geçerli.Anahtar Kelimeler

banner45

Yorum Yaz

@name x