Akıllı evle enerjide yüzde 30 tasarruf

Akıllı evle enerjide yüzde 30 tasarruf

11 Ekim 2017 Çarşamba 10:20
Bu haber 999 kez okundu

Turkcell ve Siemens, Türkiye’de enerji verimliliğini artırmaya yönelik dijital servis çözümlerini birlikte sunmak için iş birliğine imza attı. İki dev, akıllı ev ve ofislerle enerji maliyetlerini yüzde 30’a varan oranda azaltacak


Akıllı evle enerjide yüzde 30 tasarruf
banner26
 Turkcell ve Siemens, enerji verimliliğini artırmaya yönelik dijital servis çözümlerini birlikte sunmak için ilk adımı attı. Bu amaçla bir protokol imzalayan iki dev şirket, Siemens’in yazılım geliştirme gücüyle Turkcell’in mobil dijital servislerdeki uzmanlığını bir araya getirerek kullanıcılar için uçtan uca, kompakt bir hizmet sunacak.

İş birliği öncelikli olarak bireyler ile kurumlar için uzaktan izleme ve kontrol sistemlerini içerecek dijital servis çözümleri, enerji tüketimini kontrol altına almayı ve verimliliği artırarak maliyetlerini düşürmeyi hedefliyor. İlk etapta, konutlar, endüstriyel tesisler, özel binalar ve kamu binalarında yüzde 30’a varan enerji tasarrufu sağlanacak.

Enerji ithalatını düşürecek

Dünyanın ilk dijital operatörü olarak teknoloji odaklı bir altyapı şirketinden hizmet odaklı bir deneyim oyuncusuna dönüştüklerini belirten Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, iş birliğiyle ilgili şunları söyledi:

“Turkcell olarak içerisinde internet ve bağlantı olan tüm alanlarda müşterilerimize yenilikçi çözümler sunmak gibi bir gayemiz var. Tüm ev ve ofisleri akıllandırarak müşterilerimize yepyeni deneyimler yaşatmak için enerji sektöründe de bir yandan kesintisiz enerji sunan bir yandan da enerji tüketimini minimuma indirerek verimliliği artıran çözümler geliştirmek istiyoruz. Türkiye, tükettiği enerji kaynaklarının yüzde 75’ini ithal ediyor. Siemens ile yaptığımız işbirliğinin temelinde enerji verimliliğine yönelik çözümlerle Türkiye’nin enerji ithalatını azaltmak yatıyor.”

121 mİlyar $’lık pazar

Akıllı ev pazarının büyüklüğünün 2022 yılına kadar dünyada 121 milyar dolar, Türkiye’de de 217 milyon dolar seviyesine çıkması beklendiğini söyleyen Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis, yeni iş birliğiyle hedeflerini şöyle aktardı: “Büyüyen bu pazarda nesnelerin interneti teknolojisinin de önemli bir payı olacak. Siemens olarak Endüstri 4.0’ı dünya genelinde sahiplenen, Türkiye’nin dijital dönüşümüne rehberlik eden bir markayız. Siemens’in Türk mühendislerinin geliştirdiği yazılım, Turkcell’in Akıllı Ev Platformu’yla tam entegrasyon sağlayacak ve enerji tüketimini azaltacak. Sistemin kurulduğu konutlar ve binalar “Avrupa Binalarda Enerji Performansı Standardı EN 15232”e tam uyumlu olarak A sınıfı enerji verimliliğine sahip olacak. İş birliğimiz ilerleyen dönemlerde kapsamını sürekli genişleterek, bireylerden büyük ölçekli endüstriyel kuruluşlara kadar pek çok noktayı kapsayacak.”


Anahtar Kelimeler

banner45

Yorum Yaz

@name x