Düşman Kardeşler

Düşman Kardeşler

Düşman Kardeşler

Vasıf Özsoy

14 Mayıs 2017, 21:08
Bu makale 5709 kez okundu

Önceki makalemde, ellili yaşlarda sağlıklı bir beslenme düzeni ve fit bir görünüm için düşman kardeşler olan karbonhidrat ve proteinin mümkün olduğunca aynı yemekte karıştırılmaması  gerektiğini  belirtmiştim. Öyleyse elimizden geldiğince hangi besinlerin birbiri ile birlikte aynı yemekte yenmemesi gerektiğini açıklamaya çalışalım.

-Et, balık, tavuk  ve sebze, 


- Et, balık, tavuk  ve pilav, 


-Et, balık, tavuk  ve makarna, 


- Et, balık, tavuk  ve yoğurt, 


- Et, balık, tavuk ve patates, 


- Et, balık, tavuk  ve tatlı,


-Et, balık, tavuk  ve gazlı içecek


- Et, balık, tavuk  ve mayonez, 


-Et, balık, tavuk  ve meyva, 


- Et, balık, tavuk  ve ceviz vb,, 


- Et, balık, tavuk ve alkollü içecek, 


- Et, balık, tavuk  ve diğer unlu gıdalar,


Başka bir deyişle et, balık ve tavukla birlikte yenebilecek tek bir şey vardır: O da domates, biber, roka, soğan, dereotu, maydanoz, reyhan, salatalık, fesleğen, avokado  gibi bitkilerle ve sızma zeytinyağı destekli bol  yeşil salata.. 


Bulunabiliyorsa serbest gezen tavuk ile çiftliklerde üretilmeyen  balık tercih edilmelidir. Elbette et konusunda da kuzu eti her zaman dana etine göre daha sağlıklıdır.

Sebze yenen bir öğünde de;


-Sebze ve
et, balık, tavuk  , 

- Sebze ve yumurta


- Sebze  ve pilav, 


-Sebze  ve
makarna, 

- Sebze  ve yoğurt, 


- Sebze ve patates, 


- Sebze  ve tatlı,


-Sebze  ve gazlı içecek, 


- Sebze  ve mayonez, 


-Sebze  ve meyva, 


- Sebze  ve
ceviz vb,, 


- Sebze ve
alkollü içecek, 


- Sebze  ve diğer unlu gıdalar,


Başka bir deyişle Sebze yemeği ile birlikte yenebilecek tek bir şey vardır: O da domates, biber, roka, soğan, dereotu, maydanoz, reyhan, salatalık, fesleğen gibi bitkilerle destekli bol  yeşil salata.. 


Bulunabiliyorsa tarlalarda yetişen, GDO suz tohumlarla üretilen  ve kimyasal gübreler yerine doğal gübre ile desteklenen sebze tercih edilmelidir.


Bu beslenme stilinde artık sofraya et, balık, tavuk ve salata veya diğer öğünde sebze ve salata dışında üçüncü bir yemek koymaya gereksinim yoktur. 


Dönüşümlü olarak öğlen et veya balık veya tavuk yendiğinde akşam sebze tüketilebilir veya tersi uygulanabilir. Elbette günde 2,5 litre su, en az yarım saatlik tempolu yürüyüş ve/veya sporu da ekleyebilirseniz, kısa süre içerisinde vücudunuzdaki ağırlığı atarak, sağlıklı, zinde ve fit bir görünüm kazanacağınızdan emin olabilirsiniz.
Buradaki temel felsefe, vücudumuzun günlük kalori ihtiyacını, birbirleri ile olumsuz etkileşen yiyecekleri karıştırmadan, günün farklı saatlerinde tüketerek, yağa dönüştürmeden almaktır.

Sabah kahvaltımıza oleuropein ve curcumin molekülleri ile destekli bir çorba kaşığı fonksiyonel zeytinyağı eklemeyi de unutmayalım. 


Sağlık ve mutluluklar dilerim.


Vasıf Özsoy


http://www.bulalgo.com/Sankara-Fonksiyonel-Zeytinyagi-500-ml,PR-856067.html

Yorum Yaz

@name x